Czy wiesz, że w dawnych Chinach idealna długość kobiecej stopy wynosiła 7 do 12 cm?

Czy wiesz, że w dawnych Chinach idealna długość kobiecej stopy wynosiła 7 do 12 cm? fot. Czywiesz.pl
W Chinach krępowanie stóp dziewczynkom należało do obowiązków troskliwych rodziców. Małe stopy były nie tylko seksualnym fetyszem i wyznacznikiem wyższej pozycji społecznej – stopy krępowano także z całkiem przyziemnych pobudek: ograniczenie swobodnego przemieszczania się kobiety miało być sposobem na zachowanie wierności i uległości wobec mężczyzny.
/ 21.11.2017 08:46
Czy wiesz, że w dawnych Chinach idealna długość kobiecej stopy wynosiła 7 do 12 cm? fot. Czywiesz.pl

Zwyczaj krępowania stóp narodził się na przełomie X i XI w. u schyłku dynastii Tang i początku panowania dynastii Song. Początkowo stopy krępowały nadworne tancerki, żeby móc tańczyć na palcach jak baletnice.

Małe stopy szybko zyskały popularność wśród wyższych sfer i stały się wyznacznikiem atrakcyjności kobiety. Od czasów dynastii Yuan (XII-XIV) krępowanie stóp traktowano już jako obowiązkowe wśród arystokracji, a kobieta z normalnymi stopami traciła szanse na małżeństwo. Poza tym żona ze skrepowanymi stopami była wyznacznikiem majętności męża – jeżeli mężczyznę stać było na utrzymanie nieproduktywnego członka rodziny, oznaczało to, że musiał być zamożny.

Stopy krępowano dziewczynkom już w wieku 4 lat. Stopę owijano ciasno bandażem w taki sposób, by maksymalnie przybliżyć palce do środka. Ponieważ wymagało to dużej siły, z czasem skonstruowano specjalna maszynę do zginania stóp. Okres deformacji  trwał około roku. Przez ten czas dziewczynki musiały znosić potworny ból, infekcje, zakażenia i krwotoki. Po 2-3 latach stopy stawały się martwe, ból słabł.

Idealna stopa miała mieścić się w czarce na alkohol, czyli mieć długość od 7 do 12 cm. W północnej prowincji Shanxi, gdzie tradycja krępowania stóp przetrwała najdłużej, urządzano konkurs, podczas którego kobiety wystawiały stopy obute we własnoręcznie haftowane buciki na widok publiczny.

Chińczycy wierzyli, że kontakty seksualne z kobietami o małych stopach gwarantowały doznania podobne jak podczas stosunku z dziewicą (miało być to spowodowane wyćwiczeniem innych mięśni miednicy) a pieszczoty małych stópek dawały obu stronom podobną satysfakcję, jak dotykanie miejsc intymnych.

Pod wpływem kontaktów z Zachodem cesarzowa Cixi wydała w 1902 r. edykt zabraniający krępowania stóp. Widoczne zmiany w mentalności społeczeństwa chińskiego nastąpiły dopiero w latach 30. XX w. Gdy władze w kraju przejęli komuniści, definitywnie zakazano krepowania stóp, uważając ten zwyczaj za przejaw feudalnego ciemiężenia w stylu carskich Chin.

Redakcja poleca

REKLAMA