Gracz poszukiwany - nowe miejsce na rynku

Na oficjalnej liście zawodów pojawił się zadziwiający przybytek. Praca dla gracza, tak niedługo będą wglądać ogłoszenia dla osób poszukujących zajęć na rynku. Zobaczmy na jakie profesje można liczyć.
/ 26.07.2010 08:05

Na oficjalnej liście zawodów pojawił się zadziwiający przybytek. Praca dla gracza, tak niedługo będą wglądać ogłoszenia dla osób poszukujących zajęć na rynku. Zobaczmy na jakie profesje można liczyć.

Powiedzmy sobie szczerze, że całkiem niedawno praca przy grach była marzeniem dla polskich „fachowców” a osób z kwalifikacjami przybywało. Teraz nareszcie jest szansa na zmiany. Gracz gier komputerowych trafił na oficjalną listę wykonywanych zawodów.

Gracz - pismak

Pierwsze miejsce na liście osób zajmujących się grami są osoby piszące o nich. Umieszczają recenzje i sprawozdania, pracując trochę na zasadach reporterów. Przeważnie za pierwszy tekst raczej nie dostaniesz zapłaty, za to kolejne mogą zaowocować sporą sumką na twoim koncie. Wszystko zależy oczywiście od możliwości redakcji dla jakiej piszesz i długości oraz przede wszystkim jakości teksu. Praca oczywiście polega na podejmowaniu zleceń co jest gorszym aspektem. Ogromnym plusem dziennikarza growego jest oczywiście chęć przelania na papier własnych myśli nasuwających się sprzed monitora i uhonorowanie ich zapłatą. Po prostu bezcenne.

Gracz testujący

Drugim zawodem jaki oficjalnie możesz wykonywać na zasadzie umowy o pracę jest testowanie gier, czyli chyba to na co każdemu fanatykowi najbardziej zależy. Praca polega również na śledzeniu i sprawdzaniu tego co zrobili inni. Sporządza się również raporty dla programistów i grafików, w których opisywane są podejrzane kwestie. Jesteś więc pierwszym użytkownikiem gry co powoduje dodatkową satysfakcję.

Gracz projektujący

Projektowanie gier komputerowych to zdecydowanie najbardziej prestiżowy i zarazem najlepiej opłacalny zawód wśród wyżej wspomnianych. Nie ma jednak nic za darmo i aby móc poświecić się tej pracy musisz najpierw zdobyć doświadczenie. Zadaniem projektanta jest opis całej gry niczym scenariusza, omówienie skrótów, postaci, ukrytych sztuczek. Ponadto produkcja gry to cały sztab wykwalifikowanych osób.

Gracz produkujący

Na samym szczycie przyjemności i pracy związanych z grą znajduje się projektant. Osoba pełniąca jego funkcję musi zająć się wszystkim co potrzebne do wypuszczenia gadżetu. Do zadań producenta, podobnie jak w redakcji należy  negocjowanie umów ze wszystkimi osobami zatrudnionymi w firmie, potrzebne jest również nadzorowanie przebiegu prac, pozyskiwanie,  rozdzielanie budżetu, podejmowanie decyzji strategicznych i aranżowanie wstępnych testów. Wielkość pracy zależy również od rodzaju przedsiębiorstwa. Jeżeli jest to mała spółka, możemy się zdać tylko na siebie, przy większej liczy się współpraca.

Gracz... grający

O ile producentów gier można zrozumieć, przecież ktoś musi zarządzać tym dochodowym źródłem, o tyle osoba odpłatnie zajmująca się graniem w grę jest prawdziwą nowością na polskim rynku. Rzadko kto dotychczas traktował go poważnie. Od kanapowego leżenia przed konsolą się zaczyna, ale tych którzy zamierzają wiązać przyszłość z dochodowym rynkiem gier, kierujemy na turnieje. Póki co o pracę z prawdziwego zdarzenia jest jeszcze trudno, ale jeżeli ktoś naprawdę się uprze. Przecież chcieć to móc głosi znane porzekadło.  Warto poszukać również studiów w tym kierunku. Uniwersytet Jagielloński już dzisiaj oferuje rekrutacje na wspominane kierunki. Zatem do dzieła kanapowi wylegacze, pokarzcie, że gra to wbrew pozorom bardzo przydatny wynalazek.
 

Redakcja poleca

REKLAMA