Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej

Jaworzno-Szczakowa (a dokładnie: dzielnica Szczakowa w Jaworznie) to miejsce we wschodniej części Górnego Śląska. Mieszkańcy - w większości górnicy - często odwiedzają lombard grubego faceta z żylakami, na którego mówią "Barbara Radziwiłówna". Poznajmy jego losy od czasów PRLu do dziś dnia.
/ 19.08.2007 10:34
Jaworzno-Szczakowa (a dokładnie: dzielnica Szczakowa w Jaworznie) to miejsce we wschodniej części Górnego Śląska. Mieszkańcy - w większości górnicy - często odwiedzają lombard grubego faceta z żylakami, na którego mówią "Barbara Radziwiłłówna". Poznajmy jego losy od czasów PRLu do dziś dnia.

Barbara Radziwiłłówna to drobny cinkciarz i paser, robiący szemrane interesy z ludźmi z Jaworzna Szczakowej. Można go spotkać w lombardzie, gdzie za zakratowanym oknem zajmuje miejsce przy skonfiskowanym dłużnikowi komputerze (w momencie konfiskaty go nie wiedział, że jest to dość przestarzały sprzęt). Radziwiłłówna jest człowiekiem interesu, który dzięki swemu skąpstwu i niewyczerpanej pomysłowości zgromadził pokaźną fortunę. Za PRL-u był cinkciarzem, prowadził melinę i lombard, miał przyczepę kempingową z zapiekankami, sprzedawał kwiaty kradzione na grobach, przetapiał zużyte znicze. Do pomocy zgodził sobie Felka i Ukraińca Saszę, z którymi żył jak z rodziną. Nocami rozkoszował się przeliczaniem pieniędzy, wróżył sobie z kart i przymierzał przed lustrem klejnoty, zastawiane w jego lombardzie.
Niestety, odwilży roku 1989 przyniosła plajtę. Wtedy Radziwiłłównie ukazała się Matka Boska...

Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej Michała Witkowskiego to groteskowa opowieść o losach śląskiego półświatka, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem. To barwny obraz świata szemranych interesów i pełnej specyficznego uroku jarmarcznej tandety. Witkowski łączy surrealistyczne wizje z sugestywnym opisem rzeczywistości, tworząc malowniczy portret Górnego Śląska, zaludnionego przez cwaniaków, złodziei, cinkciarzy, wytatuowanych Ukraińców i dewizowe prostytutki.

Michał Witkowski (ur. 1975) - pisarz, wydał m.in. powieść "Lubiewo" (książka znalazła się w finale nagrody NIKE) oraz zbiory opowiadań "Copyright" i "Fototapeta"