Król

Król
Gra przeznaczona jest dla 4 osób. Potrzebna jest talia 36 kart.
/ 16.02.2010 16:04
Król

Rozdającego wyłania się w drodze losowania. Ten, kto wylosuje najniższą kartę – rozdaje wszystkie karty graczom po równo. Pierwszy ruch należy do posiadającego K¦, kolejny – do pobierającego wziątkę. Na zagraną kartę należy dokładać kartę w tym samym kolorze, przy braku takiej – dowolną.

Po rozgrywce podlicza się i notuje się ilość pobranych wziątek przez każdego z graczy.

Gracz, który pierwszy uzbiera w ciągu jednego bądź kilku rozdań 9 wziątek – ogłasza się „królem” i w dalszej rozgrywce nie uczestniczy. Mimo to karty w dalszym ciągu rozdaje się na cztery ręce. Każdy z graczy po sprawdzeniu swoich kart ma prawo wymienić je na karty rozdane „królowi”. Karty „króla”, jeśli nimi nikt nie chce grać, nie biorą udziału w grze. Dalszą rozgrywkę przeprowadza się w ten sam sposób, co wcześniej – dla 4 osób. Drugi z kolei gracz, który uzbiera 9 wziątek, ogłasza się „księciem”. „Książę”, podobnie jak „król” nie uczestniczy w dalszej rozgrywce. Kolejne rozdanie dokonuje się również na 4 ręce z prawem zamiany kart.

Trzeci gracz, który uzbiera 9 wziątek – to „żołnierz”, ostatni – „sprzątacz”.

Następnie rozpoczyna się II tura gry. Na samym początku gracze zajmują swoje określone miejsca: „król”, po jego lewej stronie – „książę”, naprzeciwko – „żołnierz” i po prawej stronie „króla” – „sprzątacz”.

Drugą turę przeprowadza się na zasadach pierwszej, z tym, że rozdaje karty cały czas „sprzątacz”. Na początku rozdania, „sprzątacz” odkrywa górną kartę i kładzie ją przed „księciem”. Kolor tej karty – to kolor atutowy. Następnie pozostałe karty w następującym porządku: „królowi”, „żołnierzowi”, „sprzątaczowi”.

„Król” ma prawo strajkować – po sprawdzeniu kart żądać ponownego rozdania. Strajkować nie można więcej niż trzy razy pod rząd. „Książę” ma prawo strajkować tylko dwa razy i tylko w przypadku, gdy nie ma wyższego od 9 atu. Jeśli nikt nie strajkuje, „sprzątacz” oddaje wszystkie swoje karty „księciowi”, natomiast „żołnierz” – „królowi”. „Król” i „książę” po wybraniu wśród posiadanych kart dziewięciu najlepszych sobie – pozostałe oddają z powrotem „żołnierzowi’ i „sprzątaczowi”.

Pierwszy ruch zawsze przysługuje „królowi”, kolejny – pobierającemu wziątkę. Gracz, który jako pierwszy uzbiera 9 wziątek, zostaje „królem” w następnej grze i w dalszej rozgrywce tej gry nie uczestniczy. Swoje karty przyszły „król” oddaje „żołnierzowi”. W ten sam sposób, kolejny gracz zbierając 9 wziątek zostaje „księciem” i oddaje swoje karty „sprzątaczowi”. Trzeci z kolei gracz po uzbieraniu 9 wziątek zostaje „żołnierzem”, natomiast „sprzątaczem” zostaje ostatni gracz.

Źródło: Wydawnictwo KARUZELA

Redakcja poleca

REKLAMA