Co ciekawego w bibliotece?

Eksperci od czytelnictwa w naszym kraju od lat biją na alarm: Polacy coraz mniej czytają. Nie jest to dobra wiadomość dla bibliotek. Minęły już jednak czasy, gdy do biblioteki przychodziło się wyłącznie wypożyczyć książki. Co jeszcze mogą nam one zaoferować?
/ 25.05.2009 08:44

Eksperci od czytelnictwa w naszym kraju od lat biją na alarm: Polacy coraz mniej czytają. Nie jest to dobra wiadomość dla bibliotek. Minęły już jednak te czasy, w których do tych instytucji przychodziło się wyłącznie wypożyczyć książki. W bibliotece można posurfować w internecie, poczytać gazety, tygodniki, miesięczniki nie tylko te najbardziej popularne, ale i tematyczne, trudno dostępne w kioskach. Możesz też przyjść tam by obejrzeć film oraz posłuchać muzyki. Uwierzcie, że możliwości jest o wiele, wiele więcej

Niejedna osoba będzie pewnie zaskoczona, jak wiele różnych rzeczy można robić w bibliotece. Oczywiście zależy to od placówki, ale jeśli ta najbliższa nie oferuje pewnych możliwości, to znajdzie się inna, która oferuje... nawet więcej.

Na chwilę obecną prawie standardem staje się dostęp do Internetu. Nie w domu, a właśnie w bibliotece. Wiele bibliotek oferuje bezpłatne stanowiska internetowe, z których można swobodnie korzystać. W niektórych za tę usługę trzeba zapłacić, jednak nadal jest to tańsze niż kafejka internetowa. Biblioteka daje więc szansę na zaoszczędzenie pieniędzy, ale nie tylko w taki sposób.
Dzięki bibliotekom możemy zaoszczędzić pieniądze wydawane na... codzienną gazetę. Większość bibliotek prenumeruje najpopularniejsze dzienniki, tygodniki, miesięczniki – jeśli ktoś lubi atmosferę czytelni, może tam swobodnie przestudiować swoje ulubione czasopismo, oczywiście za darmo. To jednak żadna nowość – biblioteki funkcjonują w ten sposób od lat, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Co ciekawego w bibliotece?

Wiele bibliotek posiada też w swych zasobach płyty z muzyką i filmy na dvd, które możemy wypożyczyć jak z wypożyczalni, ale... za darmo! Najnowocześniejsze biblioteki udostępniają także na miejscu sprzęt do odtwarzania płyt i odpowiednie stanowiska do słuchania muzyki i oglądania filmów.

Co jeszcze oferują nam współczesne biblioteki? Spotkania autorskie, a przede wszystkim wiele atrakcji dla dzieci. Bardzo wiele placówek organizuje różnego rodzaju imprezy i atrakcje w czasie trwania „Tygodnia Czytania Dzieciom”: oprócz czytania książek także konkursy, spotkania z ciekawymi osobami, reprezentantami różnych zawodów, bajkowymi postaciami. Dobrze zorganizowane oddziały dla dzieci zajmują się tym nie tylko w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, lecz przez cały rok. Organizowane są akcje nocnego czytania bajek, kiedy dzieci mogą zostać na noc w bibliotece, rozmaite akcje i konkursy, festyny, warsztaty plastyczne, book-talking. Wiele bibliotek współpracuje ze szkołami i przedszkolami, organizując dla ich wychowanków ciekawe zajęcia. Dzieciom są także udostępniane komputery z grami edukacyjnymi, odpowiednio dostosowanymi do ich wieku. Niektóre oddziały dla dzieci organizują także akcje „ferie w bibliotece” lub „wakacje w bibliotece”.

To wszystko i dużo, dużo więcej możemy uzyskać, wychodząc poza stereotypowe myślenie o bibliotekach, które z każdym dniem przekształcają się w wysoko rozwinięte centra informacji, a także... rozrywki.
 

Urszula Skirtun

Redakcja poleca

REKLAMA