Zakochany Paryż

Film, który zabierze nas w podróż po stolicy miłości. Natalie Portman, Juliette Binoche, Elijah Wood w obiektywie van Santa, braci Coen, Tykwera.
/ 25.09.2006 12:13
zak1.jpgNajpiękniejsze rzeczy dzieją się między ludźmi w Paryżu. Tu wszystko jest możliwe, a czas nie ma znaczenia. Zakochany Paryż to film, który zabierze nas w podróż po stolicy miłości. Paryż nastrojowy, kapryśny, dramatyczny - miłość nie tylko według romantycznego przepisu, w którym mieszają się wino, kafejka na Montmartre i czerwone usta Amelii.
By zrealizować ten film, zwrócono się do grupy reżyserów o międzynarodowej sławie z prośbą opowiedzenia historii romantycznego spotkania w Paryżu. Wszyscy zaangażowani w projekt zostali poproszeni, by pokazać Paryż dzisiejszy. Celem było uniknięcie lansowania pocztówkowo-landszaftowego oblicza metropolii i ukazanie barw stolicy, których nie widziano jeszcze na dużym ekranie. Film prezentuje wielobarwną mieszankę klas społecznych, pokoleń, kultur i nastrojów.
Większość reżyserów zaangażowanych w projekt nie pochodzi z Paryża. Ciekawość zaprowadziła ich w miejsca, o których ich francuscy koledzy nawet by nie pomyśleli.

Claudie Ossard (producentka filmu): Urodziłam się i wychowałam w tym mieście. Po „Amelii” przyrzekłam sobie, że już nigdy nie zaangażuję się w żaden film kręcony tutaj. Myślałam, że Amelia to najlepsze, co mogło mi się przydarzyć. Ale nasz nowy film pozwolił mi spojrzeć na moje miasto z nowej perspektywy. To prawdziwa przyjemność patrzeć, jak świetnie film zafunkcjonował jako całość, mimo że realizowali go całkiem odmienni ludzie, o zróżnicowanym podejściu do pracy. Niektórzy opowiadali długimi ujęciami, inni szybkim montażem; niektórzy rozrysowywali każdy kadr, podczas gdy inni improwizowali. Film zachęca, by spojrzeć na to miasto jeszcze raz, sprawia, że ma się ochotę powłóczyć jego ulicami. To dlatego, że reżyserzy umiejscowili swoje historie w miejscach, które „turystycznie” nie istnieją. Mam nadzieję, że nasz film będzie ambasadorem Paryża za granicą i nie mogło być lepszego czasu, by pojawiła się taka produkcja.

Przeczytaj, co o pracy nad tym filmem mówią jego reżyserzy.


zak02.jpg

„Zakochany Paryż”, reż.: Olivier Assayas, Frederick Auburtin i Gerard Depardieu, Gurinder Chadha, Sylvain Chomet, Joel i Ethan Coen, Isabel Coixet, Wes Craven, Alfonso Charon, Christopher Doyle, Richard Lagravenese, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Bruno Podalydes, Walter Salles i Daniela Thomas, Oliver Schmitz, Nobuhiro Suwa, Tom Tykwer, Gus van Sant, Francja/Niemcy 2005

Sprawdź obsadę i realizatorów filmu.

Weź udział w konkursie! Wygraj książi i filmy na dvd!