Poznaj pasjonujące dzieje polskiego himalaizmu!

W latach osiemdziesiątych polski himalaizm przeżywał swoją złotą dekadę a polscy wspinacze byli na ustach całego świata.
/ 14.08.2010 10:29

W latach osiemdziesiątych polski himalaizm przeżywał swoją złotą dekadę a polscy wspinacze byli na ustach całego świata.

 

 

 

 

Wyznaczali nowe trudne trasy i zdobywali szczyty drogami, które do tego czasu uważane były za nie do przebycia. Swoją wizytówką uczynili zimowe wejścia na najwyższe góry świata. Obalili tym samym tezę pierwszego zdobywcy Everestu Edmunda Hilarego, iż zimą powyżej 7000 m żadna forma życia nie ma szansy na przetrwanie.

Początek polskich wypraw w Himalaje to lata siedemdziesiąte. Dekada Gierka, czyli łagodne oblicze polskiego socjalizmu, zaowocowała zwiększoną możliwością wyjazdów zarobkowych i tak zwanej turystyki handlowej, a co za tym idzie zdobycia jednego z najbardziej deficytowych towarów w PRL’u, czyli dewiz. Za nie himalaiści kupowali raki, czekany i inny niezbędny sprzęt wspinaczkowy, którego w Polsce nie było a także organizowali wyjazdy. Do legendy przeszła wyprawa z 1981 roku Jerzego Kukuczki i Wojtka Kurtyki na piąty co do wielkości szczyt świata Makalu (8463 m n. p . m.) za jedyne 200 $.

Wanda Rutkiewicz to kolejna legenda światowej wspinaczki. Była pierwszą kobietą, która weszła na K2 i pierwszą Europejką, która zdobyła Mount Everest - najwyższą górę świata.Jerzy Kukuczka zaliczany jest do największych himalaistów na świecie. Był drugim człowiekiem, który zdobył Koronę Ziemi czyli 14 ośmiotysięczników. Zajęło mu to zaledwie 9 lat i zrobił to w niepobitym do dnia dzisiejszego stylu. Wszystkie szczyty zdobył nowymi drogami, zimą lub samotnie.

Cena, jaką za te sukcesy zapłacili polscy wspinacze była bardzo wysoka. W 1986 na K2 zginęła trójka Polaków, trzy lata później Mount Everest zażądał pięciu istnień. W październiku 1989 roku na jednej z najtrudniejszych ścian świata - południowej ścianie Lhotse, zginął Jerzy Kukuczka, trzy lata później na Kanczendzondze zaginęła Wanda Rutkiewicz, jej ciała nigdy nie odnaleziono.   

Premierowa seria Himalaiści emitowana na Kanale Discovery World opowiada o ludziach, których determinacja i wytrwałość doprowadziła na szczyt w każdym tego słowa znaczeniu. Opowiemy o sukcesach, przeciwnościach losu i tragicznej śmierci największych polskich himalaistów. Pokażemy oryginalne zdjęcia z najtrudniejszych wypraw, gorycz porażki i słodki smak zwycięstwa.  

Himalaiści
(ang.: Polish Mountaineers in the Himalayas)
Premiera w piątek 6 sierpnia o godz. 22:30 na kanale Discovery World
Emisja następnych odcinków: w każdy piątek o godz. 22:30