- Kiedy ostatnio rozmawiałaś z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, przyjaciółmi? Jak wyglądają wasze relacje? Macie dla siebie czas?
- Jak wyglądają wasze święta? Czy podczas kolacji wigilijnej rozmawiacie? Czy wśród pięknych świątecznych dekoracji jest miejsce na dialog?
- Czy social media, gry na konsoli lub programy telewizyjne nie zajmują pierwszego miejsca?
- Czy wasza rozmowa oparta jest na serdeczności i komunikacji, czy może na burzliwej wymianie zdań?
Relacje, bliskość, rozmowy — to buduje wspomnienia i więź
Jak rozmawiać dobrze?
„Znikające słowa”. Kampania, która daje do myślenia i inspiruje
Człowiek jest tak skonstruowany, że potrzebuje bliskości i potrafi tą bliskość budować słowami. Ona opiera się na jednym przekazie: 'jesteś dla mnie ważna/y i jestem ciebie ciekawa/y'. Wtedy mamy szansę ogrzać się emocjonalnie przy takiej osobie. Ale słowa też potrafią oddalać, gdy stają się pouczeniami, przytykami, wyśmiewaniami. Obecne pokolenie seniorów to generacja, w której nie mówiło się o uczuciach i nie nazywało tego, co się wydarza dobrego, ale też trudnego w relacjach. W efekcie przestaliśmy ze sobą rozmawiać. W wielu domach święta zamiast zbliżać, oddalają. A przecież wystarczy czasem słowami opowiedzieć świat, w którym każdy ma miejsce nie tylko przy stole, ale i w naszym sercu. Bo to, że się kochamy, jest dla wielu oczywiste. Pytanie, czy potrafimy o tym mówić? Więc może niech hasłem nadchodzących świąt zabrzmi 'opowiem ci, jak bardzo jesteś dla mnie ważna/y. I które nasze wspólne chwile mi to pokazują' - komentuje Dr Małgorzata Majewska – specjalistka od komunikacji werbalnej i niewerbalnej, językoznawczyni z psychologicznym zacięciem. Wykładowczyni akademicka, autorka książek i artykułów.
Jak rozmawiać z bliskimi, by tworzyć relację, budować prawdziwy dialog?
- angażuj się w rozmowę
- potakuj
- nawiązuj kontakt wzrokowy
- słuchaj i nie przerywaj
- bądź empatyczny, staraj się zrozumieć
- parafrazuj, by sprawdzić, czy wszystko dobrze rozumiesz
- pamiętaj o szacunku do ludzi, ich opinii, wypowiedzi, wyjdź z założenia, że każdy ma prawo do innego zdania i każdemu należy się szacunek
- nie oceniaj i nie krytykuj
- nie rozmawiaj o tematach, które mogą rodzić kłótnie (religia, polityka, finanse)
- wybieraj angażujące tematy do dyskusji (wspomnienia, rodzinne historie, wakacyjne plany)