Dziś Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Ksiązki
23 kwietnia organizowane jest przez UNESCO doroczne święto – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji mamy dla was konkurs.
/ 23.04.2009 15:04
Światowy Dzień Ksiązki
Celem Światowego Dnia Książki jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Powinno to być ważne święto, gdyż ostatni rok pod względem czytelnictwa był najgorszy w Polsce od 1990 roku. Zaledwie 38 procent Polaków miało w ciągu roku kontakt z książką . Wydawnictwo Felberg z okazji tego święta wydaje zestaw dwóch książek poczytnej autorki Hanny Cygler,  po okazyjnej cenie.

Z pomysłem zorganizowania takiego święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca, Vincente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. Wtedy przypada dzień jej patrona, Świętego Jerzego. Zgodnie z długą, katalońską tradycją, w ten dzień mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami. Kwiaty te symbolizowały krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. W pewnym momencie kobiety zaczęły odwzajemniać podarunek ofiarując mężczyznom książki. 23 kwietnia został wybrany także na święto książki także z innych powodów. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). W tym dniu przypadają także rocznice narodzin lub śmierci innych znanych pisarzy: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, od 1964 roku zaś we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie dzień ten jest obchodzony w większości zakątków globu, w tym w Polsce już po raz trzeci.

Konkurs, konkurs, konkurs!

W związku ze Światowym Dniem książki mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania są książki Hanny Cygler: "Czas zamknięty" i "Pokonani"

Zadanie konkursowe:
Dokończ zdanie: Uwielbiam czytać książki, ponieważ...........

Swoją propozycję zamieść jako post na forum polki.pl

Weź udział w konkursie


Nagrody w konkursie:
- zestaw książek Hanny Cygler: "Czas zamknięty" i "Pokonani"
- 3 książki Hanny Cygler "Pokonani"

„Czas zamknięty” to pierwsza powieść osadzona w realiach wojennych. Jej akcja rozpoczyna się w kwietniu 1939 roku. Napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, marzy o przygodach i podróżach, nie chce jednak opuszczać rodzinnego domu ani rozstawać się ze swoją pierwszą miłością. – Ukazanie losów bohatera na tle wojennej zawieruchy było bardzo ciekawym doświadczeniem pisarskim – mówi autorka. – Wymagało to zebrania wielu informacji na temat wojsk, ich wyposażenia, walk partyzanckich. Zależało mi na tym, by każdy przywołany w powieści szczegół był zgodny z prawdą historyczną. Równie istotne było dla mnie to, by historia nie zdominowała narracji i nie przytłoczyła postaci bohatera. Starałam się, by Włodek Hallmann stał się młodzieńcem z krwi i kości, który przeżywa różne przygody, a skonfrontowany z nieubłaganym losem reaguje na jego zrządzenia jak każdy młody mężczyzna. Słowem, chciałam nadać temu chłopakowi takie cechy, aby pomimo lat dzielących nas od wydarzeń opisywanych w powieści czytelnik mógł się z nim identyfikować.

„Pokonani” - Jest czerwiec 1945 roku, właśnie dobiegła końca wojenna zawierucha. Włodek Hallmann postanawia rozpocząć zupełnie nowe życie. Pragnie pójść w ślady ojca i podjąć przerwane podczas wojny studia medyczne. Marzy mu się szczęśliwy, rodzinny dom. Los jednak po raz kolejny boleśnie go doświadczy. – Napisałam powieść o poszukiwaniu tożsamości w zmieniającym się gwałtownie świecie – mówi autorka. – Starałam się, by życie Włodka Hallmanna, pełne nieoczekiwanych zdarzeń zachodzących w niełatwych czasach odbudowy naszego kraju i panującego w nim zamętu politycznego skłaniało czytelnika do refleksji nad wyborami, których dokonujemy – także współcześnie – każdego dnia, a także nad wyborami, których dokonuje za nas... historia.

Redakcja poleca

REKLAMA