10 przykazań dla silnych kobiet

Poradnik zawiera w sobie cenne wskazówki, przedstawione w sposób jasny i zwięzły. Tak napisana książka to jeden z niewątpliwych plusów tej pozycji- brak przeładowania treścią. Kolejna mocna strona to poparcie teorii trafnie dobranymi przykładami.
/ 03.04.2007 10:06
10 przykazań dla silnych kobiet Ursula Nuber

Recenzja

Książkę Ursuli Nuber brałam do ręki z pewną rezerwą. Popatrzyłam na okładkę i pomyślałam: „Kolejna superpublikacja o lekko „feministycznym zabarwieniu”, pełna stereotypowych porad dla współczesnych kobiet. Na pewno będzie zawierać mnóstwo cennych rad w stylu: jak być atrakcyjną, pewną siebie, zawsze miłą i pełną humoru kobietą.”


ksiażkaJednak już podczas czytania pierwszego rozdziału, stwierdziłam, że źle ją oceniłam…

Książka Urszuli Nuber, niemieckiej dziennikarki, redaktorki pisma „Cosmopolitan”,to mały „Dekalog”, dla kobiet chcących swobodniej żyć i osiągać sukcesy we współczesnym świecie. Autorka nie szczędzi warsztatu pełnego praktycznych przykładów wziętych z życia kobiet. Pierwszy rozdział (przykazanie)- „Bądź dumna z siebie” dotyczy fałszywej skromności i niskiego poczucia swojej wartości, które stoją na drodze do tego by cieszyć się uznaniem i szacunkiem wśród innych. Następny- „Ustalaj granice” rozpoczyna się od mini- testu na asertywność. Dalej, autorka wylicza jak wiele rozczarowań i negatywnych uczuć pociąga za sobą brak asertywności, umiejętnej sztuki mówienia „nie”. Nowa samoświadomość i ustalenie granic to drugi krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, bez wyrzutów sumienia. Kolejne części to: „Bądź dla siebie wyrozumiała”, „Nie miej wciąż wyrzutów sumienia”, „Przyjmij odpowiedzialność za swoje życie”. I tak dalej.

W poradniku zostały zawarte wskazówki jak pozbyć się „syndromu bycia miłym”, który jest trucizną dla poczucia własnej wartości. Zbytnia otwartość powoduje stłamszenie własnego „Ja” przez innych, stąd konieczne staje się wyznaczanie bezpiecznych granic. Granic, które będą budowały silne, dumne, (ale nieegoistyczne!) Ego.

Autorka kreśli obraz (pozornie)doskonałych ludzi, który często maluje się w głowach kobiet z niskim poczuciem własnej wartości. Ten obraz, zakodowany w umyśle, każdego dnia przypomina kobietom jak bardzo są niedoskonałe i wadliwe w porównaniu do tych „perfekcyjnych” osób. Perfekcjonizm- to częsta „pułapka”, w którą popada większość ludzi, których poczucie wartości jest zaniżone. Odbiera pewność siebie, poprzez ciągłe dążenie do osiągania rekordów świata i życia pod ogromną presją.

Na zakończenie, zostały podane praktyczne wskazówki, dotyczące asymilacji we współczesnym świece, pełnym stereotypowych wzorców. Autorka wskazuje drogę obrony przed przejaskrawionym ideałem piękności. Taki kult funkcjonuje tylko w mediach i został stworzony celowo, przeciwko emancypacji kobiet, by ich władza nie rosła, a mężczyźni mieli zawsze najwyższe miejsca w szeregu.

Poradnik zawiera w sobie cenne wskazówki, przedstawione w sposób jasny i zwięzły. Tak napisana książka to jeden z niewątpliwych plusów tej pozycji- brak przeładowania treścią. Kolejna mocna strona to poparcie teorii trafnie dobranymi przykładami. Warto zwrócić uwagę w szczególności na przedostatni rozdział dotyczący nie blokowania sobie samemu drogi do sukcesu. Czytelnik dowie się w nim jak niskie poczucie swojej wartości, obawa przed nowymi wyzwaniami, przed odrzuceniem ze strony otoczenia, prowadzi do nieświadomego wycofywania się z dążenia do obranego celu. Autorka podpowiada jak wyzbyć się tych cech i zwiększyć zaufanie do swojej osoby.

Jedynym minusem poradnika jest wrażenie, że autorka momentami przedstawia zbyt skrajny, nieco przejaskrawiony obraz osoby z niskim poczuciem wartości.

„10 przykazań dla silnych kobiet” jest książką praktyczną. Naturalnym odbiorcą powinny być osoby, nie tylko te z kompleksami, ale wszystkie, które chcą dowiedzieć się, co powoduje niską samoocenę wśród kobiet. Polecam!


Joanna Zaremba
www.bosonoga.pl