I ty możesz zostać kobietą sukcesu! Podpowiadamy, jak pozyskać Fundusze Norweskie

kobieta fot. Adobe Stock
Uwielbiasz czytać historie kobiet, które zdecydowały się odejść z korporacji i otworzyć własny biznes? Czujesz, że chciałabyś pójść tą samą drogą, ale paraliżuje cię strach? Czas sięgnąć po swoje marzenia. Dzięki Funduszom Norweskim to prostsze niż myślisz.
kobieta fot. Adobe Stock

Nowy rok to dla wielu z nas czas postanowień, zmian i decyzji. Analizujemy minione lata i zastanawiamy się, jak osiągnąć szczęście. Masz wrażenie, że życie przecieka ci przez palce? Że każdy dzień jest taki sam, a ty nie spełniasz się zawodowo? Zamknij teraz oczy i myśl, co tak naprawdę powstrzymuje cię przed realizacją planów. Czy jest to strach przed porażką? Brak wiary w swój pomysł? Potrzeba stworzenia dobrego biznesplanu, na czym kompletnie się nie znasz? A może najzwyczajniej w świecie nie masz pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu?


Chociaż ten ostatni element wydaje się najtrudniejszy do osiągnięcia, tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Gdy uwierzysz w siebie i znajdziesz motywację do wprowadzenia zmian, zobaczysz, że pieniądze da się zorganizować. Są instytucje i programy, które wspierają przedsiębiorcze kobiety. Pytanie brzmi, czy chcesz być jedną z nich?

Fot. Adobe Stock 

Dofinansowanie z Funduszy Norweskich

Czy wiesz, że Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które realizują programy wparcia finansowane przez Rząd Norwegii i rządy krajów EOG? Program ,,Rozwój przedsiębiorczości i innowacje'' zakłada wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskich firmach, w trzech obszarach: zielone technologie, technologie poprawiające jakość życia, w tym osób starszych oraz niebieskie technologie czyli rozwój firm z obszaru morza i wód śródlądowych. Ma też wzmocnić współpracę pomiędzy firmami z Polski i partnerami z Norwegii.

Brzmi jak czarna magia? Tylko z pozoru. To, na czym przede wszystkim powinnaś się skupić, to fakt, że w ramach tego programu realizowany będzie Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet we wszystkich trzech obszarach tematycznych dla firm w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą.

Fot. Adobe Stock

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Czy twoja działalność dotyczy innowacji w zakresie zielonych technologii lub technologii poprawiających jakość życia? A może innowacji w obszarze wód morskich i śródlądowych? Doskonale! Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet jest skierowany właśnie do ciebie.
Uzyskane pieniądze możesz przeznaczyć na inwestycje m.in. w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne pomagające wdrożyć w przedsiębiorstwie innowacje o charakterze technologicznym, w tym dodatkowe koszty związane z ochroną środowiska.


To jednak nie wszystko. Poszukujesz środków na usługi doradcze pomocne w opracowaniu i wdrożeniu innowacji, usługi polegające na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii, albo nowego projektu wzorniczego? Zgłoś takie zapotrzebowanie w swoim wniosku.


Panie, które potrzebują mentoringu, wspierającego innowacyjny rozwój swojej firmy również mogą ubiegać się o pieniądze, ponieważ jest to trzeci obszar, na jaki można przeznaczyć wsparcie finansowe. Co ciekawe, o pomoc i konsultację można poprosić mentora z Norwegii, który chętnie podzieli się swoim doświadczeniem i udzieli cennych wskazówek.

Fot. Adobe Stock

Jak wysokie wsparcie możesz otrzymać?

Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju firmy i lokalizacji projektu. Maksymalnie możesz otrzymać nawet 200 000 euro. Wsparcie wyniesie do 85% wartości projektu, co oznacza, że twój wkład to co najmniej 15% całkowitego kosztu projektu.

Jeśli nie wiesz, czy twoja działalność może skorzystać z Funduszy Norweskich, wejdź na stronę www.parp.gov.pl lub zadzwoń na infolinię: 22 574 07 07 lub 0 801 332 202.

Jak ubiegać się o grant?

Wnioski można składać od 7 stycznia do 31 marca 2020 roku.

  1. Zapoznaj się z dokumentami dotyczącymi konkursu i zasad przydzielania dofinansowania. Wszystkie informacje, a także instrukcje znajdziesz na stronie www.parp.gov.pl.
  2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy online.
  3. Poczekaj na ocenę swojego projektu.
  4. Podpisz umowę i realizuj swoje przedsiębiorcze marzenia.

Materiał powstał z udziałem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 

Tagi: rozwój

Redakcja poleca

REKLAMA