Eko Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. w decydującej fazie!
fot. Mat.prasowe
Twój głos ma znaczenie! Pomóż wygrać kobietom – innowatorkom, które działają na rzecz naszej planety
17.01.2020 10:39
WSPÓŁPRACA REKLAMOWA
fot. Mat.prasowe
Ekologia jest dla ciebie ważna i pragniesz wspierać inicjatywy, które służą naszej planecie? Teraz masz doskonałą okazję! Marka Lirenepostanowiła docenić, a jednocześnie wyróżnić panie, stojące na czele proekologicznych inicjatyw, firm oraz projektów. Właśnie dlatego zorganizowała Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura., którywłaśnie wkroczył w decydujący dla kandydatek etap – głosowanie internautów. Nadszedł czas wybrać, która z 9 finalistek zostanie wyróżniona nagrodą w wysokości aż 10 000 złotych!
Finalnie do Plebiscytu zgłosiło się aż 200 osób, w trzech obszarach:
W kategorii Biznes liderki kierujące przedsiębiorstwami, które wyróżniają się na polskim rynku działalnością na rzecz środowiska, zrównoważoną produkcją, nieprzeciętną kulturą korporacyjną lub innowacyjnym produktem.
W obszarze Lifestyle wyjątkowe kobiety, które wykorzystują swój wpływ na innych, by mówić o rzeczach ważnych i motywować do działania na rzecz ochrony środowiska.
W kategorii Nauka wybitne naukowczynie, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze.
Ilość i jakość zgłoszeń przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas obrad miałyśmy przyjemność dyskutować nad niesamowitymi i pełnymi zaangażowania projektami, których celem jest tworzenie przyjaznego środowiska dla nas wszystkich. To bardzo dobra wróżba na przyszłość, widzieć jak wiele utalentowanych kobiet przekuwa swoje pomysły na działania dla dobra wspólnego. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, tym bardziej że jest to I edycja naszego Plebiscytu – podkreśla Joanna Orfinger, Global Brand Manager Lirene.
Obrady jury odbyły się 8 stycznia. W jego składzie znalazły się: Dorota Czekaj – współzałożycielka, fundatorka i wiceprezeska zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Olga Malinkiewicz - współzałożycielka i CTO Saule Technologies, Karolina Kalinowska – naczelna magazynu lifestylowego Polki.pl, Joanna Orfinger – Global Brand Manager marki Lirene oraz Katarzyna Gandor – ambasadorka Plebiscytu, biotechnolożka, popularyzatorka wiedzy,Po długiej debacie nad projektami, wyłoniono 9 finalistek (po 3 w każdej kategorii: Lifestyle, Biznes, Nauka), które przeszły do III etapu - głosowania Internautów.
Zagłosuj na swój ulubiony eko projekt
Teraz wszystko w waszych rękach – czas zagłosować na swoją faworytkę! 3 inicjatywy cieszące się największą popularnością wśród internautów, otrzymają nagrody w wysokości 10 000 złotych. Dodatkowo, Jury przyzna jednej z nich nagrodę główną o wartości 30 000 złotych. Zwyciężczyni, oprócz nagrody pieniężnej, zdobędzie także statuetkę – Kamenę Lirene. Nazwa nagrody nawiązuje do mitologicznych muz, inspirujących kobiet, które patronowały wiedzy i życiu w zgodzie z naturą oraz stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach.
Przeczytaj, co dobrego dla środowiska robią nasze finalistki i zagłosuj na projekt, który najbardziej do ciebie przemawia!
Kategoria Biznes
Martyna Zastawna – założycielka WoshWosh - pierwszej na świecie firmy odnawiającej obuwie. Ratuje ginące rzemiosło i pomaga chronić przed likwidacją zagrożone zakłady rzemieślnicze.
Martyna Sztaba – co-founderka i CEO w clean-techowym startupie Syntoil, który zajmuje się pozyskiwaniem sadzy ze zużytych opon
w zrównoważony ekologicznie sposób.
Paula Schabińska - współzałożycielka startupu Airror, w którym rozwija system monitoringu oraz predykcji zanieczyszczeń wraz z usługą nasadzeń roślin o właściwościach filtrujących powietrze. Na co dzień łączy nowe technologie z troską o środowisko naturalne.
Kategoria Lifestyle
Dominika Szaciłło - projektantka, pomysłodawczyni inicjatywy „Uwaga, śmieciarka jedzie”, zrzeszającej w całej Polsce ponad 200 tys. osób ratujących rzeczy przed wyrzuceniem. Dzięki lokalnym grupom
na Facebooku, uczestnicy mogą zgłosić, że w ich okolicy pod śmietnikiem znajduje się coś, co może jeszcze komuś posłużyć.
Natalia Uryniuk - autorka międzynarodowego projektu edukacyjnego Balticarium.com, którego celem jest rozbudzenie w społeczności odpowiedzialności za Morze Bałtyckie. Jej trzy książki o Bałtyku, wystawy i wykłady odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego.
Katarzyna Wągrowska - autorka książki "Życie zero waste. Żyj bez śmieci
i żyj lepiej". Od 2015 roku prowadzi blog „Ograniczam Się”, na którym porusza tematy związane ze świadomą konsumpcją, minimalizmem, etyczną modą i zero waste. Jest również współzałożycielką Po-Dzielni - freeshopu i stowarzyszenia, promującego wiedzę na tematy związane ze zmianami klimatycznymi i zero waste.
Kategoria Nauka
dr hab. Grażyna Dąbrowska - biolog molekularny, prof. UMK
w Toruniu, autorka ekoinnowacyjnych rozwiązań. Opracowała biopreparaty: PETout - przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych oraz Biologiczny Stymulator Plonowania - zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa.
Ewelina Ryszawa - inżynier mechanik. Razem z grupą znajomych rozpoczęła budowę satelity PW-Sat2, w celu przetestowania technologii żagla deorbitacyjnego. Jego zadaniem jest przyspieszenie opadania satelitów, co pozwoli, na zapobieganiu tworzeniu kosmicznych śmieci.
dr Agnieszka Gajewicz - Skrętna - autorka pracy naukowej, w której koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne. Ich celem jest minimalizacja liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań.
Na wybrane projekty można głosować od 16 stycznia do 28 lutego, na stronie www.kameny.lirene.pl. Każda osoba może oddać głos jednorazowo na maksymalnie 3 kandydatki na Laureatki Plebiscytu, niezależnie od wybranej kategorii. Gala finałowa, na której zostaną przedstawione zwyciężczynie oraz nastąpi uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się 9 marca 2020 roku.