"Dogonić tęczę"

"Dogonić tęczę"
Nowa zabawna powieść Fannie Flagg w księgarniach już od 5 października!
/ 02.10.2007 16:08
"Dogonić tęczę"
Krótko o książce
Raz jeszcze Fannie Flagg prezentuje nam bogactwo ludzkich postaci, przypomina wdzięk wyśmiewanej nieraz małomiasteczkowej klasy średniej, osadzonej w codziennych realiach, gdzie śmiech przeplata się ze łzami. Fannie pisze z głębi serca, prawdziwie, a jej talent narracyjny jest - by posłużyć się określeniem zaczerpniętym z "Timesa" - nieodparty.

Dobra nowina! Fannie Flagg wróciła do miasta - a miasto jest jednym z głównych bohaterów jej nowej powieści.
Oprócz Sąsiadki Dorothy, której uśmiechnięty głos codziennie informuje nas przez lokalną rozgłośnię o miejscowych wydarzeniach, spotykamy też jej dziesięcioletniego syna Bobby'ego, który ma przeżyć tysiąc wcieleń, głównie w swojej wyobraźni; również Normę i Macky'ego Warrenów z dziewięćdziesięcioczteroletnią ciocią Elner; dziwnie charyzmatycznego i seksownego Hamma Sparksa, który zaczyna karierę jako sprzedawca traktorów, a kończy oferując na sprzedaż całemu stanowi, a nawet krajowi, siebie samego; a także dwie kobiety, które kochają go zupełnie odmienną miłością. Spotkamy też tu Tot Whooten, pracującą w salonie piękności pechową fryzjerkę, która równie kiepsko układa sobie życie, jak klientkom włosy; Beatrice Woods, Niewidomą Ptaszynę; Cecila Figgsa, Króla Pogrzebów; i niezrównaną Minnie Oatman, główną wokalistkę w Oatman Family Gospel Singers.

Czas akcji: rok 1946 aż do czasów współczesnych. Miejsce: Elmwood Springs w Missouri, w samym środku kraju, w najradośniejszym okresie przejścia od czasów wojny do pokoju, w marszu ku oszałamiającej przyszłości.

Nową powieść Fannie Flagg wprowadzi na rynek wydawnictwo Nowa Proza.

O autorce
Jej prawdziwe nazwisko to Patricia Neal. Fannie Flagg to pseudonim artystyczny przyjęty z konieczności: w czasach, gdy zaczynała swoją karierę, Stany Zjednoczone i cały świat znały już jedną Patrycję Neal – aktorkę, zdobywczynię Oskara. Dla kolejnej nie było już miejsca w panteonie gwiazd filmowych. Chyba, że pod pseudonimem… I to był dobry pomysł: Broadway i Hollywood stanęły otworem dla Fannie Flagg... Zanim jednak to się stało w wieku ośmiu lat zadebiutowała na deskach teatru szkolnego, grając w sztuce własnego autorstwa. Finał był opłakany: domorosłą aktorkę wyrzucono ze szkoły! Powód: tekst zawierał słowo: 'martini'. "Zawsze miałam wytrawny dowcip" – żartuje dziś autorka.

Kilka lat później, gdy podjęła studia w lokalnej szkole aktorskiej, powiedziano jej, by z uwagi na silny południowoamerykański akcent zrezygnowała z marzeń o scenie. Sześciokrotnie bez powodzenia startowała w konkursie piękności w stanie Alabama; za siódmym razem zdobyła wreszcie koronę Miss Wdzięku.

Długość swej pierwszej książki oszacowała przez wagę. Wydawca powiedział jej, że tekst powinien liczyć ok. 400 stron. Zważyła więc 400 stron i wyszły z tego jakieś 2 funty. Pisała dopóki na wadze nie uzbierały się 2 funty maszynopisu i wtedy książka była gotowa. Karierę literacka rozpoczęła w latach osiemdziesiątych. W powieściach sugestywnie ukazuje realia amerykańskiej prowincji. Jej pierwsza powieść Daisy Fay i cudotwórca (1981) przez dziesięć tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa". Na kanwie światowego bestselleru "Smażone zielone pomidory" (1997), zrealizowano cieszący się równie wielkim powodzeniem film. Inne powieści Fannie Flagg to: "Witaj na świecie, maleńka", "Boże Narodzenie w Lost River", "Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba", "Dogonić tęczę".



Redakcja poleca

REKLAMA