Czy wiesz, że damskie szorty rozpropagowały prostytutki?

Czy wiesz, że damskie szorty rozpropagowały prostytutki? fot. Czywiesz.pl
Historia damskich szortów sięga połowy połowy XIX w. Stworzyły je dwie Amerykanki Elizabeth Smith Miller of Peterboro i Fabrizia Flynn. Modę szybko przejęły angielskie emancypantki, nadając im nazwę bloomers - od nazwiska działaczki na rzecz kobiet Amelii Bloomer. Jednak prawdziwą popularność bloomers zyskały dopiero po skandalu wywołanym przez londyńskie prostytutki.
/ 12.10.2017 10:11
Czy wiesz, że damskie szorty rozpropagowały prostytutki? fot. Czywiesz.pl

Z bloomers Brytyjki zetknęły się po raz pierwszy na zorganizowanej w Londynie w 1851 r. Wielkiej Wystawie Światowej. Bloomers - odmiana ubioru używanego pierwotnie przez kobiety uprawiające wspinaczkę wysokogórską - składały się z krótkiej, sięgającej kolan rozkloszowanej spódniczki, luźnych pantalonów ściągniętych i spiętych w kostce. Do tego nosiło się kapelusz z szerokim rondem i płaszcza. Kostium nazwę zawdzięczał Amelii Bloomer, wydawcy pisma "The Lily" propagującego idee emancypacji kobiet. Strój był szczególnie popularny w sferach kobiet wyzwolonych i z czasem stał się symbolem ruchu emancypacyjnego.

Bloomers zyskały sobie powszechna popularność w atmosferze wielkiego skandalu obyczajowego. października 1891 r. w Hannowver Square Rooms zorganizowano „Boomer Ball”, który miał rozreklamować strój. Na bankiet wpuszczano jedynie kobiety ubrane w bloomers. Na miejscu okazało się jednak, że w większości były to prostytutki, co wywołało najgorsze skojarzenia. Bal skończył się skandalem – tłumy mężczyzn wdarły się do budynku i wspólnie z „panienkami” urządzili orgię. Incydentem zainteresowała się policja i prasa (zwłaszcza popularny „Punch”) oraz wyższe sfery. Po tym incydencie bloomers zaczęto jednoznacznie kojarzyć z panienkami lekkich obyczajów. Skandal splamił także dobre imię samej Amelii Bloomer.

Bloomers na zawsze została przyklejona łatka „dziwkarskiego ciuszka”. Dopiero w 1909 r. po małej modyfikacji projektanta Paula Poireta bloomers zyskały nieco lepszą ocenę - przybrały kształt arabskich „alladynek”. Mimo to nadal pokutowała opinia „dziwkarskiego ciuszka”. Radykalnie bloomers skrócone zostały dopiero w latach dwudziestych wraz z rosnąca aktywnością kobiet w sporcie, a w latach 30. XIX w. zmodyfikowano je na wzór męskich szortów. Podczas olimpiady w Tokio w 1964 r. pojawiły się szorty w takim kształcie jaki znamy obecnie – maksymalnie krótkie i przylegające do ciała.

Redakcja poleca

REKLAMA