Do dekoracji przedmiotów techniką decoupage’u w stylu orientalnym wykorzystuje się papier ryżowy lub pergamin z motywami japońskimi i chińskimi – kwitnących wiśni i kwiatów peonii, japońskich gejsz i chińskich mandarynów, egzotycznych ptaków, pejzażów z pagodami czy w końcu japońskie i chińskie ideogramy.
Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kolorów. Prostotę stylu japońskiego podkreślają kolory neutralne - brązy, beże, szarości, złamane zielenie oraz bardziej wyraziste, jak czerń i biel. Dekoracje w stylu chińskim powinny być utrzymane w żywych, ognistych barwach – czerwieniach, żółciach i złocie, z kontrastowymi elementami czerni.W stylu orientalnym do zdobienia wykorzystuje się przede wszystkim drewno, kamień, jedwab i porcelanę chińską.
Egzotykę stylu orientalnego podkreślą wycinaki z serwetek i papierów z motywami charakterystycznymi dla kultury i przyrody Dalekiego Wschodu. Oprócz tradycyjnych materiałów do zdobienia techniką decoupage’u, potrzebne będą materiały nawiązujące do Orientu, m.in. papier ryżowy, pergamin, lak, a także produkty pozwalające stworzyć imitację orientalnych dekoracji: papier metalizujący do decoupage’u w stylu cloisonne, szelak, werniks sandarakowy, gips jubilerski, klej króliczy, arkusze złotej folii.
Imitację powierzchni pokrytej laką chińską można stworzyć za pomocą szelaku, laku odwoskowionego i sandaraku. Ten ostatni nada powierzchni pięknego połysku.
Jeżeli powierzchnia ozdobionego przedmiotu ma pozostać matowa, najlepiej pokryć go lakierem matowym lub lakierem na bazie wody. Niezbędnym materiałem do uzyskiwania gładkiej powierzchni jest papier ścierny o drobnej ziarnistości.
Do zdobienia przedmiotów w stylu orientalnym wykorzystuje się wszystkie techniki decoupage’u, w tym złocenie powierzchni za pomocą folii. Dla odmiany, warto zmierzyć się z techniką zdobienia przedmiotów, wykorzystywaną w Chinach od XIII w., zwaną cloisonne lub emaliowaniem komórkowym. Polega na wypełnianiu różnokolorową emalią „komórek” powstałych w wyniku przymocowania wokół rysunku miedzianych obwódek, tworzących kontury. Technikę cloisonne wykorzystuje się głównie do zdobienia ceramiki.
Ponieważ zdobienie powierzchni klasyczną techniką cloisonne jest dość skomplikowane i czasochłonne, lepiej wykonać równie efektowną imitację techniką decoupage’u. Obwódki z drucika, można zastąpić konturem ze złotej folii samoprzylepnej.
W skrócie wykonanie imitacji cloisonne wygląda tak: naczynie z ceramiki moczy się przez kilka godzin w wodzie i nakłada się podkład gruntujący gdy będzie suche. Powierzchnię naczynia pokrywa się pigmentem zmieszanym z lakiem. Motywy z papieru nakleja się na złoty papier samoprzylepny i wycina z trzymilimetrowym konturem. Tak wycięty obrazek nakleja się na powierzchnię naczynia i pokrywa warstwą kleju winylowego. Na koniec nabłyszcza się powierzchnię, np. za pomocą lakieru sandarakowego.