Woman by Woman

Zapraszamy na wernisaż malarstwa kobiet indyjskich oraz na wykład inspirowany wystawą Women by Women.
/ 09.02.2007 17:13
Inspiracją dla "WOMEN BY WOMEN" była zorganizowana w 2004 roku wystawa ‘Celebrowanie Kobiety’, która odbyła się w Indira Gandhi National Centre for the Arts (New Delhi) z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
52 uznane na świecie Artystki, m. in. Beena Pradhan, Hema Guha, Durga Kainthola, Pooja Iranna, Richa Arora, Supriya Wadgaonkar posługują się różnymi technikami nawiązując do realizmu, abstrakcji, popartu. Łączą etniczność, mitologizację i oniryczność.
Wspólnym mianownikiem 60 prezentowanych prac malarskich /olej, akryl, akwarela, ołówek, sangwina, akwaforta, stylizacja komputerowa/ jest ekspresyjna kolorystyka i nowoczesne spojrzenie na kobietę i przypisane jej role społeczne.
Tematem prac jest kobieca seksualności, inicjacja, siostrzeństwo i macierzyństwo chęć uwolnienia się z patriarchalnego schematu domu rodzinnego, wiara w potencjał kreacji kobiet.

Turlej Gallery
15 lutego, czwartek, o godz. 18:30

Wykład inspirowany wystawą Women by Women przybliży najważniejsze cechy patriarchalnego modelu społeczeństwa indyjskiego, które wpływają istotnie na kształtowanie się pojęcia kobiecości.

Opowie o klasycznych wzorcach kobiecości (bogini, prządki, wiedźmy i tancerki), a także o powiązaniu kobiety z Naturą, modelu silnie powielanym w mitologii, literaturze, malarstwie i rzeźbie, jak i w życiu społecznym.
Poruszy także kwestię obecnej sytuacji kobiet w Indiach, poziomu ich wykształcenia, zatrudnienia, czy zaangażowania w życie polityczne w oparciu o dostępne statystyki. Zajmie się obszernie aspektami życia codziennego - kwestią wczesnego zamążpójścia i wymuszania posagu, macierzyństwem - problem selektywnej aborcji oraz wdowieństwem - opowie o żywotności rytuału sati.

Dr Marzena Jakubczak
adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii krakowskiej Akademii Pedagogicznej, stypendystka i stażystka uniwersytetów w Oxfordzie, Tokio, Londynie i Indiach, sekretarz i współzałożycielka Indyjsko – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury IPCC, współautorka książki Boginie, prządki, wiedźmy i tancerki. Wizerunki kobiety w kulturze Indii, wydawnictwo Universitas, 2006.

Turlej Gallery
9 luty - 8 marca 2007
wernisaż 8 luty (czwartek) 2007, godz. 18

PATRON HONOROWY

Jego Ekscelencja Ambasador Indii w RP Anil Wadhwa
Prezes Indyjsko – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury Umesh Nautiyal