Grzegorz Brzozowicz "Cejrowski. Biografia"

Bohater prawej części prawicy, wcielony diabeł dla wszystkich postępowców. Radykalny antykomunista i równie nieprzejednany krytyk demokracji.
/ 29.09.2010 08:40

Bohater prawej części prawicy, wcielony diabeł dla wszystkich postępowców. Radykalny antykomunista i równie nieprzejednany krytyk demokracji.

Żarliwy katolik i polski patriota z dumą podkreślający swoje żydowsko-hiszpańskie korzenie. Podróżnik, satyryk, performer, dziennikarz, biznesmen i autor bestsellerowych książek pop-politycznych i podróżniczych, których łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Najkrócej – jedna z najbardziej kontrowersyjnych i wielowymiarowych postaci polskiego życia publicznego po 89. roku. A jednocześnie człowiek, który znajdując się w samym centrum wielu najgorętszych sporów i medialnych skandali wolnej Polski, przez 20 lat wyjątkowo skutecznie chronił swoją prywatność przed wścibstwem tabloidów i dociekliwością poważnych dziennikarzy. Kim, tak naprawdę, jest Wojciech Cejrowski?

"W KARUZELU W CZWARTEK POLECAM MULE. Taki na­pis widnieje na plakacie umieszczonym w witrynie skrom­nej restauracyjki na warszawskich Bielanach. Mule poleca Wojciech Cejrowski, który na zdjęciu z afisza z entuzjazmem po­chłania garnek skorupiaków.W Karuzelu siadam właśnie przy tym oknie, częściowo zasło­niętym plakatem z WC. Mam tu swój stolik na werandce zarezer­wowany tylko dla mnie. Zarezerwowany nieformalnie, bo nie stoi na nim kartka z napisem „Rezerwacja” ani nic takiego, ale wszyscy wiedzą, że to mój stolik, do którego mam prawo przez zasiedzenie. Karuzel to moja przydomowa knajpa na warszawskich Starych Bielanach, w której bywam codziennie od 10 lat. Tu przychodzi moja służbowa poczta, tu spotykam się z ludźmi, zawodowo i to­warzysko, tu pracuję i odpoczywam po pracy.Nie jestem jedynym stałym bywalcem. Jest nas kilkanaście osób, chroniczni przychodzą codziennie, reszta kilka razy w ty­godniu. Wszyscy boimy się, że wkrótce, w przerwie na lunch, za­czną się pojawiać krawaciarze z tych wszystkich banków, które nie wiadomo kiedy rozmnożyły się na Kasprowicza, zastępując sklepy z guzikami, używaną odzieżą, emaliowanymi garnkami i innym badziewiem. Na razie jednak nie przychodzą. Odstrasza ich pew­nie mocno peerelowski klimat tego miejsca, odłażące tapety, lekko śmierdząca, poplamiona wykładzina i ogólnie przedwczorajsza atmosfera, będąca kompletnym zaprzeczeniem ich aspiracji. My chyba też ich trochę odstraszamy.Dziś czekam na pana Wojtka. Nie jest naszym sąsiadem, ale ma biuro nie tak znowu daleko. Też na Bielanach, ale tych po drugiej stronie, schodzących po skarpie w stronę Wisły i zwanych oficjal­nie Marymontem. Do Karuzela lubi wpadać na wspólne rozmowy. Nie za często, bo zwykle jest bardzo zajęty, ale czasem. Za to, że reklamuje Karuzela, zawsze, kiedy przyjdzie, ma zapewnioną bu­telkę czerwonego wina, a jeśli zjawi się w czwartek, dostaje porcję muli. A nawet dwie, jeśli będzie w stanie zjeść.

– Dzień dobry.

– O, witam, panie Wojtku.

– Czemu mnie pan zaprosił? Śpieszy mi się.

– Dostałem propozycję napisania pańskiej biografii.

– Po co?

– Jest zapotrzebowanie, a ja uważam, że to dobry pomysł.

– Ja tak nie uważam. To bardzo zły pomysł.

– OK, stop, niech pan zapomni, co przed chwilą powiedziałem. Zacznijmy jeszcze raz, od początku.

– ???

– Witam, panie Wojtku. Pogadamy? (...CDN)"

Grzegorz Brzozowicz – dziennikarz popkulturowy. Dzieciństwo (1972-77) spędził w Belgradzie. Absolwent Wydziału Telekomunikacji na Politechnice Warszawskiej. W latach 1981-88 organizator koncertów w warszawskim klubie studenckim „Riviera-Remont" (kierownik klubu, 1986-88). Pomysłodawca i szef festiwalu muzycznego „Poza Kontrolą" (1985-88). Współpracownik pism: „Non Stop", „Ekran", „Magazyn Muzyczny", „Rock'n'Roll", „Gazeta Wyborcza" (1990-95), „Machina" (zastępca redaktora naczelnego, 1996-97), „Elle”, „Muza”, „Gala” (redaktor naczelny, 2002), „Ozon", „Dziennik", „Playboy". Prezenter muzyczny w stacjach radiowych: Trójka (1984-92), Rozgłośnia Harcerska, Radio Kolor (szef muzyczny, 1993-96), Jazz Radio, Radiostacja, Radio PIN. Realizator programów dokumentalnych (TVP 2) m.in. Yugonostalgia. Stały współpracownik telewizyjnego „Tygodnika Kulturalnego" (TVP Kultura). Animator projektów muzycznych „Yugoton” i „Yugopolis” oraz pomysłodawca projektu „Goran Bregović & Kayah” (płyta „Kayah & Bregović”) i „Goran Bregović & Krzysztof Krawczyk” (płyta „Daj mi drugie życie"). Autor książek 100 płyt, które wstrząsnęły światem (współautor Filip Łobodziński), Goran Bregović – Szczęściarz z Sarajewa oraz najnowszej Cejrowski. Biografia.

Redakcja poleca

REKLAMA