Wrześniowe kino

Ww wrześniu w kinach przeważą dramaty, ale znajdzie się też miejsce dla komedii i dokumentu. Swoje premiery ma aż siedem filmów: "Ultimatum Bourne'a", "Restart", "Fałszerze", "Irina Palm", "Życie od kuchni", "Dinozaury żyją!" oraz "I ty możesz zostać bohaterem".
/ 07.09.2007 17:33
W najbliższy piątek w kinach przeważą dramaty, ale znajdzie się też miejsce dla komedii i dokumentu. Swoje premiery ma aż siedem filmów: "Ultimatum Bourne'a", "Restart", "Fałszerze", "Irina Palm", "Życie od kuchni", "Dinozaury żyją!" oraz "I ty możesz zostać bohaterem".

Matt Damon znów wcieli się w rolę maszyny do zabijania. James Bourne jest wytworem tajnego programu operacyjnego, który jest właśnie zamykany. Z tego powodu Bourne staje się niebezpieczny dla Ministerstwa Obrony. Wydano na niego wyrok śmierci, dlatego postawił wszystko na jedną kartę - zamierza dotrzeć do tych, którzy go stworzyli i rozprawić się z nimi raz na zawsze.

"Ultimatum Bourne'a"
"Ultimatum Bourne'a", reż. Paul Greengrass. USA 2007


Czesko-finlandzki dramat "Restart" to opowieść o wzgardzonej dziewczynie i jej szaleńczej walce o miłość. Sylvia (Lenka Krobotová), porzucona przez chłopaka, szuka go na ulicach Pragi. Pokonuje wiele przeszkód i nie wie, że zbliża się tragedia, która obróci jej świat w gruzy.

"Restart"
"Restart", reż. Julius Sevcík. Czechy, Finalndia 2005


Wrzesień to czas, kiedy dramaty wojenne schodzą jak ciepłe bułeczki. "Fałszerze" to historia osadzona w realiach drugiej wojny światowej. Głównym bohaterem jest Salomon Sorowitsch (Karl Markovics), mistrz fałszerzy. W czasie wojny trafia do obozu zagłady. Los daje mu jednak ostatnią szansę: może przeżyć, jeżeli spreparuje miliony franków dla tonącego w długach hitlerowskiego rządu.

"Fałszerze"
"Fałszerze", reż. Stefan Ruzowitzky. Austria, Niemcy 2007


"Irina Palm"
to - wbrew pozorom komediowa - opowieść o desperacji. Maggie (Marianne Faithfull) ma chorego wnuka, leczenie jest bardzo kosztowne. Aby zdobyć niezbędne finanse, pięćdziesięciolatka zaczyna pracę w nocnym klubie "Sexy World". Szybko staje się Iriną Palm, najpopularniejszą "hostessą" lokalu. Dowiaduje się też wiele o sobie - wcale nie jest jeszcze tak nieatrakcyjna i niechciana, jak sądziła.

"Irina Palm"
"Irina Palm", reż. Sam Garbarski. Belgia, Francja, Wielka Brytania, Luksemburg, Niemcy 2007


Catherine Zeta-Jones w komedii "Życie od kuchni" gra lodowatą Martę James. Martha jest szefową restauracyjnej kuchni i klasyczną zołzą. Jej świat się zmienia, kiedy siostra Marthy umiera i osieroca dziesięcioletnią córeczkę. Martha musi się nią zaopiekować. Ponadto za drzwiami czeka miłość…

"Życie od kuchni"
"Życie od kuchni", reż. Scott Hicks. USA, Australia 2007


Michael Douglas, mąż Zety-Jones, jest z kolei narratorem dokumentalnego filmu "Dinozaury żyją!". Ta niezwykła opowieść jest rekonstrukcją prehistorii i pokazuje w naukowy sposób, jak żyły dinozaury. Widzowie przyjrzą się mozolnej pracy naukowców, którzy udowadniają, że potomkowie dinozaurów wciąż chodzą po ziemi.

"Dinozaury żyją 3 D"
"Dinozaury żyją 3 D", reż. David Clark, Bayley Silleck. USA 2007


Animowana komedia przygodowa niezmiennie dobrze radzi sobie na ekranach kin. Tym razem, za sprawą filmu "I ty możesz zostać bohaterem", najmłodsi (i nie tylko) poznają Małego (głos Małgorzata Kożuchowska), dziesięcioletniego fana pewnej drużyny sportowej. Stało się nieszczęście - drużynie skradziono sprzęt, bez którego przegra zbliżające się mistrzostwa. Mały bez wahania wyrusza w pościg za złodziejem. Czeka go wielka wędrówka po Ameryce czasów Wielkiego Kryzysu. Jego kompanem jest Piłeczka baseballowa (głos Krzysztof Tyniec). Mały poznaje też wielu przyjaciół i uczy się, czym są przyjaźń, rodzina i nadzieja.

"I ty możesz zostać bohaterem"
"I ty możesz zostać bohaterem", reż. Colin Brady, Christopher Reeve. USA 2006