Znamy finalistki Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.

Plebiscyt Lirene fot. Materiały prasowe
Oto kobiety, które chcą zmieniać świat i mają na to doskonały pomysł!
Plebiscyt Lirene fot. Materiały prasowe

Lirene na co dzień podejmuje ekologiczne kroki w zakresie produkcji kosmetyków. 9 marca 2020 roku podczas Gali Finałowej ogłoszono wyniki Plebiscytu Kobieta. Innowacja. Natura., którego celem było nagrodzenie za działalność na rzecz naszej planety. 
 
Zasady konkursu były proste. Do udziału w Plebiscycie Lirene mogła zgłosić się osoby fizyczne, firmy, instytucje, stowarzyszenia prowadzone przez kobiety, które deklarują bycie eko i czynnie dbają o środowisko. Powstały trzy dedykowane kategorie: Biznes, Lifestyle, Nauka.
 
Inicjatywy cieszące się największą popularnością wśród internautów, miały otrzymać nagrody w wysokości 10 000 złotych. Dodatkowo, Jury miało przyznać jednej z nich nagrodę główną o wartości 30 000 złotych. Kto wygrał?
 

Laureatki Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.

lirene

Fot. Materiały prasowe 

Największą wygraną Plebiscytu okazała się Dominika Szaciłło, autorka internatowej inicjatywy „Uwaga Śmieciarka Jedzie”, która zdobyła aż dwie nagrody – od Internautów oraz nagrodę główną przyznaną przez Jury konkursu. Dwie pozostałe nagrody trafiły do projektów z kategorii Nauka: 
dr Grażyny Dąbrowskiej oraz dr Agnieszki Gajewicz-Skrętnej.
 

Poznajmy się bliżej, czyli kilka słów o Laureatkach Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.

lirene

Fot. Materiały prasowe 

Nagrody internautów oraz jury powędrowały do Dominiki Szaciłło - projektantki, mieszkającej w Warszawie i przede wszystkim pomysłodawczyni inicjatywy „Uwaga, śmieciarka jedzie”, zrzeszającej w całej Polsce ponad 200 tys. osób ratujących rzeczy przed wyrzuceniem. Dzięki lokalnym grupom na Facebooku, uczestnicy mogą zgłosić, że w ich okolicy pod śmietnikiem znajduje się coś, co może jeszcze komuś posłużyć.
Dlaczego to pani Dominika Szaciałło zwyciężyła? Jury zachwyciła przede wszystkim ogólnodostępnością oraz prostotą projektu, który ma szansę dotrzeć i wpłynąć na codzienne zachowania szerokiego grona Polaków. 
 
lirene
Fot. Materiały prasowe 
 
Nagrodę internautów zdobyła dr Grażyna Dąbrowska - biolog molekularny, prof. UMK w Toruniu, autorka ekoinnowacyjnych rozwiązań. Opracowała biopreparaty: PETout, przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych oraz Biologiczny Stymulator Plonowania, zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa. 
 
lirene
Fot. Materiały prasowe 
 
Nagroda internautów powędrowała do dr Agnieszki Gajewicz-Skrętny - doktor, adiunkta na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej dr Gajewicz-Skrętna koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem jest  zminimalizowanie liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczenie czasu i kosztów badań oraz ilości powstających odpadów. 
 
Materiał powstał z udziałem marki Lirene. 
 
Tagi: Lirene