Olga Rudnicka, znana przede wszystkim z powieści kryminalnych takich jak: "Martwe jezioro", "Zacisze 13", czy "Powrót", napisała kolejną powieść psychologiczno - kryminalną. Jej nowa książka "Cichy wielbiciel" dotyka bardzo współczesnych problemów stalkingu. W dobie komputerów, Internetu i pozornej anonimowości nietrudno wyciągnąć od innych cenne informacje. Zjawisko stalkingu istnieje już od dawna, ale dopiero w zeszłym roku weszło na stałe do polskiego kodeksu karnego. Być może stało się to za sprawą Kasi Tusk, która jakiś czas temu poinformowała, że padłą ofiarą tego przestępstwa.
Prześladowanie. Miłość na zabój. Urojenia. Co siedzi w głowie stalkera? Tego nie wie nikt. Wabi, kusi, zdobywa, mami, przeraża. On na twój temat wie wszystko, a ty na jego absolutnie nic. Jak z tej sytuacji wybrnąć? Dokąd uderzyć żeby ktoś zareagował? Kiedy można uznać to za sprawę dla policji?
Julia Rogalska, bohaterka powieści, jest spokojną dziewczyną. Po studiach licencjackich podjęła pracę w dziele obsługi klienta, w salonie firmowym jednego z operatorów komórkowych. Swój świat dzieli pomiędzy pracą, a uroczym mężczyzną - Pawłem, z którym udało jej się stworzyć ciekawy związek. Jej poukładane życie zostaje zakłócone wraz z przesłanymi anonimowo kwiatami, późniejszymi sms-ami, głuchymi telefonami, romantycznymi, obsesyjnymi wyznaniami. Bohaterka początkowo jest zaintrygowana, ciekawa, kim jest cichy wielbiciel. Obawia się jedynie reakcji swojego chłopaka. Czy uwierzy jej, że to wcale nie ona zwabiła owego mężczyznę?
Miłe sms-y szybko zamieniają się w obsesyjne wyznania miłości. Do chłopaka nic nie dociera. Policja nie reaguje. W końcu nikt nie popełnił żadnego przestępstwa. Sprawa jest bagatelizowana przez otoczenie dziewczyny. Przecież to takie romantyczne. Julia obawia się o swoje bezpieczeństwo. Ma obawy przed wyjściem z domu. Czy uda się tę sytuacje rozwiązać?
Autorka bardzo obrazowo i szczegółowo opisuje całe zjawisko stalkingu. Poczucie zamknięcia w pułapce, bagatelizowanie problemu przez innych i lęk. Rudnicka daje świetny popis pisarski. Pokazuje, że potrafi wykorzystać swoją wiedzę psychologiczną i fantazję to stworzenia nie tylko dobrej książki. Swój talent wykorzystała, by opisać niezwykłe zjawisko, które dotyka coraz więcej osób. Książka ukazuje cały mechanizm działania stalkera i jego ofiary. Być może dzięki temu będziemy mogli się ustrzec przed tego typu sytuacjami lub poradzić, gdy już padniemy ofiarą obsesyjnej miłości.
Uważaj! Może to właśnie ty padniesz ofiarą stalkingu? To może się przytrafić każdemu! A może miałaś/eś już z tym styczność?