Jean Paul Gaultier odszedł z Hermès

Gigant mody i projektant wszech czasów zakończył współpracę z francuskim domem mody Hermès.
/ 11.06.2008 09:46

Gigant mody i projektant wszech czasów zakończył współpracę z francuskim domem mody Hermès.

news-e.hoosta.com

Piastujący dotychczas stanowisko kierownika artystycznego Gaultier po siedmiu latach współpracy z Hermès wczoraj zrezygnował z niej, tłumacząc swoją decyzję tym, że chciałby teraz skupić się na własnych projektach. Ostatnią kolekcją, jaka wyszła spod ręki Francuza, jest ta zaprojektowana na sezon wiosna-lato 2010, a przygotowaniem jesienno-zimowej zajmie się już jego następca, Christophe Lemaire. W komunikacie prasowym Hermès podziękował projektantowi za siedmioletnią, kreatywną współpracę, która wzbogaciła świat mody o kilkanaście wyjątkowych kolekcji i setki indywidualnych kreacji, a sam mody wywindowała na szczyty luksusowych modowych rankingów.

rdujour.com

Hermès założony został w 1837 roku i jest to jeden z najstarszych domów mody na świecie. W latach 20. XX wieku opatentował mechanizm zamka błyskawicznego i od razu użył go do zaprojektowania kobiecych torebek zamykanych właśnie tym sposobem. To także w jego pracowniach narodziły się jedwabne szale i apaszki, późniejszy hit wielu sezonów – zarówno letnich, jak i zimowych. W późniejszych latach Hermès skupił się na produkcji akcesoriów jeździeckich dla pasjonatów jazdy konnej: skórzanych rękawiczek, pasków i sportowych ubrań, a także podróżnych walizek – jedną z najsławniejszych była ogromna, wykonana z krokodylej skóry torba Kelly, z którą jako pierwsza pokazała się aktorka Grace Kelly chcąca ukryć pod nią ciężarny brzuch. Potem Hermès wyszedł z szafy do wnętrz do domów, projektując wnętrza oraz różnego rodzaju designerskie akcesoria: meble, srebrne zastawy, porcelanę, wyprawki dla niemowląt i wyposażenie biurowe. W 2003 roku do ekipy projektantów dołączył Jean Paul Gaultier, który zajął się projektowaniem konfekcji damskiej, a w swoich pracach nawiązywał w fenomenalny, pomysłowy sposób do tradycyjnych kolekcji jeździeckich Hermèsa: to spod jego igły wyszły nowe projekty bryczesów, krótkich, jeździeckich i wzorzystych kurtek z frędzlami, „maczał” także palce w powstaniu pierwszych perfum ze stajni domu mody, które od razu stały się hitem sprzedażowym (m.in. dzięki charakterystycznej butelce w kształcie kobiecego i męskiego torsu).

patrishka.files.wordpress.com

Francuski projektant Jean Paul Gaultier ma na swoim koncie tak fenomenalne projekty jak np. kostiumy do filmu Luca Bessona „Piąty element”.

Magdalena Mania

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)