Produkty bazowe - wybieramy je w zależności od rodzaju dekorowanej powierzchni. Inną bazę stosuje się w przypadku drewna, a inną w przypadku metalu czy ceramiki. Do drewnianych przedmiotów wykorzystuje się specjalne farby gruntowe, które wiążą warstwę farby z podłożem. Powierzchnie metalowe wymagają antykorozyjnej farby gruntowej. Do kartonu jako bazę stosuje się farbę akrylowa lub tynk akrylowy. Podkład akrylowy szybko schnie i dobrze wiąże się z farbami olejnymi i wodnymi.
Kleje - dwa podstawowe produkty, w które należy się zaopatrzyć, to specjalny klej do serwetek, który służy także do impregnowania naklejonych aplikacji oraz usuwalny klej w sprayu do przytrzymywania serwetek na powierzchni. Do klejenia możesz używać zwykłego kleju poliwinylowego (PVA), jednak należy go najpierw rozrzedzić wodą, żeby dał się łatwo rozprowadzić na powierzchni. Rozrabiamy go w proporcji 4 części kleju na 1 część wody. Klej jest rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można łatwo odkleić obrazki, nawet po wyschnięciu. Do podklejania serwetek podczas projektowania stosuje się lekki klej typu Blue Tag. Do złoceń używa się klejonki na bazie wody.
Lakiery - w decoupage’u stosuje się lakier akrylowy na bazie wody, lakier olejny oraz lakiery emulsyjne. Pierwszy z nich łatwo się nakłada i szybko schnie. Najlepiej stosować go do nakładania warstw. Lakier olejny jest gęsty i odporny na ciepło, dlatego doskonale nadaje się na warstwę wykańczającą i zabezpieczającą. Z czasem przybiera żółty odcień, co może dawać ciekawy efekt postarzania. Lakier emulsyjny nakłada się na pomalowane tło, aby uzyskać efekt przyćmionego koloru. Można go zrobić samemu, mieszając ze sobą równe ilości farby i kleju poliwinylowego lub lakieru akrylowego na bazie wody.
Ponadto stosuje się lakiery wykańczające w płynie lub żelu – nabłyszczające, syntetyczne, matowe, satynowe. Stosuje się je na samym końcu, nakładając co najmniej dwie warstwy. Każdą warstwę należy po przeschnięciu przetrzeć papierem ściernym i przemyć rozpuszczalnikiem.W celach dekoracyjnych - dla uzyskania efektu drobnych spękań – stosuje się lakiery pękające (krakierlaki), jedno- lub dwuskładnikowe. Istnieją także lakiery dające efekt chropowatości. Spękania można dodatkowo podkreślić, stosując specjalne preparaty wypełniające w ciemnych kolorach.
Media opóźniające, wiążące, zabezpieczające - są to preparaty, które po zmieszaniu z innymi substancjami, zmieniają ich właściwości. Dostępne są media spowalniające wysychanie farby, wiążące składniki i różne materiały, zabezpieczające przed wodą lub wysoką temperaturą, zmieniające kolor farb itp.
Materiały do złoceń i nabłyszczania powierzchni - jeżeli chcesz wykonywać złocenia, zaopatrz się w klej i proszek do złoceń, folię złoconą, a także złote farby akrylowe i syntetyczne. Złotą folię przed nałożeniem zagruntuj szelakiem, który zapobiegnie jej śniedzeniu, a ponadto nabłyszczy powierzchnię i nada jej ciepły, miodowy odcień. Warto zakupić także wosk do złoceń, który podkreśla kontury i nadaje ozdobionemu przedmiotowi blasku. Wosk nakłada się za pomocą wełny stalowej nr 000 i po wyschnięciu przeciera zwilżoną ściereczką.
Do nabłyszczania i wygładzania powierzchni można stosować preparaty na bazie żywicy. Dzięki bardzo gęstej konsystencji, idealnie maskują granicę między tłem a krawędziami naklejonego obrazka.
Serwetki i obrazki - serwetki do decoupage’u oraz gotowe obrazki i aplikacje możesz dostać w sklepach papierniczych. Przyklejać możesz w zasadzie wszystko co chcesz - serwetki, etykiety z butelek, wycinanki z gazet, zdjęcia, pocztówki, wydruki komputerowe, suszone kwiaty, naklejki i inne materiały jakie tylko wpadną Ci w ręce.
Narzędzia do decoupage’u - decoupage nie wymaga w zasadzie żadnych specjalistycznych narzędzi. Większość prawdopodobnie masz już w domu, a resztę bez problemu dostaniesz w sklepach papierniczych. Niezbędne narzędzia to: nożyczki, nożyk do papieru, pędzle różnej grubości, druciana szczotka, papier ścierny, gąbka, pęseta, podkładka zabezpieczająca, taśma malarska, ściereczka pyłochłonna, wełna stalowa.