Czy wiesz, że nazwa "kamień węgielny" nie pochodzi od węgla?

Czy wiesz, że nazwa "kamień węgielny" nie pochodzi od węgla? fot. Czywiesz.pl
Kamień węgielny to symboliczny kamień lub cegła rozpoczynająca budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się informacje o dacie budowy i inwestorze. Czy ma to coś wspólnego z węglem? Ani trochę. Zobacz skąd wzięło się określenie kamień węgielny.
/ 07.11.2017 14:47
Czy wiesz, że nazwa "kamień węgielny" nie pochodzi od węgla? fot. Czywiesz.pl

Nazwa "kamień węgielny" nie pochodzi od węgla lecz węgła - narożnika od którego zaczyna się budowę domu. Węgieł to dosłownie miejsce zetknięcia się dwóch pionowych ścian zewnętrznych budynku. Nasi przodkowie budowali chaty z bierwion układanych na węgieł, tzn. "do narożnika", tak żeby zachować kąt prosty.

Kamieniowi węgielnemu przypisuje się szczególna moc, od której w dużej mierze zależy, czy budowa się powiedzie. Skąd taki przesąd? Już w starożytności zakopywano ofiary w narożniku, wierząc, że w ten sposób udobrucha się domowe duchy.

W czasach prehistorycznych zakopywano zwierzęta albo ciała ludzi. Z czasem ofiarę zamieniono na amulety i figurki a w końcu i na samo zaklęcie. Religia chrześcijańska, chcą wyeliminować pogański zwyczaj, zamieniła zakopywanie amuletów i zaklęcia na święcenie kamienia węgielnego.

Redakcja poleca

REKLAMA