Jak założyć własny biznes?

Coraz więcej kobiet zakłada własne firmy. Polki chcą realizować swoje pasje i wykorzystywać potencjał, którego w korporacji nie zauważano lub nie doceniano. Jeśli tak właśnie było w twoim przypadku, nie czekaj ani chwili i zobacz, jak zbudować dobrze rokujący biznes!
/ 01.12.2018 08:37

Liczba aktywnych kobiet w biznesie stale rośnie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez ośrodek badawczy DELab UW, co trzecia firma w Polsce została założona i jest prowadzona przez kobietę. I nie sposób się temu dziwić - jesteśmy coraz bardziej niezależne, doskonale łączymy życie rodzinne i pracę zawodową, lepiej niż mężczyźni znosimy porażki, a wszystkiemu sprzyja dynamiczna rewolucja kulturowa. Jeśli więc od zawsze marzyłaś o własnym biznesie, teraz jest na to doskonały moment! Zobacz, jak to zrobić!

Własna firma krok po kroku

Jeżeli jesteś zdeterminowana, masz głowę pełną pomysłów i pewność, że chcesz założyć własną firmę, na początek postaraj się o dobry biznesplan. Jednak zanim go stworzysz, dobrze zaplanuj 

  • odpowiedz sobie na pytanie, co potrafisz robić najlepiej i zastanów się czy możliwe byłoby wykonywanie tego w ramach własnej firmy,
  • znajdź niszę, którą mogłabyś zapełnić poprzez swoją działalność,
  • dokonaj analizy rynku - sprawdź czy będzie popyt na twoje produkty lub usługi,
  • zbadaj konkurencję - dowiedz się, kim są i jak działają twoi potencjalni rynkowi konkurenci,  
  • poszukaj źródeł finansowania i wsparcia merytorycznego

Jeśli jednak twoje plany nie są jeszcze sprecyzowane przedstawiamy branże, w których kobiety dominują:

  • moda - kobiety od wielu lat odnoszą sukcesy w branży odzieżowej. Pomysł na biznes? Możesz założyć np. własny sklep, pracownię krawiecką lub zostać profesjonalną stylistką.
     
  • uroda - sektor beauty niewątpliwie jest w rękach kobiet. Jeśli więc od dawna marzyłaś o salonie piękności albo prostu uwielbiasz stylizować włosy lub paznokcie, spróbuj swoich sił w biznesie!
     
  • ekologia - bo bycie „eko” jest nie już tylko trendem. Dla wielu osób to nowy styl życia. Co możesz robić? Założyć z sklep z artykułami eko - żywnością, odzieżą, a nawet zabawkami lub... otworzyć mały lokal gastronomiczny.
     
  • projekty artystyczne - masz zdolności manualne, których dotąd nie wykorzystałaś? Nic straconego! Mnóstwo dobrze prosperujących kobiecych biznesów jest związanych z własnoręcznym wytwórstwem artystycznym (biżuteria, zaproszenia okolicznościowe czy dekoracje).
     
  • usługi w internecie - dobrym pomysłem na własną działalność mogą być np. usługi wirtualnej asystentki (obsługa poczty, umawianie spotkań etc.) czy studio graficzne online, jednak najbardziej przyszłościowe jest prowadzenie własnego portalu lub bloga.
     
  • własny, lokalny biznes - np. sklep spożywczy, który pozwoli ci rozwinąć się zawodowo, zbudować silne więzi i bliskie relacje z lokalną społecznością.

Inicjatywy wspierające kobiety w biznesie

Obecnie, na wielu płaszczyznach widać pozytywną zmianę, jeśli chodzi o udział kobiet w biznesie. W Polsce, podobnie jak wielu krajach europejskich promuje się inicjatywy dla kobiet, mające na celu ułatwienie im założenia własnej działalności. 

Grupa Eurocash codziennie wspomaga w działaniach kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, wśród których spory odsetek stanowią kobiety. Dba o to, aby mogły prowadzić swój biznes na najwyższym poziomie i budować silne, długotrwałe relacje z klientami. Dzięki Akademii Umiejętności Eurocash - największemu w Polsce kompleksowemu programowi edukacyjno-szkoleniowemu, wspiera polskie niezależne sklepy detaliczne zrzeszone w sieciach franczyzowych i partnerskich Grupy Eurocash. To właśnie w niej kobiety mogą rozwijać się zawodowo przy współpracy z doświadczonymi mentorami - otrzymują doradztwo marketingowe oraz pomoc w rozwoju innowacyjnych konceptów.

Warto także nadmienić, że w Eurocash liczną grupę stanowią w kobiety i to na kierowniczych stanowiskach - wśród nich jest m.in. Dyrektor Marketingu Marta Gampf – inicjatorka akcji Lokalni Herosi.

Wielki sukces #PowerWoman!

Jedną z niezwykle udanych akcji Grupy Eurocash  Lokalni Herosi - ogólnopolski projekt grantowy, w którym inspiratorami działań wspierających lokalne społeczności byli polscy przedsiębiorcy. Właściciele sklepów współpracujących z Grupą Eurocash wzięli udział w inicjatywie, mającej zainspirować ich do świętowania 100-lecia Niepodległości w miejscowościach, w których żyją i pracują. Przedsiębiorcy we współpracy z lokalną organizacją pozarządową lub instytucją publiczną mogli zgłosić projekt inicjatywy społecznej, który wziął udział w walce o granty o łącznej wartości 1,5 mln złotych.

Co ciekawe, aż 26 ze stu zwycięskich inicjatyw zostało zgłoszonych przez kobiety. Dotyczyły one m.in.: budowy siłowni zewnętrznej, skateparku, boiska do siatkówki, organizacji koncertów, zajęć teatralnych, a nawet festiwalu gier planszowych.

Prawdziwą moc polskich bizneswomen pokazała Dorota Kardasz, współwłaścicielka sklepu Lewiatan w Olszynie i współinicjatorka projektu „Kajakiem po lubuskich rzekach", który został nagrodzony grantem w wysokości 100 tysięcy złotych:

To było niesamowite doświadczenie! Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali, bo sami nie bylibyśmy w stanie tego osiągnąć! W trakcie Lokalnych Herosów skupiliśmy wszystkie siły na promocji naszego projektu. W głosowanie zaangażowali się nie tylko klienci sklepu, ale również wszyscy pracownicy i współpracownicy - powiedziała wzruszona laureatka.


Wręczenie głównej nagrody. Na zdjęciu laureatka wraz z przedstawicielami Grupy Eurocash.

Jak widać, wszystko jest możliwe, jeśli tylko uwierzysz w siebie i postarasz się o dobre wsparcie, a być może rok 2019 będzie dla ciebie przełomowym.

Materiał powstał we współpracy z Grupą EUROCASH.

Redakcja poleca

REKLAMA