Tutanchamon to jeden z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej tajemniczych egipskich faraonów. Do niedawna żaden fakt z jego krótkiego życia nie był w stu procentach potwierdzony. Naukowcy snuli spekulacje na temat jego młodości, tożsamości rodziców, czy przyczyn śmierci. Na podstawie szczątkowych informacji próbowali ustalić, jak wyglądało jego panowanie w starożytnym Egipcie 3300 lat temu.
Kiedy w 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona, nie spodziewał się, że będzie to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych. We wnętrzu grobowca odnalazł niezliczone skarby, w jakie faraon został wyposażony w podróż w zaświaty. Na wielu z nich widniał obraz pięknego i sprawnego młodzieńca. Najnowsze badania rozwiewają ten mit.
Znany egiptolog, sekretarz Najwyższej Rady Starożytności, dr Zahi Hawass postanowił zgromadzić jak najwięcej dowodów z grobowców, świątyń, hieroglifów oraz mumii, aby poznać tajemnice Tutanchamona. Skompletował zespół światowej sławy specjalistów z zakresu badań genetycznych, antropologicznych i medycyny sądowej, a także znawców mumii egipskich. Użyto najnowocześniejszej aparatury i technik analiz archeologicznych. Zakrojone na tak szeroką skalę badania, pozwoliły odsłonić skrywane od tysiącleci tajemnice. Po raz pierwszy, po 30 wiekach, poznamy prawdziwą historię faraona.
Okazało się że najsłynniejszy egipski faraon, uznawany za boga, władca stojący na czele jednego z imperiów ówczesnego świata, był schorowanym i cierpiącym człowiekiem. Jego krótkie, zaledwie dziewiętnastoletnie życie to zmagania z genetyczną chorobą kości i malarią. Tutanchamon miał rozdwojone podniebienie, a z powodu wrodzonej deformacji stopy prawdopodobnie poruszał się o lasce.
Badania Dr Zahi Hawassa rozwiały też wątpliwości dotyczące rodziców oraz dziadków Tutanchamona. Dzięki przeprowadzeniu badań DNA dziesięciu mumii z Doliny Królów udało mu się ustalić, że Tutanchamon pochodzi z kazirodczego związku Echnatona z jego nieznaną z imienia siostrą. Odnalezienie szczątków Echnatona było bardzo trudne. Faraon ten czasie swojego panowania zrewolucjonizował system wierzeń, odrzucając dotychczasowych bogów. Tak radykalne zmiany przysporzyły mu niezliczonych wrogów, zwłaszcza wśród potężnych kapłanów. Po śmierci Echnatona jego wizerunek oraz imię starano się wymazać z historii starożytnego Egiptu.
Discovery, jako jedyna stacja telewizyjna, uczestniczyła w pracach zespołu dr Hawassa. W premierowym programie Discovery World „Tutanchamon – prawda skrywana w grobowcu” przybliży polskiemu widzowi ich przebieg oraz przełomowe odkrycia.
Tutanchamon – prawda skrywana w grobowcu
Premiera: w sobotę, 1 maja, o godzinie 18:00 na kanale Discovery World
Emisja drugiego odcinka: w sobotę, 8 maja, o godzinie 18:00
Materiały prasowe Discovery