Czy wiesz jak zrobić własne pot-pourri?

Czy wiesz jak zrobić własne pot-pourri? fot. Czy.wieszjak.pl
Pot-pourri to mieszanka wonnych suchych płatków kwiatowych z ziołami, przyprawami, owocami, lotnymi olejkami. Wykorzystuje się je do aromatyzowania pomieszczeń mieszkalnych. Gotowe pot-pourri możesz kupić w specjalistycznych sklepach, ale jeśli masz ogród ziołowy – zrób taką mieszankę własnoręcznie.
/ 29.10.2010 20:14
Czy wiesz jak zrobić własne pot-pourri? fot. Czy.wieszjak.pl

Nazwa pot-pourri pochodzi z języka francuskiego i znaczy dosłownie „zgniły garnek". Nawiązuje to do oryginalnej „mokrej" metody robienia pot-pourri - warstwę świeżych kwiatów kiszono w soli, aby uzyskać silnie pachnącą, trwałą mieszankę używaną do aromatyzowania wnętrz. Miała ona często mulisty wygląd i brązowy kolor. Pojemnik z nią trzymano zamknięty z wyjątkiem chwil, gdy otwierano go, by napełnić pokój jej zapachem. Obecnie popularniejsze są suche pot-pourri. Liczba mnoga od pot-pourri brzmi pot-pourris.

Z suchego pot-pourri zapachy po kilku tygodniach się ulatniają (zwłaszcza gdy pojemnik stoi w ciepłym pokoju i cały czas jest szeroko otwarty). Możesz zrobić nową mieszankę, ale lepiej, gdy odmłodzisz dotychczasowy - dodaj do niej kilka kropli aromatycznych olejków lotnych.

Zasadniczą częścią pot-pourri są atrakcyjne pojemniki o interesujących kształtach. Mogą być wykonane z porcelany, fajansu, ceramiki, szkła, miedzi lub mosiądzu. Możesz też używać drewnianych pojemników, ale pochłaniają one część aromatu znajdującej się w nich mieszanki. Do takiego pojemnika włóż miseczkę z fajansu lub porcelany.

Podstawowy składnik to pięknie pachnące kwiaty, zazwyczaj barwne, bardo wonne róże. Do mieszanki dodaje się np. lawendę, jaśmin, jaśminowiec, wiciokrzew, goździki, nagietki, forsycję, bławatka, niezapominajki, ogóreczniki i ostróżki. Możesz dodać też bardzo trwałe kwiaty nieśmiertelników.

Istnieje wiele przepisów na zrobienie suchego pot-pourri. Możesz je modyfikować zależnie od dostępności poszczególnych surowców. Podstawowa receptura: 2 filiżanki suchych płatków róży, 2 filiżanki suchych kwiatów lawendy, filiżanka płatków bławatka, filiżanka liści miłowonki trójlistkowej, ½ filiżanki mielonego kłącza kosaćca niemieckiego, łyżka ziela angielskiego, łyżka połamanych lasek cynamonu, łyżka goździków korzennych, kilka kropel olejku różanego.

Wsyp składniki mieszanki do ozdobnej miski, uważając, aby ich nie pokruszyć. Wymieszaj składniki, starając się ich nie pokruszyć i nie pognieść. Dodaj kilka kropli olejków lotnych, aby pot-poorri miało odpowiednio intensywny zapach. Wymieszaj je z pozostałymi składnikami małym patyczkiem lub ołówkiem. Umieść mieszankę w szczelnym słoju. Co drugi dzień potrząsaj nim. Po ok. sześciu tygodniach pot-pourri jest gotowe i możesz wyłożyć je na ozdobną misę, którą postaw w pokoju. Dodaj do mieszanki kilka świeżych kwiatów, aby stała się barwniejsza i miała ładniejszy wygląd.

Suszona skórka grejpfruta, limy, pomarańczy lub cytryny nada pot-pourri dodatkowego aromatu. Łatwo ją przygotować, ale musi ona schnąć 10 albo więcej dni (zależnie od temperatury). Dlatego zabierz się do tego z wyprzedzeniem. Obierz skórkę z kilku owoców, usuń biała wewnętrzną część i pokrój na duże kawałki. Do tego celu możesz użyć ostrego noża lub obieraka do ziemniaków. Wyłóż tacę papierowym ręcznikiem, ułóż na nim kawałki skórki i postaw w przewiewnej spiżarni, aby wyschły. Przechowuj je w słoiku ze szczelna zakrętka.

Redakcja poleca

REKLAMA