"Wszyscy inni"

Porównywany do „Noża w wodzie” Polańskiego i „Przygody” Antonioniego. Portret pary XXI wieku.
Podobno 80% zwykłych ludzi uważa się za lepszych, niż inni zwykli ludzie. Gitti (nagrodzona nominacją do Złotego Niedźwiedzia Birgit Minichmayr) i Chris (Lars Eidinger) nie są zwyczajni. Są młodzi, piękni, wykształceni, niezależni i zakochani. Spędzają wspólne wakacje w domu rodziców Chrisa na Sardynii, rozkoszując się słońcem i spotykając z drugą parą turystów, z których mieszczańskich nawyków się naśmiewają. Nowi znajomi psują im samopoczucie swoimi sukcesami. Sana (Nicole Marischka) i Hans (Hans-Jochen Wagner) reprezentują tych wszystkich innych, którzy stale towarzyszą naszym związkom, kształtując, komentując i niszcząc je. Jedynym, co łączy kochanków, okazuje się być kryzys wartości. Czy ich uczucie przetrwa te idylliczne wakacje?

WYWIAD Z MAREN ADE, REŻYSERKĄ I SCENARZYSTKĄ
Źródło: The Auteurs, mubi.com/notebook/posts/563
Skąd pomysł na ten film?
Na początku miałam tylko obraz tej pary. Byłam ciekawa, czy można opowiedzieć coś o życiu wewnętrznym związku, o tych rzeczach, których nie można wyrazić słowami.

Jakie filmy o związkach były dla Pani ważne?
Kocham „Sceny z życia małżeńskiego” [Bergmana], oglądaliśmy go wszyscy na planie. To było ważne dla mnie i dla filmu, gdyż jest tam zmiana relacji władzy i obserwowanie mężczyzny poprzez portretowanie jego partnerki. Uwielbiam także „Kobietę pod presją” [Johna Cassavetesa]. Gitti nie jest tak szalona i zagubiona jak Gena Rowlands w tym filmie, ale jej postać była tu ważna. Kocham też „Noc” [Antonioniego].

Co sądzi Pani o byciu łączoną z nurtem Nowej Szkoły Berlińskiej?
Nie lubimy tej nazwy. Jest wymyślona przez krytyków, którzy szufladkują filmy. Ale kocham filmy tej szkoły i współpracuję z tymi reżyserami. Na przykład Valeska Grisebach, która wyreżyserowała „Tęsknotę” pomagała mi w tworzeniu scenariusza. Myślę, że to bardzo ważne, aby współpracować z innymi reżyserami.„Wszyscy inni”, Scenariusz i reżyseria: Maren Ade, Gatunek: obyczajowy, Czas projekcji: 119 min., Premiera: 23 lipca 2010
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)