Pierwsze polskie wydanie "Ani z Zielonego Wzgórza" miało miejsce w 1912 roku. Od tamtego czasu książka wznawiana była niezliczoną ilość razy. Jeżeli jednak "Ania z Zielonego Wzgórza" nie uświetnia jeszcze waszej domowej biblioteczki - polecam wydanie Wydawnictwa Literackiego. Okładka tego wznowienia została ozdobiona zdjęciem laureatki organizowanego przez Wydawnictwo Literackie oraz magazyn Victor Junior konkursu na Anię XXI wieku. Po dwustopniowych eliminacjach oraz długich obradach jury tytuł ten przypadł w udziale Paulince Pajestce z miejscowości Cisiec (okolice Bielska Białej). Wybór nie był łatwy, bo zgłoszenia na konkurs nadesłało niemal 100 dziewczynek z całej Polski. Laureatka konkursu do złudzenia przypomina mieszkankę Zielonego Wzgórza. Ma rude włosy, zadarty nosek i buzię usianą piegami. Lubi bujać w obłokach, marzy o tym by zostać pisarką i jest zwariowana jak nikt inny. Jedyne co odróżnia ją od bohaterki książek Lucy Maud Montgomery to żywiołowość, której nie miała nawet Ania Shirley!
Paulinka wyrzuca z siebie kolejne zdania z taką prędkością, że czasami trudno za nią nadążyć. Dlatego też koledzy z krakowskiej szkoły radzili naszej Ani, żeby koniecznie poszukała pracy w Teleexpresie lub w stacji RMF FM. Wypytywali ją o szczegóły niedawnego konkursu, o wywiady, sesje fotograficzne i o to czy sława nie uderzyła jej głowy. To jednak Paulince nie grozi. Wciąż jest bezpośrednia i przyjacielska. Ma tylko może nieco więcej wiary w siebie i w końcu kocha swoje rude włosy, które - jak stwierdziła Pod Globusem autorska i znawczyni literatury dziecięcej, Joanna Olech – „świadczą o jej wyjątkowości”.
Lucy Maud Montgomery - powieściopisarka kanadyjska (1874-1942) znana z książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza (1908) i sześciu jej dalszych części.
Wydawnictwo Literackie