Tygodnik Powszechny tym razem proponuje nam komentarz ułatwiający zrozumienie Ewangelii. Jest to upominek od redakcji dla czytelników z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Już od 17 grudnia razem z gazetą będzie można nabyć "Żywą Księgę", w której ks. Adam Boniecki przedstawia wyjaśnienie fragmentów Bożego Słowa.
„Żywa Księga. Ks. Adam Boniecki komentuje Biblię”, najnowsza płyta z Kolekcji Tygodnika Powszechnego, zostanie dołączona do wydania bożonarodzeniowego „Tygodnika Powszechnego” 51- 52/2014.
Co znajdziemy w "Żywej Księdze"?
W przygotowanym komentarzu do Biblii ks. Adam Boniecki w szczególny sposób dzieli się z Czytelnikami własnymi refleksjami na temat autentycznych i problematycznych zapisów w Biblii, które mogą być trudne do zrozumienia, a nawet niepoprawnie zinterpretowane.Jakie kwestie ksiądz Boniecki porusza w komentarzu?
Autor stara się odpowiedzieć nam na bardzo ważne, często nurtujące Chrześcijan pytania, takie jak:- Czy można się spotkać z Jezusem?
- Czy Bóg „wodzi nas na pokuszenie”?
- Czy chrześcijaństwo jest religią dla prostaków?
- Czy nasze złe czyny będą „ogłaszane z dachów”?
- Czy „tak-tak, nie-nie, oznacza że nie ma miejsca na niuanse?
- Czy Jezus faktycznie poleca nam „nie stawiać oporu złu”? I czy miał braci?
"Żywa Księga" podzielona jest na 12 następujących rozdziałów:
Rozdział 1. Tak – tak, nie – nieRozdział 2. Ogłaszane z dachów
Rozdział 3. Prostaczkowie
Rozdział 4. Nie zwalczajcie zła złem
Rozdział 5. Dwa miecze
Rozdział 6. Twoja Matka
Rozdział 7. Bracia Jezusa
Rozdział 8. W Duchu i w prawdzie
Rozdział 9. Opoka
Rozdział 10. Milczenie Boga
Fragment komentarza:
„Tutaj powiada »Jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi«. I tu natychmiast przychodzi do głowy myśl, że Pan Jezus tak mówił, a tak nie robił. Bo kiedy go uderzył sługa arcykapłana w policzek, Jezus nie nadstawił mu drugiego policzka. Ale mam wrażenie, że On wytłumaczył, co ma na myśli przez swoje postępowanie. Ktoś cię atakuje fizycznie, brutalnie, prymitywnie – podejmij z nim rozmowę. (…) I to jest propozycja drogi chrześcijańskiej, bardzo trudna. Kiedy patrzymy w historię Kościoła możemy powiedzieć, że nie zawsze tak było, że zło Kościół próbował – czy w imieniu Kościoła czy w imieniu Jezusa Chrystusa – zwalczyć mieczem. Wyprawy krzyżowe, różne wojny religijne – gdzie zło zwalczano złem, jakim jest wojna, zabijanie, zbrodnia…”.
ks. Adam Boniecki