"Wszyscy Twoi Święci"

Niezwykły film, który powstał na podstawie głębokiej, biograficznej powieści o dorastaniu w brutalnych warunkach.
/ 08.06.2007 12:17
s0.jpgW opowieści zdołano uchwycić wrażliwość i subtelność tamtych czasów. Film wpisuje się w bogatą tradycję amerykańskiego kina niezależnego. Ten trudny, autobiograficzny obraz jest także opowieścią o dorastaniu w niełatwych warunkach wielkiego miasta, gdzie główny bohater buduje swoją tożsamość na tle skomplikowanych relacji z bliskimi i przyjaciółmi."Nigdzie nie pojedziesz!" - to właśnie słyszy młody Dito Montiel (Shia LaBeouf), gdy rozmawia z ojcem. Jak wielu wrażliwych młodych ludzi, dorastających w trudnych warunkach dzielnicy Astoria w Queens, Dito marzy o ucieczce. Chciałby pojechać do Kalifornii z przyjacielem, Mikem (Martin Compston), ale tak naprawdę mógłby uciec gdziekolwiek, byleby nie zostać w Astorii.

Nawet, gdy zakochuje się w pięknookiej Laurie (Melonie Diaz), Dito nie umie przełamać gwałtownej potrzeby ucieczki od hałaśliwych ulic, pełnych przemocy i brutalności. Chce zostawić zatłoczone mieszkanie, w ktorym mieszka z kapryśnym ojcem, Monte (Chazz Palminteri) i delikatną mamą, Flaurie (Dianne Wiest).

Monte nie wyobraża sobie, że syn mógłby go opuścić. Gdy ten zwierza mu się ze swych planów, reaguje nerwowo. Mówiąc: "Nigdzie nie pojedziesz!", tak naprawdę ma na myśli: "Nie opuszczaj mnie!".

"Wszyscy Twoi Święci" mówi o bolesnym braku zrozumienia pomiędzy ojcem a synem. Widzowie wiedzą, że Dito w końcu wyjedzie, bo jednocześnie film opowiada o jego powrocie, 20 lat później (dorosłego Dito gra Robert Downey Jr. Obsadzenie tych dwóch pomysłowych aktorów było rewelacyjnym posunięciem. Dorosłą panią Diaz gra Rosario Dawson, która pomimo bardzo krótkiej roli zdołała zdominować te kilka minut filmu, w których się pojawiła). Dowiadujemy się także, że dorosły Dito zdołał opisać swoje dzieciństwo we wspomnieniach i stał się jednocześnie reżyserem ich ekranizacji.

Dito Montiel perfekcyjnie wykorzystał film jako medium, dzięki któremu opowiada swoją własną historię tak, że staje się to jednym z największych atutów tego obrazu, a jego debiut jest największym wydarzeniem ostatnich lat. Wydaje się, że Dito Montiel jest urodzonym filmowcem. Jego impresjonistyczne dzieło dowodzi, że podczas produkcji zachował zimną krew i okazał godną pozazdroszczenia pewność siebie, zwłaszcza, że miał do czynienia z dużą obsadą, z przeważającą ilością młodych ludzi. W efekcie powstał film pełen życia, doskonale oddający charakter tamtych czasów.

Obejrzymy wiele brutalnych scen. Będzie krzyk, walka i przemoc. Monte to człowiek charakteru, jednak tylko pozornie wydaje się domowym Herodem. Jest raczej nerwowym człowiekiem, który nieśmiało wierzy, że wszystko się jakoś ułoży.

"To są dobre dzieciaki" – mówi do Flaurie, jakby starał się sam siebie przekonać, że to prawda. Ale kumple Dito, których Flaurie nazywa zgrają wilków, wcale nie są dobrymi dziećmi. Niewinne, podszyte rasistowskimi uprzedzeniami, nieporozumienie z rywalizującym gangiem z sąsiedztwa wymyka się spod kontroli i rozkręca spiralę przemocy i nienawiści.

Bezczelne i aspołeczne zachowanie kolegów Dito jest irytujące i wróży poważne kłopoty. Antonio (Channing Tatum), samiec alfa wśród tej zgrai, regularnie dostaje cięgi od ojca. Rekompensuje sobie te upokarzające i bolesne chwile brutalnością wobec swoich rówieśników. Channing Tatum ma w sobie wiele elektryzującej siły młodego Marlona Brando i jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zobaczymy go w wielu dobrych filmach.

Choć film trzyma w napięciu, ma kilka momentów oddechu, podczas których kamera i dźwięk umożliwiają nam spojrzenie w duszę młodego Dito. LaBeouf umiejętnie zagrał nastolatka, który z dziecięcą ciekawością gotów jest przeżyć ryzykowną przygodę, choć w wielu momentach wydaje się bezbronnym młodym chłopakiem, którego życie jest pasmem porażek. Mimo to udaje mu się przeżyć w tym bagnie chwile piękne i prawdziwe. Razem z Mikem jeżdżą metrem na Manhattan, gdzie pracują, wyprowadzając psy. Ich szefem jest ekstrawagancki Anthony De Sando.

Prasa o filmie
Wreszcie brutalna, autobiograficzna opowieść jest tak przekonująca, że porusza do głębi serca i dusze widzów, Ciak in Mostra,

Wspaniała gra aktorów, głębokie, wzruszające sceny i przepiękny obraz niełatwej relacji między ojcem i synem, Clint Morris, Cinemovies.fr,

To zrozumiałe, że takie filmy jak ten, zostały wytypowane przez Critics Week, jako najbardziej zasługujące na zwycięstwo... Zwłaszcza "Wszyscy Twoi Święci", za niezwykle bogatą artystycznie grę aktorów, Maurizio De Bonis, Cinema.supereva.com,

Dito udało się przybliżyć rzeczywistość jego dzieciństwa. "Wszyscy Twoi Święci" okazał się cudownym zaskoczeniem. Reżyser, w doskonały i inspirujący sposób, portretuje nastoletnich bohaterów. Dito stworzył dzieło niepodobne do innych amerykańskich produkcji. Stworzył własny, niepowtarzalny styl, Libération,

Dzięki wspaniałym zdjęciom Erica Gauthiera ("Dzienniki motocyklowe") i doskonałej grze aktorów, "Wszyscy Twoi Święci" jest pełnym uczuć a zarazem brutalnym obrazem, w którym umiejętnie połączono przeszłość i teraźniejszość. Shia LaBoeuf wspaniale sportretował młodego Dito, a Robert Downey Jr. zagrał dorosłego Dito z mistrzowską precyzją, Ecranlarge.com.

Reżyser
Dito Montiel
urodzony 26 czerwca 1970 roku, amerykański pisarz i muzyk. Urodził się w Nowym Jorku i w publicznej świadomości zaistniał po rozpadzie jego punkowej kapeli Major Conflict. Jego kolejny muzyczny projekt – Gutterboy, zakontraktowany z wytwórnią muzyczną Geffen na milion dolarów, został zarzucony po debiutanckiej płycie i nazwany najbardziej udaną spośród nieudanych kapel w historii rocka.

W 2003 roku Montiel opublikował książkę "Wszyscy twoi święci" ("A guide to recognizing your saints"), będącą zapisem wspomnień z okresu jego adolescencji w nowojorskiej dzielnicy Astoria (Queens) we wczesnych latach 80. Książka opisywała czasy, kiedy koncertował z zespołem Gutterboy oraz jego szybka karierę u Versace, wraz z innymi personalnymi anegdotami.
Po napisaniu scenariusza na podstawie swej książki, Montiel zadebiutował z filmową wersją "Wszystkich twoich świętych". Producentem wykonawczym filmu jest Sting.

W rolach głównych:
Robert Downey Jr
jako Dito
Shia LaBoeuf jako młody Dito
Rosario Dawson jako Laurie
Melonie Diaz jako młoda Laurie
Channing Tatum
jako młody Antonio
Eric Roberts jako Antonio

"Wszyscy swoi święci", Reżyseria: Dito Montiel, Produkcja: USA/2006, Dystrybucja w Polsce: Solopan, Czas trwania: 98 minut, Premiera w Polsce: 15 czerwca 2007 r.

s0.jpg
s0.jpg
s0.jpg
s0.jpg
s0.jpg
s0.jpg
s0.jpg
s0.jpg