"Volkodav"

"Volkodav"

Ostatni potomek prastarego rodu "Szarych Psów" żyje myślą o zgładzeniu tych, którzy przed laty wymordowali jego rodzinę.
/ 11.07.2007 10:50
"Volkodav"
Skazano go na śmierć, ale siła charakteru i pragnienie zemsty pomogły mu przetrwać. Volkodav żyje myślą o zgładzeniu tych, którzy przed laty wymordowali jego rodzinę. Będzie musiał zmierzyć się z mrocznymi siłami, które zaprowadzą go nad krawędź piekła. Prawdziwe wyzwanie ma jednak dopiero nadejść... Los każe mu ochraniać piękną Elenę, która ma poślubić młodego księcia. Wojownik nawet nie podejrzewa, że sam jest tropiony przez swego największego wroga... i że zło może przybrać najmniej przewidywalną postać.O filmie
Volkodav jest Wenem, ostatnim żyjącym potomkiem klanu Szarych Psów. Jego ojciec, Mezhamir, był sławnym kowalem, a miecze, które wykuwał, były warte swej wagi w złocie. Volkodav wciąż pamiętał dzielnych wojowników, którzy przyjeżdżali z daleka by kupować miecze wykute ze słynnej stali. Żaden z rycerzy nie odjeżdżał niezadowolony: Mezhamir nie tylko potrafił tworzyć niezniszczalne stopy stali i wykuwać niemożliwe do stępienia ostrza, ale był również sam utalentowanym wojownikiem i mógł dowodzić swego mistrzostwa w posługiwaniu się każdą bronią.
Nadszedł czas ceremonii inicjacji Volkodava, podczas której miało mu być nadane jego prawdziwe imię. Tego imienia nie mógł poznać nikt spoza jego klanu. Jednak przed wyprawą do lasów, gdzie miała odbyć się inicjacja zaplanowano na cześć tego wydarzenia wielki festyn w osadzie klanu Szarych Psów.
Jednak do uroczystości nie doszło. W wigilię święta, Ludojad i jego żołdacy zaatakowali wieś. Rodzice Volkodava zostali zabici na jego oczach, jemu samemu darowano życie, tylko dlatego, że mógł się przydać jako niewolnik. "Ześlijcie go do kopalni, niech tam zgnije" - to ostatnie słowa Ludojada, które usłyszał chłopiec, zanim wywieziono go do kamieniołomów w Kryształowych Górach.
Zesłany do kamieniołomów malec zadziwiał współtowarzyszy niewoli swym uporem i osobliwymi zwyczajami: codziennie, po wielu godzinach wyczerpującej pracy ćwiczył walkę wyobrażonym mieczem. Początkowo, inni niewolnicy rzucali w niego kamieniami; budził ich brzęk łańcuchów, którymi chłopiec był skuty. Jednak pewnego dnia do małego więźnia zbliżył się stary małomówny człowiek.
"Kiedyś byłem wojownikiem" - powiedział. "Pokażę ci, jak ćwiczyliśmy...". Stary niewolnik umarł dwa dni później, ale stał się pierwszym z wielu nauczycieli jakich Volkodav spotkał podczas siedmiu lat swojej niewoli. Tak czy inaczej, ich nauki zagrzewały tylko chłopca do dalszych ćwiczeń i nieustannej walki z nadzorcami więziennymi. Wyobrażony wróg różni się od realnego tak, jak myśl o śmierci od samego umierania.
Pewnego dnia, po latach ćwiczeń, ostatni z rodu Szarych Psów wyzwał na pojedynek swego nadzorcę i pokonał go. Zabity nadzorca nazywał się Wilk, zwycięzcę pojedynku nazwano więc Volkodavem. Zdarzenie to stało się legendą, którą niewolnicy z Kryształowych Gór opowiadali sobie jeszcze wiele lat, chcąc znaleźć w niej pocieszenie i nadzieję na lepszy los.
Po opuszczeniu kopalń, Volkodav udał się w góry, gdzie omal nie umarł od ran, które odniósł w pojedynku. Jednak szczęście uśmiechnęło się do niego. Wędrowna czarodziejka Kendarat znalazła go i zaopiekowała się nim, aż powrócił do zdrowia. Volkodav został jej uczniem zgłębiając tajniki dobra i zła, i nabywając kolejnych umiejętności walki zgodnie z zasadami świętej sztuki walki Kan-Kiro.
Bohater podróżował z Kendarat od miasta do miasta, znajdując za każdym razem zajęcie tam, gdzie potrzebny był ktoś dobrze władający mieczem. Początkowo w walce często ponosił porażki. Czasami miażdżące. Jednak nigdy nie tracił nadziei: wyroki losu przyjmował mężnie. Ciągle też uczył się pod okiem Kendarat. Wiedział, że musi stać się niepokonany jeśli chce zemścić się na Ludojadzie.

"Volkodav" to najdroższy film kinematografii rosyjskiej, której budżet przekroczył 30 milionów dolarów. Superprodukcja fantasy, która została zakupiona już do ponad 30 krajów na świecie.

Volkodav to bohater serii bestsellerowych powieści Marii Siemionowej, której pierwszy tom opublikowano w 1995 roku. Książka nie tylko podbiła serca czytelników, ale przyczyniła się do powstania nowego gatunku literackiego - słowiańskiego fantasy. Po sukcesie pierwszego tomu na rynku ukazały się kolejne, które sprzedały się w nakładzie blisko 2 milionów egzemplarzy.

O produkcji
Skala projektu "Volkodav. Ostatni z rodu Szarych Psów" nie ma precedensu w całej historii postsowieckiej kinematografii. Żaden inny film z gatunku fantasy rosyjskiego reżysera nie był produkowany w Rosji, żaden również nie był oparty na jej narodowej kulturze i historii. Volkodav jest nie tylko pierwszym "słowiańskim filmem fantasy" produkowanym w Rosji, ale również wprowadza do kina nowy rodzaj pozytywnego bohatera. Film zaspokaja potrzeby rosyjskich kinomanów, dając im możliwość oglądania krajowych produkcji. Jest to tendencja, która odzwierciedla rozwój całej kinematografii rosyjskiej, odpowiadającej na chęci kinomanów do szukania odpowiedzi na ważne pytania w obrębie znanych im systemów wartości i moralnych kryteriów.
W 2003 firma Central Partnership wykupiła prawa autorskie z przeznaczeniem do produkcji pełnometrażowego filmu opartego na powieści Marii Siemionowej Volkodav, wydanej przez wydawnictwo Azbuka, jak również prawa do ekranizacji pozostałych trzech powieści z tej serii. Maria Siemionowa jest autorką kilku książek, które osiągnęły w Rosji status bestsellerów osiągając łączny nakład blisko 2 mln egzemplarzy. Pierwsza powieść z serii Volkodav sprzedała się w nakładzie 1 mln 200 tys egzemplarzy, co stanowi nie pobity do dziś rekord dla rosyjskiego gatunku fantasy.

W rolach głównych:
Aleksandr Bukharov
jako Volkodav
Oksana Akinshina jako Elena
Aleksandr Domogarov jako Ludojad
Igor Petrenko jako Luchezar

"Volkodav", Reżyseria: Nikolai Lebedev, Produkcja: Rosja/2006, Premiera w Polsce: 13 lipca, Czas trwania: 136 min.