Jak wykonać zrzut ekranu za pomocą programu XnView?

Zrzut dowolnej części ekranu
Bardzo często zdarza się, że musimy wykonać tak zwany "screenshot", czyli zrzut z ekranu. Czasem chcemy pokazać coś znajomym, innym razem pochwalić się wyglądem naszego pulpitu, a czasem po prostu jest to niezbędne na przykład do prezentacji etc. O ile jeszcze chcemy pokazać cały pulpit, cała operacja sprowadza się do naciśnięcia klawisza Print Screen. Jednak jeśli chcemy pokazać tylko wybrany fragment pulpitu, na przykład jakieś okno lub tabelkę, cała operacja znacząco się komplikuje. Dzięki programowi XnView mamy taką możliwość.
/ 28.09.2016 14:39
Zrzut dowolnej części ekranu

Zrzut ekranu dzięki XnView

XnView to bardzo prosty i popularny program do zarządzania plikami graficznymi. Program ten daje również możliwość prostej konwersji plików na inne formaty. Oprócz tak oczywistych funkcji, XnView po również wykonywać zrzuty ekranu.

Po uruchomieniu programu po lewej stronie pojawi się drzewko folderów, dzięki któremu mamy możliwość manewrowania i wyszukiwania interesujących nas folderów z plikami graficznymi. Na środku okna widoczna jest zawartość aktualnie przeglądanego folderu. Dla nas jednak najbardziej interesującym obszarem okna będzie górny pasek, tuż pod zakładką przeglądarka, a konkretniej przycisk z widocznym aparatem fotograficznym. Po kliknięciu w ten przycisk otworzy się okno z wyborem opcji robienia screenshotów. 

Wybieramy opcje zrzutu ekranu

W oknie do wyboru mamy cztery opcje:

Pulpit - opcja odpowiada za zrzut całego ekranu, czyli tradycyjny Pront Screen.

Aktywne okno - dzięki tej opcji zrobimy zrzut okna, które jest aktualnie aktywne. O co chodzi? Przykładowo mamy otworzoną przeglądarkę, kilka okien oraz odtwarzacz muzyczny. Po kliknięciu w pasek przeglądarki, to właśnie jej okno będzie aktywne. Po przejściu do XnView, zaznaczamy opcję Aktywnego okna, klikamy w OK, a program wykona zrzut całego aktywnego okna wraz z obramowaniem. 

Aktywne okno (wybór) - w tym miejscu możemy samodzielnie wybrać, które okno ze wszystkich aktualnie otwartych ma zostać zrzucone w postaci obrazu.

Prostokąt - po wybraniu tej opcji sami zaznaczamy, który obszar ma zostać zrzucony. Odbywa się to na takiej samej zasadzie, jak na przykład wycinanie fragmentu zdjęcia, czyli metodą przeciągania. Klikamy prawym lewym klawiszem myszki i przytrzymując go, wybieramy interesujący nas obszar.

Oprócz czterech podstawowych opcji mamy również możliwość ustalenia opóźnienia, po jakim zostanie wykonany zrzut ekranu. Ponadto w opcjach możemy wybrać, czy chcemy aby XnView został ukryty podczas robienia zrzutu. Możemy również wybrać miejsce docelowe, gdzie zostanie zapisany zrzut ekranu.

Redakcja poleca

REKLAMA