Arcydzieło

Niezwykła opowieść o szokującej angielskiej malarce, która samą siebie wystawia na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.
/ 16.03.2006 16:57
 
Arcydzieło to niezwykła opowieść o szokującej angielskiej malarce. Esther Glass wpada na diaboliczny i obrazoburczy pomysł. Samą siebie wystawia na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Przez tydzień staje się żywym dziełem sztuki i własnością tego, kto zaoferuje najwyższą cenę.
Każdego dnia wciela się w postać innej kobiety – ikony sportretowanej przez mistrzów malarstwa. Po kolei staje się: księżniczką duńską Krytyną z obrazu Holbeina, Olimpią sportretowaną przez Maneta, Madonną z goździkami namalowaną przez Rafaela, Madame de Senonnes, którą na płótnie uwiecznił Ingres, Panią Leyland w chwili zadumy utrwaloną przez Whistlera, Isabellą d’Este Leonarda da Vinci oraz Judytą z obrazu Klimta. Realizacja tego skandalizującego projektu oznacza dla Esther Glass podróż w głąb siebie, zmierzenie się z nierozwiązanymi problemami życiowymi i koniecznością określenia własnej wartości jako artystki, córki i kobiety. Powieść Glover odsłania mechanizmy rządzące współczesną sceną artystyczną. Odsłania destrukcyjne moce sławy, obnaża skutki wszechobecnej autoobsesji i zachłanności jej aktorów.
Autorka powieści Miranda Glover studiowała anglistykę w Oksfordzie. Prowadzi działalność wydawniczą, publikuje głównie książki poświęcone sztuce. Arcydzieło to jej debiut powieściowy.

ms

Miranda Glover "Arcydzieło", Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2005

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Mamy 20 egzemplarzy książki Mirandy Glover ufundowanych przez Dom Wydawniczy Rebis dla tych Internautek, które poprawnie odpowiedzą na pytanie:


Jak ma na imię partner bohaterki powieści Esther Glass - Kenny czy Aidan?

Nagrodzimy pierwszych dwadzieścia poprawnych odpowiedzi. Maile z odpowiedziami zatytułowane "Arcydzieło" prosimy nadsyłać pod adresem konkurs@polki.pl