Ameryka lat 90. XX wieku. Ostatnie dni przed inwazją telefonów komórkowych i Internetu. W radiu gra Nirvana, wszyscy oglądają serial „Przyjaciele”, a podarte fabrycznie dżinsy dopiero wchodzą w modę. Do grupy młodych Polaków, mieszkających na jednym osiedlu w małym miasteczku, które od Nowego Jorku dzieli szerokość rzeki Hudson, dołącza pewnego wrześniowego dnia Nowa – dziewczyna, która pragnie przeżyć swoją amerykańską przygodę, nie spodziewając się, że właśnie rozpoczęła pełną wyzwań podróż do prawdy o sobie.
Jak za czasów studenckich, Nowa dzieli mieszkanie z B., ekscentryczną przyjaciółką spod osiedlowego trzepaka, która marzy, by zostać aktorką, ale nie ma odwagi porzucić bezpiecznej i dobrze płatnej pracy w kancelarii adwokackiej. Lokum na piętrze wynajmują abnegat Hans i ambitny komputerowiec Jadzia, dwaj młodzi mężczyźni, których z pozoru różni wszystko, a jednak przyjaźnią się na śmierć i życie; po drugiej stronie podwórka rządzi Edytka, matka-Polka o niespożytej gastronomicznej energii, niezłomnych zasadach moralnych i ukrytych biznesowych ambicjach. Kiedy Nowa dostanie pierwszą pracę jako „niania na Manhattanie”, czeka ją konfrontacja z polskimi stereotypami na temat Ameryki, własnymi lękami i niespodziewaną miłością, która postawi ją przed najtrudniejszym emocjonalnym wyborem, gdy „wakacje od życia” okażą się po prostu – życiem.
Trzecia powieść Agnieszki Topornickiej to osobista i dowcipna opowieść rozgrywająca się między Nowym Jorkiem a New Jersey, między światkiem Polonii a światem amerykańskim, pełna celnych obserwacji obyczajowych oraz nostalgii za czasem, który minął i dziś należy – kto by pomyślał! – do „ubiegłego wieku”.
Agnieszka Topornicka (ur. 1966) – tłumaczka, felietonistka, poetka, autorka powieści „Cała zawartość damskiej torebki” , „Pierwsza osoba liczby mnogiej”, eseju „Tydzień, w którym zostałam Polką”, który ukazał się w języku niemieckim w antologii „Blickwechsel”. Wiele lat spędziła w USA, gdzie m.in. współpracowała z mediami polonijnymi. Od roku 2000 mieszka z powrotem w Polsce, w pobliżu rodzinnej Wieliczki; można ją spotkać jako przewodnika na trasie turystycznej Kopalni Soli. „Wakacje od życia” to jej trzecia książka.
fot. Prószyński i S-ka