Rozmiar tabletu
Do zastosowań profesjonalnych, polecamy tablety o większej powierzchni. Najmniejsze z nich posiadają obszar roboczy zazwyczaj o wymiarach około 9 na 12 centymetrów i mogą służyć do zabawy lub stawiania pierwszych kroków w grafice, lecz do profesjonalnych rozwiązań to zdecydowanie za mało. Jeżeli używasz tabletu do zaawansowanej obróbki grafiki - polecamy te o wymiarach powierzchni roboczej powyżej 20 na 15 centymetrów. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby tablet był przystosowany do Twojego monitora - jeśli posiadasz monitor panoramiczny - powinieneś zainteresować się tabletem, który posiada rozmiar 16:10.
Piórko
Piórko powinno przede wszystkim być wygodne i dobrze układać się w dłoni. Najlepsze piórka to te, które sprawiają wrażenie, że trzymamy w ręku prawdziwe narzędzie. Choć może to wydawać się dziwne, dla większości osób wygodniejsze są piórka cięższe. Bardzo ważną cechą piórek są programowalne przyciski. Oprócz podstawowych działań, takich jak kliknięcie środkowym i prawym klawiszem myszy (lewe kliknięcie uzyskujemy poprzez krótkie dotknięcie piórkiem powierzchni roboczej tabletu), możemy ustawić jeszcze najczęściej używane przez nas działania, takie jak zapisywanie pliku, lub cofanie ostatniej wykonanej czynności.
Taką funkcję oferują oczywiście piórka z większą liczbą przycisków, niż dwa. Już nawet najtańsze tablety oferują w piórkach także funkcję gumki, która również jest bardzo przydatna. Tablety z wyższej półki oferują również odczyt kąta nachylenia piórka oraz siły nacisku na tablet - jest to nieocenione przy symulacji prawdziwych narzędzi na ekranie komputera.
Siła nacisku piórka
O skutecznej symulacji prawdziwego narzędzia decyduje siła nacisku piórka - to właśnie za jej pomocą decydujemy, ile wirtualnej farby należy użyć do naszej grafiki. Najlepsze tablety posiadają nawet 1024 stopnie siły nacisku piórka.
Dokładność odczytu położenia pióra
Aby zapewnić jak największą precyzję, ta wartość powinna być jak najmniejsza. Większość tabletów dostępnych na naszej stronie posiada dokładność odczytu położenia pióra równą 0,25 mm.
Maksymalna szybkość odczytu
Wartość 133 punkty na sekundy daje już zadowalające wyniki pracy. Oczywiście najdroższe modele posiadają szybkość odczytu rzędu nawet 200 punktów na sekundę
Programowalne przyciski
Na szybkość pracy ma wpływ możliwość użycia tabletu do najczęściej używanych funkcji. Zwróć uwagę, czy tablet, który zamierzasz wybrać posiada dodatkowe przyciski pozwalające na przykład na utworzenie nowego dokumentu, skopiowanie, wycinanie i wklejanie zaznaczonego obszaru itd. Idealnie byłoby, gdyby dodatkowe przyciski były programowalne - wówczas bez problemu dostosujesz je do swoich potrzeb.
Rozdzielczość
Oczywiście im wyższa, tym pozwala na pracę z większą dokładnością. Przeciętne tablety graficzne dostępne obecnie na rynku posiadają rozdzielczość 2540 dpi, natomiast profesjonalne rozwiązania zaczynają się od 5080 dpi.
Przezroczystość
Na rynku dostępne są także tablety z przezroczystym obszarem roboczym. Dzięki nim możesz dowolnie i w prosty sposób odrysowywać obrazki lub zdjęcia położone pod tabletem. W praktyce jednak jest to zupełnie zbędne - większość tabletów działa kilka milimetrów nad powierzchnią roboczą - rysowanie po grubej kartce zostanie zatem idealnie odwzorowane.