52 uznane na świecie Artystki, m. in. Beena Pradhan, Hema Guha, Durga Kainthola, Pooja Iranna, Richa Arora, Supriya Wadgaonkar posługują się różnymi technikami nawiązując do realizmu, abstrakcji, popartu. Łączą etniczność, mitologizację i oniryczność.
Wspólnym mianownikiem 60 prezentowanych prac malarskich /olej, akryl, akwarela, ołówek, sangwina, akwaforta, stylizacja komputerowa/ jest ekspresyjna kolorystyka i nowoczesne spojrzenie na kobietę i przypisane jej role społeczne.
Tematem prac jest kobieca seksualności, inicjacja, siostrzeństwo i macierzyństwo chęć uwolnienia się z patriarchalnego schematu domu rodzinnego, wiara w potencjał kreacji kobiet.
Turlej Gallery
15 lutego, czwartek, o godz. 18:30
Wykład inspirowany wystawą Women by Women przybliży najważniejsze cechy patriarchalnego modelu społeczeństwa indyjskiego, które wpływają istotnie na kształtowanie się pojęcia kobiecości.
Opowie o klasycznych wzorcach kobiecości (bogini, prządki, wiedźmy i tancerki), a także o powiązaniu kobiety z Naturą, modelu silnie powielanym w mitologii, literaturze, malarstwie i rzeźbie, jak i w życiu społecznym.
Poruszy także kwestię obecnej sytuacji kobiet w Indiach, poziomu ich wykształcenia, zatrudnienia, czy zaangażowania w życie polityczne w oparciu o dostępne statystyki. Zajmie się obszernie aspektami życia codziennego - kwestią wczesnego zamążpójścia i wymuszania posagu, macierzyństwem - problem selektywnej aborcji oraz wdowieństwem - opowie o żywotności rytuału sati.
Dr Marzena Jakubczak
adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii krakowskiej Akademii Pedagogicznej, stypendystka i stażystka uniwersytetów w Oxfordzie, Tokio, Londynie i Indiach, sekretarz i współzałożycielka Indyjsko – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury IPCC, współautorka książki Boginie, prządki, wiedźmy i tancerki. Wizerunki kobiety w kulturze Indii, wydawnictwo Universitas, 2006.
9 luty - 8 marca 2007
wernisaż 8 luty (czwartek) 2007, godz. 18
PATRON HONOROWY
Jego Ekscelencja Ambasador Indii w RP Anil Wadhwa
Prezes Indyjsko – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury Umesh Nautiyal