Okrągły, żółty, z dużym brzuszkiem a małym rozumkiem, gustuje w czerwonych, obcisłych koszulkach, uwielbia miodek i zabawy z przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu? Kto to taki? Oczywiście Winnie the Pooh - lub - jak przechrzczono go w Polsce – Kubuś Puchatek! 18 stycznia obchodzimy Światowy Dzień tego popularnego niedźwiadka. Co takiego jest w misiach, że czujemy do nich sentyment, mimo skończonych -nastu, -dziestu lat? I dlaczego jedne misie wolimy bardziej od innych?
Fot. Depositphotos
Chyba każdy w dzieciństwie miał swojego ulubionego misia. Często z oderwaną łapką, bez uszka lub okiem wiszącym na jednej nitce, wielokrotnie prany, zszywany i uzupełniany o „waciane wnętrzności” przez lekarza - mamę. Co to była za miłość!
Znaczenie misia
Są misie (ale i pieski, kotki, pieluszki, poduszeczki, kocyki), o których nie myśli się jak o zabawce, a bardziej jak o świętości, przyjacielu, członku rodziny. Misie pachną, są ciepłe, miękkie, miłe. Dlaczego darzymy je uczuciami?
W psychologii dziecięcej, misia nazywa się „obiektem przejściowym lub zastępczym”. Jego zadaniem jest zastąpienie rodzica/opiekuna, w momencie, kiedy nie może być z dzieckiem, a jest mu fizycznie lub emocjonalnie potrzebny. W późniejszym etapie rozwoju, miś, poza dawaniem poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, staje się przedmiotem, przy użyciu którego dziecko uczy się określonych zachowań społecznych. Rozmawia z misiem, karmi go, układa do snu, karci, nagradza, uczy, wyprowadza na spacer. Nawiązuje się wielka więź – miś staje się dzieckiem dla dziecka. Ponadto, miś zapewnia poczucie stabilności w stale zmieniającym się świecie (pójście do żłobka, przedszkola, szkoły, zetknięcie z grupą rówieśniczą). Wszystko się zmienia, tylko miś zostaje taki jak był. Daje to wielkie poczucie stabilności, które trwa często do lat dorosłych. Miś działa jak antidotum na stres!
Fot. Depositphotos
Jak sie okazuje, nie tylko Jaś Fasola śpi z misiem, robią to także poważni prezesi banków, politycy, aktorzy – ludzie wszystkich narodów i zawodów! Miś doskonale sprawdza się w momentach, kiedy nie ma się do kogo przytulić - jest substytutem drugiego człowieka. Przytulanie jest potrzebne, bowiem wyzwala w organizmie oksytocynę, hormon nazywany „związkiem dotyku i przywiązania”, który przynosi ulgę i ukojenie. Jest niezbędne dla utrzymania równowagi emocjonalnej człowieka. Zobaczcie, jak promuje się przytulanie do misia!
Fot. Dreamstime
Akcja społecznościowa "Przytul Misia"
Najpopularniejsze misie
Wszystkie misie są na swój sposób wyjątkowe, mimo to jedne cieszą się większym zainteresowaniem od drugich. Niektóre wychodzą z cienia dziecięcych zabaw, a wkraczają w świat mody - pojawiają się w bajkach, reklamach, filmach, przedmiotach codziennego użytku. Oto ranking dziesięciu najpopularniejszych „misiów” (nie tylko pluszowych)!
Miejsce 10.
Miś z akcji charytatywnej kupmisia.allegro.pl
Wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży misiów trafiały do Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
W ostatnie święta zbierano na remont Oddziału Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka.
Fot. Allegro
Miejsce 9.
Miś Koralgol
To miś, który chociaż lubi chodzić do szkoły, to notorycznie się do niej spóźnia. Odkąd zobaczył musical, marzy by zostać śpiewakiem. Opowieść o Coralgolu (org. nazwa) to historia podążania za swoimi marzeniami i wielkiej mocy przyjaźni.
Fot. tvn24
Miejsce 8.
Miś Paddington
To niedźwiadek z dalekiego Peru, który dziwnym trafem zamieszkuje w Londynie u państwa Brown. Jego przygody pełne są ciepła i humoru. Autorem książki o Paddingtonie jest Michael Bond.
Fot. wfilmowymswiecie
Miejsce 7.
Troskliwe Misie
To grupa uroczych, futrzanych przyjaciół, z których każdy ma specjalną misję. Troskliwe Misie pomagają nauczyć ludzi, jak dbać o drugiego człowieka.
Fot. dodatkidogazet
Miejsce 6.
Mój Brat Niedźwiedź
Miś z filmu opartego na motywach starej indiańskiej legendy, która opowiada historię zapalczywego chłopca o imieniu Kenai, który za sprawą magii zostaje przemieniony w niedźwiedzia i zmuszony jest oglądać świat z zupełnie nowej perspektywy, pobierając tym samym jedyną w swoim rodzaju, niezwykle wartościową lekcję życia.
Fot. wolsztyn24
Miejsce 5.
Panda Kung Fu
Ciamajdowaty panda o imieniu Po jest wielkim fanem kung-fu. Niestety rodzinna tradycja nakazuje mu związanie się z niewielką restauracją, w której serwuje się kluski. Los okazuje się jednak przewrotny i miś staje się „smoczym wojownikiem”.
Fot. The List
Miejsce 4.
Miś Uszatek
Przygody misia z klapniętym uszkiem od 1975 czytał Mieczysław Czechowicz (104 odcinki).
Bajka cieszyła się i nadal cieszy wielką popularnością (nawet w Afryce, Iranie czy Kanadzie; serial kupiły i emitowały 22 kraje).
Fot. monika_ludwa
Miejsce 3.
Miś Yogi
Yogi nosi zielony kapelusik pod kolor krawata przypiętego do białego kołnierzyka i marzy o zjedzeniu wszystkich specjałów, jakie mogą mu zaoferować kosze piknikowe turystów parku, w którym mieszka. Yogi uważa, że jest mądrzejszy od przeciętnego niedźwiadka, dlatego całe dnie spędza na obmyślaniu planów kradzieży jedzenia.
Fot. film.dziennik
Miejsce 2.
Miś Barei
Ryszard Ochódzki - zwany Misiem - jest prezesem klubu sportowego „Tęcza”. Ma wyjechać za granicę, zostaje jednak zatrzymany, ponieważ z jego paszportu wyrwano kilka kartek. 'Miś" to film pełen intryg i związanych z tym zdarzeniem komplikacji, pokazany w przejaskrawionym obrazie Polski końca lat 70. i początku 80.
Fot. radiowarszawa
Miejsce 1.
Kubuś Puchatek
Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Przypatrując się zabawie swojego synka Krzysia i jego fascynacji pluszowym misiem, wpadł na pomysł napisania książki dla dzieci, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.
14 października 1926 r. wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek'' („Winnie the Pooh”), a w roku 1928 „Chatka Puchatka'”.
Fot. kkkp
18 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Kubusia Puchatka!