W Polsce istnieje społeczność, zwana Ruchem Rycerskim (w skrócie RR). To liczna grupa ludzi z różnych miast, których pasją jest historia wieków średnich i jej wierna rekonstrukcja. W Ruchu Rycerskim działa – oficjalnie i nieoficjalnie, choć wszyscy, którzy bywają na turniejach się mniej lub bardziej znają i kojarzą – wiele bractw i grup odtwórstwa historycznego. Odtwarzają oni wybrane przez siebie okresy czasu, sami szyją stroje, często sami wykonują elementy uzbrojenia, a nawet jeśli nie, kupują je od kowali czy krawców, również fascynatów. Tak tak, to wszystko dzieje się w XXI wieku.
Wspomniane zostały turnieje. Na licznych zlotach, odbywających się często na terenach pięknych polskich zamków (czy raczej ruin zamkowych), rycerze walczą o pierścień księżnej lub nagrody, łucznicy uczestniczą w zawodach strzeleckich, występują grupy taneczne i wokalne, grajkowie raczą przejezdnych dźwiękami średniowiecznych instrumentów. Wieczorami płoną ogniska, a miód leje się strumieniami, przy akompaniamencie tubalnego śmiechu rycerzy.
Rycerstwo trudno nazwać zabawą. Na pewno jest nią w wielkim stopniu – dostarcza radości, daje możliwość poznania niezwykłych ludzi i przeniesienia się w niesamowity świat, niedostępny zwykłym turystom, stojącym po drugiej stronie płotka z aparatem na szyi. W dbałości o historyczne szczegóły, takie jak oryginalne materiały (np. wełna, len) i kroje strojów, uzbrojenie i techniki walki, po samą walkę, która niesie ze sobą ryzyko odniesienia prawdziwych ran, rycerstwo staje się poważną pasją, która, gdy raz zarazi, będzie trzymać bardzo długo.
Jak zostać rycerzem, łucznikiem, grajkiem, damą, tancerką, giermkiem? Wystarczy poszukać w internecie informacji o bractwach rycerskich, działających w pobliżu naszej miejscowości. Na pewno chętnie powitają cię w swoich szeregach. Chwała!