Najlepszą rzeczą, jaka może się nam przydarzyć, jest spotkanie na swojej drodze bratniej duszy, prawdziwej przyjaciółki. Kogoś kto wysłucha, pocieszy, wesprze w trudnych sytuacjach. Zdarza się, że taka prawdziwa przyjaźń towarzyszy nam od dziecięcych lat i trwa mimo upływu czasu. I choć zazwyczaj relacja zaczyna się spontanicznie, to po latach staje się nieodłącznym elementem naszego życia. Prawdziwa, szczera przyjaźń to wielkie szczęście. Czy wiesz, jak o nią dbać? Czasami warto zastanowić się, czy poświęcamy jej wystarczająco dużo uwagi i czasu. Sprawdź nasze porady!
Jakie cechy ma prawdziwy przyjaciel?
Zdarza się, że poznajemy kogoś i od razu wiemy że poznałyśmy kogoś wyjątkowego, ale czasami los nas zaskakuje i relację, która wcale dobrze nie rokuje przekształca w wyjątkową przyjaźń. Przyjaciela można spotkać wszędzie, nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach. Ważne, żeby być otwartym na ludzką sympatię i chęć budowania więzi z drugim człowiekiem. Jakie cechy powinien mieć przyjaciel i jak dbać o relację z ludźmi? Czy współczesny sposób na życie sprzyja budowaniu tego typu relacji?
5 cech przyjaźni
Prawdziwa przyjaźń, jak każda międzyludzka relacja rządzi się swoimi prawami. Mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda zwyczajnie, wcale taka nie jest. Oto cechy, które ją charakteryzują:
- Bezinteresowność – przyjaciel pomoże nam nawet wtedy, gdy musi zrezygnować ze swoich potrzeb. Pamiętaj, że ceni sobie dobro ważnej dla siebie osoby, czyli ciebie. Zawsze możesz na niego liczyć, bo z pewnością razem rozwiążecie każdy problem. Nie martw się, przyjaciel nie liczy na zyski. To się właśnie nazywa bezinteresowność. A skoro nigdy cię nie zawiódł, nie zrobi też tego kolejnym razem.
- Empatia – przyjaciel doskonale wie, co czujesz. Szybko próbuje się postawić w twojej sytuacji, żeby ci pomóc. Potrafi wysłuchać i współczuć, gdy tak trzeba. Ale przede wszystkim chętnie wesprze i podtrzyma na duchu. Taki przyjaciel to skarb!
- Zaufanie – przyjaciele chronią swoje sekrety, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Masz do niego pełne zaufanie, a on do ciebie, dlatego możecie powierzyć sobie swoje zmartwienia i bardzo osobiste sprawy. To sprawia, że ktoś, z kim nie jesteś spokrewniona staje się dla ciebie rodziną.
- Tolerancyjność – przyjaciel nigdy cię nie wyśmieje nawet, gdy jego zdanie różni się od twojego, bo twoja opinia jest dla niego tak samo ważna! W takim przypadku fundamentem przyjaźni jest szacunek. Pamiętaj, żeby odwdzięczać się tym samym.
- Radość – to przyjaciel okazuje się być twoją radością. Rozweseli cię kiedy masz zły dzień i wzmocni w najgorszych momentach, przynosząc szczęście i dobry humor. Czasami niewiele trzeba, żeby dzień stał się piękniejszy.
Jak pielęgnować przyjaźń?
W dobie komputerów i szeregu portali społecznościowych coraz częściej zapominamy jak ważne są bezpośrednie spotkanie, rozmowa przy kawie czy nawet wspólne zakupy. Każda chwila jest dobra, aby spędzić ze sobą trochę czasu.
Pielęgnowanie przyjaźni właśnie na tym polega. Szczególnie teraz, gdy jesteśmy przytłoczeni obowiązkami w pracy, obowiązkami w domu i zajęciami dodatkowymi. Postaraj się zagospodarować choćby 2-3 godziny w tygodniu, aby wyjść na kawę lub spacer z przyjaciółką. Pomyśl o weekendzie, skróć czas zakupów lub odpuść oglądanie kolejny raz tego samego filmu. Warto!
Kolejna rada dotyczy rozmowy. Staraj się jak najwięcej rozmawiać ze swoim przyjacielem. Jeśli nie możesz się z nim spotkać, zadzwoń lub napisz smsa. Rozmowa z kimś bliskim na pewno cię odpręży i choćby na chwilę odetnie cię od codziennych obowiązków.
I co najważniejsze - bądź przy nim, kiedy tego potrzebuje! Dopytuj, kiedy się nie odzywa lub czujesz, że coś ukrywa. Być może właśnie w tym momencie liczy na twoje wsparcie. Poświęć mu swój czas!
Materiał powstał we współpracy z marką Odra