Spływ kajakowy - sport dla każdego!

Spływy kajakowe poprawiają kondycję, hartują ciało, kształtują charakter i są doskonałą okazją do przeżycia nutki przygody. Jeśli macie ochotę na aktywne spędzenie czasu wolnego, koniecznie zaplanujcie urlop w wioślarskim regionie. Gwarantujemy dużo niezapomnianych wrażeń!
/ 14.04.2013 09:24

Spływy kajakowe poprawiają kondycję, hartują ciało, kształtują charakter i są doskonałą okazją do przeżycia nutki przygody. Jeśli macie ochotę na aktywne spędzenie czasu wolnego, koniecznie zaplanujcie urlop w wioślarskim regionie. Gwarantujemy dużo niezapomnianych wrażeń!

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

Kajakarstwo jest aktywnym, popularnym i otwartym dla wszystkich rodzajem turystyki. Wiosłować może każdy, kto ma chęć ruszyć w drogę. Nie wymaga od nas dużych, pieniężnych zasobów, nie wymaga od nas umiejętności pływania (wystarczy, by jedna osoba w kajaku potrafiła pływać!) i nie wprowadza ograniczeń wiekowych i płciowych. Na spływach spotykamy przedszkolaków, młodzież, 40-latków, ale i 70-latków. Powszechna dostępność do sprzętu i wioślarskiego regionu sprawia, że popularność tego sportu rośnie z roku na rok. Uczestnicy wyprawy mają niezwykłą okazję do rozmów na tym niewielkim środku transportu, dzięki którym nawiązują się nowe przyjaźnie lub wzmacniają stare.

Rady dla początkujących!

Spływ rzeczny w porównaniu z pływaniem po jeziorach wymaga mniej wysiłku, lecz więcej doświadczenia. Początkującym kajakarzom proponujemy łatwą trasę, której opis znajdziecie w każdym przewodniku turystycznym. Na pierwszy spływ polecamy wyprawę masową z przewodnikiem. Wiemy wówczas, że jest przy nas doświadczona osoba, która służy radą i wsparciem w razie nieprzewidzianych, wodnych przeszkód. Oprócz „kierownika” wyprawy zapewniane są kajaki, kamizelki asekuracyjne, produkty żywnościowe, sprzęt obozowy i miejsca noclegowe. Mamy zatem wszystko to, co potrzebne kajakarzowi. Mankamentem zaplanowanego spływu jest narzucany z góry termin, ściśle określone godziny zbiórki, konieczność poddania się woli grupy i niemożność przerwania spływu w dowolnym momencie (za wyprawę płacimy zazwyczaj z góry). Warto również wiedzieć, że taki rodzaj masowej wyprawy organizowany jest zazwyczaj w okresie wakacyjnym, kiedy to zainteresowanie kajakarstwem niezwykle rośnie, należy zatem przygotować się na zwiększony ruch turystyczny. Mimo wszystkich plusów i minusów, początkującym wioślarzom proponujemy spływ z zorganizowaną grupą, który da wam większe poczucie bezpieczeństwa!

Pamiętaj! Przewiewna, uszyta z naturalnych materiałów, szybko schnąca garderoba jest idealna na spływ kajakowy. Unikaj bawełny, która wchłania wodę jak gąbka i jeansu, który przy powtarzających się ruchach powoduje otarcia skóry.

Rodzaje kajaków!

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

Kajaki klasyfikujemy ze względu na ich długość i wytrzymałość. Parametry te zależą od tego, po jakich wodach kajak pływa. Wyróżniamy:

  • kajak nizinny, jedno- lub dwuosobowy, ma około 5 metrów długości
  • kajak górski, jednoosobowy, ma długość od 3 do 3,5 metra długości
  • kajak morski, najsolidniejszy, ma długość 6 metrów

Umiejętność pływania kajakiem!

Teoretycznie pływania kajakiem, nie trzeba się uczyć. Porównuje się bowiem tą czynność do chodzenia, tyle że po wodzie. Zawsze wsiadaj do kajaka, odbijaj i przybijaj do brzegu dziobem pod prąd. W dwuosobowych kajakach steruje osoba siedząca z tyłu, czyli sternik. Kajakarze powinni uważnie wypatrywać przeszkód, aby móc je w porę pokonać. Regularnie kontroluj głębokość wody. Posłuży ci do tego wiosło, które w porównaniu z pomiarem wzrokowym jest dokładniejszą metodą badawczą. Sprawdzanie „na oko” może być zgubne, im czystsza woda, tym wydaje się płytsza.

  • Omijaj głazy, resztki budowli, drzewa i konary! Prąd w ich bezpośrednim sąsiedztwie zdecydowanie przyspiesza i ściąga kajak w stronę przeszkody.
  • Zwracaj uwagę na mieliznę, której obecność zdradza zmarszczona i pluskająca woda!
  • Zwolnij podczas przepływu pod mostem! Jest to zwykle węższy od koryta obszar, pod którym znajdują się kamienie, które w konsekwencji tworzą mieliznę.
  • Podczas pokonywania jeziora, płyń przy brzegu! Na tym obszarze należy być przygotowanym na wiatr i fale w każdej chwili.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

Pamiętaj!

Unikaj garbienia się! Po kilku godzinach w kajaku każdy zrozumie, że wyprostowany kręgosłup jest niezwykle ważny.

Nie ściskaj zbyt mocno wiosła! Nie chcesz mieć przecież odcisków na dłoniach.

Zabierz ze sobą klapki, które umożliwią bezpieczne spacerowanie w wodzie. Nie zapomnij również o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Nie forsuj się podczas pierwszego spływu! Nawet wysportowany kajakarz ma delikatną, wewnętrzną skórę dłoni, która podczas wiosłowania narażona jest na otarcia i odciski.

Poniżej przedstawiamy wam przykładowe trasy spływów kajakowych, bazując na polskich rzekach. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych propozycji lub zainspirują was do wyszukiwania własnych odcinków. Życzymy zatem dużo pozytywnych wrażeń na kajakach!

 

Spływy kajakowe - DRAWA

 

Malowniczy krajobraz doliny Drawy zalicza szlak do grupy najciekawszych w Polsce. Drawa (dopływ Noteci) w górnym odcinku płynie przez Drawski Park Krajobrazowy (województwo zachodniopomorskie) w Dolinie Pięciu Jezior, a w środkowym i dolnym biegu przez Puszczę Drawską. Spływ kajakowy tą trasą nie należy do najłatwiejszych. Proponujemy zatem zorganizowaną wyprawę z doświadczonym przewodnikiem. Raz wąska, raz szeroka, raz płytka, a raz głęboka - zróżnicowany charakter rzeki będzie wymagał od was dużego skupienia.

Długość rzeki - 186 km
Długość szlaku - 173 km

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - PIŁAWA

Niezwykle urokliwa i zmienna rzeka ma długość 80 kilometrów. Jej górny bieg obejmuje tereny Pojezierza Drawskiego (województwo zachodniopomorskie) z Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Spływ kajakowy tym szlakiem należy do bezpiecznych i stosunkowo łatwych. Możemy napotkać przeszkody, lecz żadnej trudności nie sprawi nam ich ominięcie.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - GWDA

Gdwa rozpoczyna swój bieg jako Bielska Struga (południowy zachód od Białego Boru). Rzeka przepływa przez jezioro Studnica, aż dociera do Drężna (województwo zachodniopomorskie) - wsi, z której startują kajakarze. Kolejne odcinki szlaku zachwycają uczestników wyprawy przyrodniczą różnorodnością. Trasa zaliczana jest do tych o wyższym o stopniu trudności. Napotykane przeszkody, mogą okazać się dość uciążliwe dla początkujących uczestników spływu.

Długość rzeki - 145 km
Długość szlaku - 136 km

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - RURZYCA

Rurzyca to prawy dopływ Gwdy, która rozpoczyna swój bieg od jeziora Krępsko Małe (województwo zachodniopomorskie). Ma 25 kilometrów długości i jest najczystszą rzeką w tym regionie. Bardziej doświadczeni kajakarzy pokonują trasę w ciągu jednego dnia, a tym początkującym wyprawa zajmuje dwa dni. Otoczona pięknymi lasami i czystymi jeziorami trasa jest łatwa, a więc doskonała dla rodzin z dziećmi.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - DOBRZYCA

Dobrzyca to prawy dopływ Piławy o długości 60 kilometrów. Szlak ten zajmuje tereny Pojezierza Wałeckiego (województwo zachodniopomorskie i wielkopolskie). Słabo rozwinięta baza noclegowa wpływa na niskie zainteresowanie regionem przez kajakarzy. Niewielki ruch turystyczny wpływa na obecność dużej ilości dzikich zwierząt, takich jak: bobry, sarny i jelenie. Trasa spływu kajakowego nie należy do łatwych. Polecamy zatem wyprawę z doświadczonym przewodnikiem.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - DRWĘCA

Spływ kajakowy po tej rzece nie będzie trudnym do pokonania odcinkiem. Malownicze, objęte ochroną tereny zagwarantują wam wiele, wzrokowych doznań. Szlak ma długość około 80 kilometrów, a przewodniki turystyczne proponują pokonanie go w ciągu 4 dni:

  • 1 etap, Samborowo (województwo warmińsko-mazurskie) - ujście Iławki  (20 km)
  • 2 etap, ujście Iławki - Nowe Maisto Lubawskie (19 km)
  • 3 etap, Nowe Miasto Lubawskie - Wielki Głęboczek (20 km)
  • 4 etap, Wielki Głęboczek - Tama Brodzka (16 km)

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - WARTA

Liczący 40 kilometrów odcinek prowadzi przez malownicze tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Wielki Łuk Warty jest doskonałym obszarem do spływów kajakowych, gdyż trasa biegnie naturalną doliną wśród łąk i lasów, bogatych w wiele unikatowych form przyrodniczych. Płytka rzeka i spokojny nurt sprzyjają początkującym kajakarzom!

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - WISŁA

Najdłuższa rzeka w Polsce ma dla początkujących, ale i zaawansowanych kajakarzy wiele tras. Jedna z nich prowadzi z Warszawy do Modlina Twierdzy. Płynąc kajakiem będziecie mogli podziwiać panoramę Starego Miasta, stoki Cytadeli, brzegi Żoliborza, ale przede wszystkim dziką, rzadko spotykaną roślinność. Trasa jest długa, a pokonanie jej zajmie około 8 godzin.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływy kajakowe - BIEBRZA

Jeden ze szlaków biegnie przez największy w Polsce - Biebrzański Park Narodowy. Jeśli szukacie spokoju, ciszy i kontaktu z dziką naturą, jest to trasa dla was. Odcinek ze względu na stopień trudności przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i zaawansowanym kajakarzom. Należy pamiętać, że trasa biegnie przez chronione obszary, dlatego należy mieć pozwolenie na odbywanie grupowych spływów oraz konieczne jest wykupienie kart wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

 

Spływ kajakowy - ODRA

Spływ kajakowy od Lubiąża do Głogowa liczy 82 kilometrów i biegnie przez urokliwe miejsca regionu. Pokonywanie trasy odbywa się różnie. Niektórzy wybierają jednodniową wyprawę, a inni pięciodniową. Zależy to od stanu fizycznego kajakarzy. Pływanie kajakiem nie tylko poprawi waszą kondycję, ale również dzięki tak doskonale ułożonej trasie poszerzy waszą wiedzę na temat regionu i znajdujących się w pobliżu zabytków.

Spływ kajakowy - sport dla każdego!

Redakcja poleca

REKLAMA