"Szpieg"

Szpieg fot. ITI Cinema
Colin Firth i Gary Oldman w bestsellerowej powieści Johna le Carre o brytyjskich służbach wywiadowczych
/ 25.11.2011 11:27
Szpieg fot. ITI Cinema
„Szpieg”to ekranizacja bestsellerowego thrillera szpiegowskiego Johna le Carré w oscarowej obsadzie. Po raz pierwszy brytyjski wywiad zdradza tak wiele tajemnic, z pracy swoich najlepszych agentów. Przygody Jamesa Bonda przy tym filmie, to opowieści dla grzecznych dziewczynek. George Smiley – agent mający dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic wywiadu, tocząc walkę z czasem rozpocznie śledztwo, które ujawni największy skandal w historii MI6.

O produkcji:
Niewielu pisarzy rozumie świat szpiegów tak dobrze jak John le Carré, autor ponad 20 powieści. Wiedza ta wynika z doświadczenia. Le Carré jest byłym członkiem brytyjskiej MI5 i MI6, który pracował pod przykrywką w kulminacyjnym okresie zimnej wojny, w połowie XX wieku. To sprawia, że pod względem autentyczności jego książki nie mają sobie równych.
Najbardziej znaną postacią, jaką pisarz stworzył jest George Smiley. Ten małomówny szpieg, który zadebiutował w pierwszej wydanej książce autora, "Budzenie zmarłych" (1961), miał powracać w wielu najsłynniejszych powieściach Johna le Carré. Należy do nich ta, którą wielu uważa za jego największe osiągnięcie, czyli "Druciarz, Krawiec, Żołnierz, Szpieg", wydana w 1974 roku i okrzyknięta arcydziełem powieści szpiegowskiej.
Gdy Peter Morgan zasugerował adaptację książki "Druciarz, Krawiec, Żołnierz, Szpieg", Tim Bevan, jeden z szefów wiodącego europejskiego studia filmowego, Working Title Films, uznał iż – by użyć słów Smileya – „najwyższa pora”.

Chociaż John le Carré od zawsze przekonuje, iż szpiegowskie światy, które powołuje do życia niewiele mają wspólnego z tym, w jakim on sam działał, jego doświadczenia życiowe wykorzystywane w książkach najbardziej widoczne są w portretach bohaterów. A George'a Smileya odmalował wyjątkowo starannie.
Mimo iż to nieżyjący już Sir Alec Guinness jest najsilniej utożsamiany z tą postacią, le Carré przypomina, że istniało kilku innych George'ów Smileyów. „Grał go James Mason”, ujawnia autor; jednak postać ta nosiła inne imię w "Śmiertelnej sprawie", filmie z 1967 roku, który zresztą też miał inny tytuł, niż ekranizowana książka autora - "Budzenie zmarłych". Nie licząc Guinessa, w postać Smileya jako głównego bohatera o tym właśnie nazwisku wcielił się Denholm Elliott, a w drobnych rolach również Rupert Davies i Arthur Lowe. W pełnometrażowym „Szpiegu” to Gary Oldman podjął wyzwanie, by wcielić się w postać jednego z najbardziej legendarnych szpiegów literatury.

Oldman mówi, „Byłem zaszczycony propozycją zagrania George'a – i samym udziałem w tym projekcie. Smiley powstał na bazie osobistych doświadczeń Johna le Carré,  wszystkie jego złożone postaci są dopracowane w każdym szczególe. Wielka Brytania ma długą tradycję działań szpiegowskich i muszę przyznać, że nieźle nam to wychodzi. Jednak mamy też nieco idealistyczny obraz tego świata, a le Carré pokazał jego prawdziwe oblicze. Mam nadzieję, że film zachęci widzów do sięgnięcia po książki tego autora.
Oldman zauważa też „Grałem wiele ekstrawertycznych postaci, więc z rozkoszą wcieliłem się w kogoś tak opanowanego i spokojnego. Smiley nie jest aktywny. W Szpiegu jest jedną z figur w partii szachów, która toczy się o wysoką stawkę, gdzie wszyscy uważnie wszystkich obserwują, czekając jaki ruch – jeśli w ogóle – wykona przeciwnik”.

Zwiastun filmu:



Obsada filmu:
Gary Oldman jako George Smilay
Colin Firth jako Bill Haydon
Tom Hardy jako Ricki Tarr
John Hurt jako Control
Mark Strong jako Jim Prideaux
Toby Jones jako Percy Alleline
Kathy Burke jako Connie Sachs
Benedict Cumberbatch jako Peter Guillam   
David Dencik jako Toby Esterhase
Ciarán Hinds jako Roy Bland
Stephen Graham jako Jerry Westerby
Simon McBurney jako Oliver Lacon


"Szpieg", Reżyseria: Tomas Alfredson, Produkcja: Wielka Brytania, 2011, Czas trwania filmu: 117 min, Dystrybucja: ITI Cinema, Premiera: 25 listopada 2011

Redakcja poleca

REKLAMA