"Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)" – Sławomir Cenckiewicz
Cena detaliczna 49 zł
Książka Sławomira Cenckiewicza o ciężkim życiu i wielkich dokonaniach Anny Walentynowicz ma charakter biografii pretekstowej, kreślącej jej portret nie tylko na tle konkretnej epoki, ale również środowiska pracowniczego czy grupy społeczno-politycznej. Wiele miejsca poświęca autor dzieciństwu Walentynowicz, pracy ponad siły, doświadczeniu przemocy fizycznej i głodu, Stoczni Gdańskiej, Wolnym Związkom Zawodowym Wybrzeża, Sierpniowi ’80, „Solidarności”, podziemiu, a nawet działalności w wolnej Polsce... To przez Annę Walentynowicz powstała „Solidarność”. To właśnie dla niej w 1980 r. stanęła Stocznia Gdańska. Kiedy po trzech dniach Komitet Strajkowy zakończył strajk, Walentynowicz miała odwagę powstrzymać robotników, którzy opuszczali stocznię. To ta akcja, ten straceńczy czyn prostej robotnicy stał się czynnikiem decydującym o losach Sierpnia ‘80 i najnowszej historii Polski. Poszczególne etapy życia Anny Walentynowicz splatają się z losami Polaków w XX wieku. Jej życie jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, by zbuntować się przeciwko komunizmowi. Pozostała na zawsze skromna. Na swoje życie patrzyła zawsze jak na służbę. W sobotę 10 kwietnia 2010 r. Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie lotniczej razem z prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim, ministrami, urzędnikami, kombatantami… Cieszyła się, że razem z prezydentem może polecieć do Katynia, by oddać hołd polskim bohaterom zamordowanym przez Sowietów. Mówiła, że staje jej w pamięci ukochany brat – Andrzej Lubczyk, którego Sowieci wywieźli na Wschód. Chciała odwiedzić cmentarz katyński, by nad grobami żołnierzy i policjantów wolnej Polski oddać hołd wszystkim zgładzonym na „nieludzkiej ziemi”, w tym także swojemu bratu, którego mogiły nigdy nie odnalazła. Okazało się, że był to jej ostatni lot. Zginęła tragicznie niedaleko lasu katyńskiego…
Do książki dołączono płytę CD z zapisem spotkania Anny Walentynowicz z działaczami „Solidarności” wrocławskiej w Wojewódzkim Domu Kultury we Wrocławiu w dniu 14 maja 1981 r. Nagranie pochodzi z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
O autorze:
Sławomir Cenckiewicz (ur. w 1971 r.) – historyk, autor wielu publikacji naukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (nagroda w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2005 r. oraz wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.), Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.), Sprawa Lecha Wałęsy, Poznań 2008 (wyróżniona nagrodą w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2009 r.), Śladami bezpieki i partii. Studia. Źródła. Publicystyka, Łomianki 2009 i Gdański Grudzień ‘70. Rekonstrukcja. Dokumentacja. Walka z pamięcią, Gdańsk–Warszawa 2009.
"Przyłbice i kaptury. Nagie ostrza" – Kazimierz Korkozowicz
Cena detaliczna 39 zł
Roku Pańskiego 1408 na granicy polsko-krzyżackiej sytuacja jest napięta. Poddani króla Jagiełły szepczą o nadchodzącej wojnie z Zakonem. Książę Witold – brat stryjeczny króla Polski i wielki książę litewski – zbiera wojska do ostatecznej rozprawy ze znienawidzonymi Krzyżakami. Po drugiej stronie granicy także trwają zbrojenia i poszukiwania sojuszników – Zakon ściąga rycerstwo z całej Europy, licząc na ostateczne zwycięstwo nad poganami i sprzymierzonymi z nimi Polakami.
Zanim rycerze dobędą mieczy, za kulisami wielkiej polityki toczona jest inna, skryta wojna – tajemniczy ludzie w kapturach infiltrują wrogie miasta i zamki. Każda ze stron pragnie uzyskać jakąkolwiek przewagę nad przeciwnikiem, by podczas walnej bitwy odnieść zwycięstwo, które zmieni bieg historii.
"Serce zakonu" – Robert Borkowski
Cena detaliczna 34,90 zł
Zakazana miłość zakonnego rycerza. Spisek, który może zmienić bieg historii. Tajemnica skryta w malborskich murach.
Na polach Grunwaldu Zakonowi Najświętszej Marii Panny został zadany straszliwy i niespodziewany cios. Wraz z rozbiciem armii i śmiercią dostojników zakonnych, dla polsko-litewskich wojsk droga do Malborka stanęła otworem.
Jednakże stolicę toczy rak – giną ludzie, zawiązuje się spisek przeciw władzy. Eberhard von Hohendorf, któremu polecona została obrona zamku, staje w obliczu niewyobrażalnego wcześniej zagrożenia. Jednocześnie rycerzowi powierzono w opiekę największą tajemnicę Zakonu, która nie może wpaść w ręce wroga. Wierny ideałom von Hohendorf musi bronić Malborka za wszelką cenę, bowiem dopóki stoi ostatni bastion Zakonu, dopóty bije serce państwa zakonnego.