"Step Up 2"

"Step Up 2" fot. Monolith
Dwa razy więcej tańca, dwa razy więcej muzyki.
/ 06.03.2008 10:41
"Step Up 2" fot. Monolith
Krótko o filmie
W „STEP UP 2”, kontynuacji „STEP UP - taniec zmysłów”, przenosimy się z sal sztywnej i elitarnej Akademii Sztuki w Maryland na ulice Baltimore. Klasyczne i ugrzecznione układy choreograficzne ćwiczone pod okiem surowych profesorów nie satysfakcjonują już bohaterów „STEP UP 2”, którzy marzą, by odrzucić wszystkie ograniczenia i dać się ponieść emocjom i wyobraźni. Tego można doświadczyć tylko w żywiołowym, ale i brutalnym turnieju tańca ulicy: The Streets.

Ona - Andie (Briana Evigan), znajoma Tyler’a Gage’a , bohatera „STEP UP – taniec zmysłów”, zbuntowana tancerka z biednej dzielnicy. Jest outsiderką, próbującą odnaleźć się w sztywnych ramach Akademii Sztuki.
On Chase (Robert Hoffman), wschodząca gwiazda, najlepszy i najgorętszy tancerz w Akademii Sztuki, który marzy o przełamaniu schematów. Chce poczuć żywioł ulicy. Połączy ich pasja i udział w legendarnym undergroundowym turnieju tańca ulicy: The Streets. Wygrać w nim mogą tylko najlepsi, dlatego Andie i Chase będą musieli dać z siebie wszystko.

Powrót ze sceny na ulicę
W roku 2006 kina przeżyły oblężenie z powodu „STEP UP – taniec zmysłów”, opowieści w rytmie hip hopu o chłopaku i dziewczynie z elitarnej Akademii Sztuki, którzy zaryzykowali wszystko w imię miłości i tańca. Wielki kasowy sukces filmu upewnił producentów: Patricka Wachsbergera i Erika Feiga z Summit Entertainment oraz Adama Shankmana i Jennifer Gibgot z Offspring Entertainment, że nie należy zwlekać z nakręceniem kontynuacji. Nie chcieli jednak, by przypominała ona ugrzeczniony i romantyczny oryginał, lecz marzyli o stworzeniu wariantu bardziej dynamicznego i nowatorskiego, o ostrzejszej wymowie. Jeśli „STEP UP – taniec zmysłów” był opowieścią o tym, jak z ulicy można dzięki wytężonej pracy awansować na scenę, to „STEP UP 2” odwraca tę kolejność. W nowej historii, studenci wytwornej i elitarnej Akademii marzą, by „wkręcić” się w ekstremalnie kreatywną undergroundową scenę taneczną Baltimore. W szarej strefie pomiędzy tymi odmiennymi światami, bohaterowie przeżyją konflikty na tle sprzeczności interesów, ambicji i lojalności, ale doświadczenia te przyczynią się do ukształtowania ich charakterów.

Film reżyseruje młody uzdolniony reżyser, Jon M. Chu, laureat nagród za filmy krótkometrażowe („Silent Beats”, „While The Kids Were Away”, „Gwai Lo”), który sam był tancerzem i doskonale rozumie kulturę ulicy, oraz motywację młodych tancerzy, którzy chcą tańczyć pomimo wszelkich przeszkód i trudności. Chu postawił historię w zupełnie nowym świetle, uciekając z sal Akademii na brudne ulice miasta, gdzie toczy się potajemna, nielegalna i bezwzględna rywalizacja między tanecznymi formacjami. Chu postawił na nowy, bardziej agresywny wizerunek, niepozbawiony jednak pozytywnego ładunku nadziei i uczucia.

Scenariusz autorstwa Toni Ann Johnson i Karen Barna pokazuje Akademię w okresie przemian, w czasie niepokojów i zamieszania, gdy utraciła ona swą tożsamość i związek z żywym miastem. Wprowadza nowych bohaterów: Andie West, wolnego ducha i buntowniczkę kochającą hip hop, która próbuje przystosować się do rygorów Akademii, oraz Chase’a, najpopularniejszego studenta, który też targany jest wątpliwościami, czy szkoła zmierza we właściwym kierunku. Andie jest outsiderką, Chase jest gwiazdą. Wszystko ich dzieli, lecz jedno łączy: zachwyt dla kreatywnego tańca ulicy, zabronionego w skostniałym systemie Akademii. Ta pasja połączy ich i uczyni partnerami w tanecznej bitwie „The Streets”.

Producentka Jennifer Gibgot podkreśla, że: „film jest praktycznie odwróconą wersją „STEP UP – taniec zmysłów”, bo opowiada o przegranych i nieprzystosowanych, o dzieciakach, których nikt nie chce i nikt w nich nie wierzy. Jednak równocześnie jest to historia o miłości, nadziei i sile wiary w siebie”

Choreografia
Reżyser Jon M. Chu chciał, aby film miał swój własny styl i nastrój, wynikający z żywiołowej kreatywności i gwałtownych emocji wywoływanych przez taniec ulicy. Cała koncepcja artystyczna filmu miała rozwinąć się wokół oryginalnej choreografii, dlatego zatrudniono trzy legendy świata hip hopu, które miały wygenerować różnorodne formy tańca.

Choreografem nadzorującym całość jest Jamal Sims, który współpracował z Anną Fletcher przy „STEP UP – taniec zmysłów”. Drugim choreografem była Nadine „Hi Hat” Ruffin, która wprowadziła twarde, wyrażające siłę układy taneczne dla kobiet, a zasłynęła choreografią do clipów Missy Eliot. Trzecim z wielkiej trójki jest Dave Scott, który jest autorem choreografii do „Krok do sławy”.

Muzyka - najlepszy Hip Hop i R&B
Nie byłoby zapierających dech w piersi układów tanecznych bez porywającej muzyki. Po sukcesie ścieżki dźwiękowej „STEP UP – taniec zmysłów”, która osiągnęła status złotej płyty, producenci ponownie zwrócili się do Bucka Damona, aby skompletował równie fascynujący zestaw utworów. „W pierwszym filmie mamy muzykę z pogranicza hip hop i dance, ale w tym filmie, gdzie młodzi bohaterowie powracają na ulicę, zdecydowaliśmy się na prawdziwe hip hopowe brzmienie – wyjaśnia Damon. Mamy mniej orkiestracji, a więcej singli z list przebojów”.

Na czele listy artystów jest wokalistka hip hipowa, autorka tekstów, kompozytorka i producentka Missy Elliot, która ma na swoim koncie sześć platynowych albumów. Jednym z najciekawszych utworów na filmie jest jej piosenka „Ching-a-Ling”. Kolejny przebój: „Low” wykonuje formacja FloRida i nominowany do nagrody Grammy T-Pain. W rytmie tej piosenki możemy podziwiać jeden z najlepszych układów choreograficznych autorstwa Jamala Smitha, a sam utwór zajmuje obecnie pierwsze miejsca list przebojów. Ponadto wysłuchamy nominowanego do nagrody Grammy rapera z Atlanty Young Joca, którego piosenka „Girl You Know” właśnie wspina się na szczyty list przebojów.

W filmie usłyszymy też takie gwiazdy jak: Julio Iglesias, Trey Songz, Cherish, Akon, Brit & Allen oraz Cassie.

W rolach głównych:
Briana Evigan
jako Andie West
Robert Hoffman jako Chase Collins
Will Kemp jako Blake Collins
Cassie Ventura jako Sophie

"Step Up 2", Reżyseria Jon M. Chu, Produkcja: USA 2008, Dystrybucja: Monolith Films, Premiera w Polsce: 29 lutego 2008

Redakcja poleca

REKLAMA