Robert Więckiewicz w filmie "Wymyk"

"Wymyk" fot. Best Film
Najmocniejszy polski film tego roku! Niezwykła rola Roberta Więckiewicza, która łamie stereotyp bohatera męskiego kina.
/ 14.11.2011 16:26
"Wymyk" fot. Best Film
Twoje życie może zmienić się w ułamku sekundy.

Alfred (Robert Więckiewicz) żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców – wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt.

Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze.

O produkcji:

Wymyk to drugi fabularny film uhonorowanego w Wenecji nagrodami Signis oraz Cinema Avvenire Grega Zglinskiego. Producentem filmu jest Łukasz Dzięcioł, który kilka lat temu na festiwalu w Gdyni zachwycił się debiutem fabularnym tego reżysera pt. Cała zima bez ognia.

Inspiracją i punktem wyjścia było opowiadanie Cezarego Harasimowicza pt. "Jerzy"
nawiązujące do prawdziwej historii, która wydarzyła się kilka lat temu, kiedy grupa chuliganów wyrzuciła człowieka z jadącego pociągu.
„Ta konkretna historia zdarzyła się w Polsce, ale czytałem o podobnych przypadkach w różnych częściach świata, nie tylko w Europie” – mówi Dzięcioł. „Mocny punkt wyjścia oraz uniwersalne przesłanie przekonało mnie o tym, że warto zainwestować swój czas, umiejętności i pieniądze w ten projekt” – dodaje.

Decyzja o obsadzeniu Roberta Więckiewicza w tej roli zapadła jeszcze w czasie warsztatów „EKRAN” w Szkole Wajdy, kiedy aktor zagrał w próbnej scenie tego projektu.
„Nawet na chwilę nie wyobrażałem sobie do tej roli, i nadal nie wyobrażam, nikogo innego” – mówi Greg Zglinski.
Aktor czekał na realizację filmu, od momentu kiedy po raz pierwszy zetknął się ze scenariuszem. „To świetnie napisana historia rodzinna, w której emocje i zdarzenia osiągają najwyższą temperaturę” – mówi Więckiewicz. „Wszystkie postacie są dobrze skonstruowane. Dla mnie oczywiście najciekawszy jest Alfred. Mój bohater to postać skomplikowana. Jest introwertyczny, nerwowy, pełen napięć i kompleksów. Boi się. Ale przy całej swojej niepewności i bezradności jest bardzo ludzki” – dodaje aktor.

„Zadanie nie było łatwe: sprawić, aby widz nie odwrócił się od granej przez Roberta postaci” – wspomina Zglinski pracę nad postacią Alfreda. „Alfred jest przecież antybohaterem: nie pomógł bratu, co więcej, stara się to ukryć. Byliśmy zgodni co do tego, że Alfred nie jest zły, tylko zagmatwany, zagubiony i właśnie to chcieliśmy pokazać. Podczas zdjęć Robert dużo proponował, nieustannie rzeźbił w swojej postaci. Ale jednocześnie potrafił też słuchać, poddać się chwili i intuicyjnie reagować na impulsy z zewnątrz. Taki aktor to dla reżysera skarb” – podsumowuje Zglinski.

Praca nad rolą Alfreda była również ważnym doświadczeniem zawodowym dla Więckiewicza.
„Udało nam się razem z Gregiem Zglinskim pokazać słabość, „pospolitość” bohatera – mówi Więckiewicz. „Dla mnie, który zazwyczaj grał postacie silne i zdecydowane, to była fantastyczna gimnastyka. Starałem się budować tę postać w niuansach, powściągliwie, defensywnie“ – opowiada aktor, wyrażając nadzieję, że ta rola może zaskoczyć tych, którzy zwykli go utożsamiać tylko z postaciami jednowymiarowych twardzieli. 

Jedną z najtrudniejszych scen, dla Roberta Więckiewicza, była właśnie kluczowa scena w pociągu, kiedy grupa wyrostków wyrzuca brata Alfreda z wagonu.
„Zdawałem sobie sprawę, że bez tej sceny nie ma filmu. Bo od niej właściwie zaczyna się wszystko, cała przemiana Alfreda. Czułem tę odpowiedzialność” – mówi Więckiewicz.

„Trudność polegała też na tym, że ja prywatnie prawdopodobnie postąpiłbym inaczej. Choć przecież do końca nie wiem, na szczęście nigdy nie byłem w takiej sytuacji. Czasem działamy szybko, pod wpływem impulsu, a czasem strach może nas sparaliżować i zachowujemy się biernie, nigdy byśmy nie pomyśleli, że możemy tak zareagować” – dodaje.

Zwiastun filmu:



Nagrody i Festiwale:
36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – nagroda za scenariusz – Janusz Margański i Greg Zglinski
36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – nagroda za drugoplanową rolę kobiecą – Gabriela Muskała
36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – nagroda za debiut reżyserski lub drugi film – Greg Zglinski
16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan
27. Warszawski Festiwal Filmowy
27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Haifie

Obsada filmu:
Alfred - Robert Więckiewicz
Jurek - Łukasz Simlat
Viola - Gabriela Muskała
Ojciec - Marian Dziędziel
Matka - Anna Tomaszewska
Klara - Karolina Kominek
Kosa - Paweł Tomaszewski
Silny - Tomasz Schuchardt
Misiu - Paweł Ferens
Brachu - Kacper Gaduła-Zawratyński

"Wymyk", Reżyseria: Grzegorz Zgliński, Gatunek: dramat sensacyjny, Produkcja: Polska, Czas trwania: 85 min., Dystrybucja: Best Film, Premiera: 18 listopada 2011

Redakcja poleca

REKLAMA