Anna Applebaum-Sikorska wydała książkę z polskimi przepisami

image002.jpg fot. serwis prasowy
Anna Applebaum-Sikorska, laureatka Nagrody Pulitzera wraz z przyjaciółką postanowiła napisać książkę o polskiej kuchni
/ 18.11.2011 14:15
image002.jpg fot. serwis prasowy

Anna Applebaum-Sikorska, pisarka, felietonistka „The Washington Post”, laureatka Nagrody Pulitzera zamieszkała wraz z mężem, Radosławem Sikorskim, w XIX-wiecznym dworku w Chobielinie. Tu uprawia swój warzywny ogród i gotuje nie tylko dla rodziny, ale także dla przyjaciół i znamienitych gości z zagranicy. Wraz z przyjaciółką, Danielle Crittenden, postanowiła napisać książkę o polskiej kuchni. Z finezją i fantazją uzupełniła tradycyjne potrawy o nowe składniki, czerpiąc to co najlepsze z kuchni świata. Kulinarny powrót do przeszłości połączony z nowatorskim i twórczym spojrzeniem sprawił, że polskie dania zyskały na smaku, a także na lekkości.

Recenzje:
Polska to nie tylko ułani i lotnicy. Niech świat się dowie, dzięki Ani, o naszej znakomitej kuchni!
Adam Zamoyski

 
Nieraz byłem gościem przy chobielińskim stole. Ania była nie tylko autorką smakołyków i prawdziwą mistrzynią kuchni, ale i rozmowy, które wiedliśmy, wspominam z przyjemnością.
Norman Davies


Anna Applebaum-Sikorska ceni proste rozwiązania: czosnek, oliwa, cukinia i potrawa gotowa. Już wie, że jeżeli w niedziele rosół, to w poniedziałek pomidorowa. Gotuje po polsku. Polecam!
Marta Gessler


Miło mieć u boku osobę, która i książkę napisze, i obiad ugotuje. Najbardziej smakują mi polskie zupy, żurek przyrządzony przez Anię nie ma sobie równych.
Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych

 
O autorkach:
Anna Applebaum-Sikorska
(1964) – wybitna amerykańska pisarka i publicystka, felietonistka „The Washington Post” oraz „Slate”. Była warszawska korespondentka „The Economist” i zastępczyni redaktora naczelnego londyńskiego tygodnika „The Spectator”.  Ukończyła Uniwersytet Yale; była stypendystką programu Marshalla w London School of Economics i St Antony`s College w Oksfordzie. Za swoją pierwszą książkę Między Wschodem a Zachodem otrzymała w 1996 roku nagrodę im. Adolpha Bentincka, a za Gułag w 2004 roku Nagrodę Pulitzera. Jest żoną Radosława Sikorskiego; mają dwóch synów – Aleksandra i Tadeusza.

Danielle Crittenden (1963) – amrykańska dziennikarka i pisarka, autorka popularnego blogu i stała współpracowniczka waszyngtońskiego „The National Post”; żona Davida Fruma – znanego amerykańskiego dziennikarza oraz autora przemówień Georga W. Busha.

"Przepisy z mojego ogrodu" ukażą się za granicą za rok w Wydawnictwie Chronicle Books.

 
Fragment książki:
Od kilku lat na terenie całej Polski następuje kulinarny powrót do korzeni. Tradycyjna kuchnia przeżywa renesans, zarówno w restauracjach, jak i w domach. Najmodniejsze warszawskie i krakowskie restauracje rezygnują z zagranicznych dań o wymyślnych nazwach, umieszczają za to w menu smalec, do którego podaje się nie bagietki, ale ciemny chleb. Miejsce tuńczyka z grilla i wasabi zajęły smakowita wieprzowina i potrawy z kaczki.

Polska kuchnia staje się nowocześniejsza, poza tym mniej tłusta i słona niż dawniej. Warzywa, uprzednio zaniedbywane, obecnie odgrywają pierwszoplanową rolę. Nowe potrawy mają mimo wszystko wyraźnie polski charakter i, co najważniejsze, przestały być podróbkami kuchni francuskiej albo wynaturzeniami włoskiej. W karczmach na prowincji hamburgery zastąpiono zupami i kiszonymi ogórkami.

Podobnym przeobrażeniom podlega kuchnia domowa. Tak się składa, że polskie potrawy poznawałam nie w restauracjach (choć lubię chodzić do kilku lokali), ale w domu, gdzie z konieczności musiałam sama przygotowywać potrawy z lokalnych składników.



Anna Applebaum-Sikorska, Danielle Crittenden, "Przepisy z mojego ogrodu", Przełożył: Jacek Konieczny, Wydawnictwo Literackie, Premiera: 16 listopada 2011

Redakcja poleca

REKLAMA