Trzynasty sezon "Ostrego dyżuru"

13 lat. Tyle minęło od czasu, kiedy po raz pierwszy przekroczyliśmy próg szpitala County General w Chicago. 24 września znów na Izbie Przyjęć!
/ 01.10.2010 15:57

13 lat. Tyle minęło od czasu, kiedy po raz pierwszy przekroczyliśmy próg szpitala County General w Chicago. 24 września znów na Izbie Przyjęć!

Wypadkowa doświadczenia scenarzysty Michaela Crichtona i reżysera Stevena Spielberga. Zapomniany projekt, przypadkowo wyciągnięty z szuflady, który okazał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i dochodowych seriali lat 90. Izba przyjęć w szpitalu County General w Chicago funkcjonowała, zanim w przy stole operacyjnym stanęli Chirurdzy i nim Dr House zaczął obrażać swoich pacjentów. Seria emitowana na antenie stacji NBC w latach 1994 - 2009.

KLASYKA SERIALU MEDYCZNEGO

Produkcja, która usankcjonowała serial medyczny jako gatunek telewizyjny – prekursorem jest najdłuższa amerykańska opera mydlana General Hospital (10 000 odcinków w 2002 roku). Produkcja wytwórni Warner Brothers oraz Amblin Entertainment, które rozpoczęło erę bijących rekordy popularności seriali o lekarzach. Przez kolejne sezony główne kreacje tworzyli m.in.:

  • George Clooney (seria filmów „Oceans 11-13”, „Syriana”),
  • Anthony Edwards („Przystanek Alaska”, „Top Gun”, „Życie, którego nie było”),
  • Julianna Marguiles („Mgły Avalonu”, „Statek widmo”),
  • Paul McCrane („Fame”, „Purpurowe serca”, „Skazani na Shawshank),
  • Noah Wyle („Biały Oleander”).

KOPALNIA TALENTÓW

Gościnnie na Ostrym Dyżurze pojawiały się także największe gwiazdy światowego ekranu i estrady: Rosemary Clooney, Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Lucy Liu, Susan Sarandon, Sally Field. Seria zdobyła 22 statuetki Emmy (124 nominacje) oraz Złoty Glob (25 nominacji). W latach 1995-2002 rokrocznie nagradzana People’s Choice Award.

SEZON 13!

Trzynaście lat minęło jak jeden dzień. Choć każda doba przynosiła zmiany.

Doug i Carol wyjechali do Seattle. Od powrotu Corday (Alex Kingston) do Anglii, nikt nie wspomina zmarłego Marka Greena. Carter w Kongo ciągle szuka spełnienia, a jego dawny mentor, Peter Benton (Eric la Salle) pewnie nadal pracuje w szpitalu na przedmieściach. Susan Lewis (Sherry Stringfield) poświęciła się macierzyństwu, a Chen (Ming Na) po raz kolejny porzuciła pracę w szpitalu, tym razem na zawsze.

Na Izbie Przyjęć życie toczy się w przyśpieszonym tempie! Przywiązany do szpitalnego łóżka Luka (Goran Visnjic) walczy o życie, otruty przez byłego faceta jednej z pielęgniarek. Budzi się tylko po to, by zobaczyć mdlejącą Abby (Maura Tierney). Na sali operacyjnej z dwu i pół miesięcznym wyprzedzeniem przychodzi na świat syn pary. Jak i na czyją cześć zostanie nazwany?

Po długich tygodniach spędzonych na oddziale Intensywnej Terapii, Abby i Luka zabierają dziecko do domu. Czy Abby uda się pogodzić pracę zawodową i domowe obowiązki? Jak dla Luki zakończy się proces o błąd lekarski?

W dramatycznych okolicznościach Sam (Linda Cardellini) uwalnia siebie i swojego syna z rąk porywacza. Jedno jest pewne – Steve, były narzeczony pielęgniarki i ojciec jej dziecka, nigdy więcej nie sprawi im problemów. Pytanie jednak, czy matka i syn będą nadal potrafili rozmawiać?

Pratt (Mekhi Phifer) świętuje awans na szefa stażystów. Przekonany, że wie wszystko, zaczyna panoszyć się na Izbie Przyjęć. Takie samo przekonanie przyświeca paramedykowi Tony’emu Gatesowi (John Stamos), który zaczął studia medyczne i właśnie rozpoczyna staż. Wy też czujecie kłopoty?

Neela (Parminder Negra) próbuje odnaleźć się w świecie bez Gallanta. Wychodząc z założenia, że czas leczy rany, postanawia z niczym się nie śpieszyć. Czy wytrwa w postanowieniu, kiedy na jej drodze pojawi się nowy mężczyzna?

Po unikającym odpowiedzialność i pracy studencie nie ma już śladu. Morris (Scott Grimes) pracuje na uznanie i… uczucie. Ale pielęgniarka Sam nie zamierza wikłać się w związek z lekarzem. A kogo ucieszy taka romantyczna perspektywa…?

Ray (Shane West) nie zamierza dłużej ukrywać swoich uczuć. Usiłuje zbliżyć się do Neeli jednak na jego drodze pojawia się nowa przeszkoda. Wkrótce podejście bliżej będzie jeszcze trudniejsze. Jakie trwałe konsekwencje w życiu Barnetta wywoła wypadek drogowy?

Po incydencie z udziałem Clementine Weaver (Laura Innes) zostaje zdegradowana. Znów tylko szefuje stażystom. Nie mogąc się pogodzić z sytuacją, w której Luka Kovac jest jej przełożonym, a także wiedząc o nadchodzących cięciach budżetowych, Kerry decyduje się szukać nowej pracy. Na którym słonecznym wybrzeżu ją znajdzie? I kogo zabierze ze sobą?

Wydanie DVD

Kompletny sezon 13 będzie wydany 24 września w edycji 6-płytowej, z polskim lektorem.

© 2010 Warner Bros Entertainment Inc. All rights reserved. Courtesy Warner Home Video

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)