"Obcy we mnie" (reż. Emily Atef), fot. Filmweb.pl
Kobieta, jako matka walcząca o dobro swojego dziecka
Śmiertelnie chore dziecko to koszmar każdej matki. Białaczka brzmi jak wyrok. Jednak nie dla Sary – matki nastoletniej Kate. Kobieta nie poddaje się, walczy o życie córki wszelkimi możliwymi sposobami. Aby ratować życie dziecka jest w stanie poświęcić nie tylko karierę zawodową, czy małżeństwo, lecz także zdrowie drugiej córki. Historia ta porusza trudny moralnie temat. Czy matka ma bowiem prawo narażać zdrowie jednej córki, żeby ratować życie drugiej? „Bez mojej zgody” to niezwykle smutna, wzruszająca opowieść, która chwyta za serca, nawet te z kamienia.
"Bez mojej zgody" (reż. Nick Cassavetes)
|
"Bez mojej zgody" (reż. Nick Cassavetes) |
„Bez mojej zgody” (“My Sister’s Keeper”)
Reżyser: Nick Cassavetes
Obsada: Cameron Diaz, Abigail Breslin, Alec Baldwin, Sofia Vassilieva
Kobieta bezradna
Emily Atef razem z Esther Bernstorff podjęły się tematu trudnego. Poruszyły problem, który istnieje, ale o którym się w ogóle nie mówi. Depresja poporodowa. Spotyka ona 10-15% kobiet. Jej standardowe objawy to bezsenność, myśli samobójcze, lęk przed własnym dzieckiem, chęć wyrządzenia mu krzywdy. Żadna z przyszłych mam nawet się nie spodziewa, że ta przypadłość może dotknąć także i ją. Tak było z Rebeccą (Susanne Wolff), która z utęsknieniem czekała na narodziny swojego pierwszego dziecka. Gdy jednak Lucas przyszedł na świat, Rebecca nie była w stanie się nim zająć. Chłopczyk budził w niej odrazę. Brak zrozumienia, a nawet wrogość wśród najbliższych tylko pogłębiały depresję świeżo upieczonej mamy. „Obcy we mnie” Emily Atef przedstawia kobietę na skraju wycieńczenia emocjonalnego, która musi zwalczyć wewnętrzne demony, by stać się matką dla swojego dziecka, by je pokochać. Czy Rebecce to się uda?
"Obcy we mnie" (reż. Emily Atef)
|
"Obcy we mnie" (reż. Emily Atef) |
„Obcy we mnie” („Das Fremde in mir”)
Reżyser: Emily Atef
Obsada: Susanne Wolff, Hans Diehl, Klaus Pohl
Kobieta wizjonerka
To ona uwolniła kobiety z ciasnych objęć gorsetów i całej masy falbanek oraz pozwoliła im nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię i spodnie. Swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami zyskała uznanie paryskiej elity. Dzięki nieposkromionym ambicjom wtargnęła do świata mody, tworząc znaną dziś na całym świecie markę. Stworzyła ponadczasowy wzór elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele oraz najbardziej uwodzicielski na świecie zapach – Chanel Nr 5. Poznajcie wielką ikonę mody – Coco Chanel, kobietę, która najbardziej na świecie pragnęła prawdziwej miłości.
"Coco Chanel" (reż. Anne Fontaine)
|
"Coco Chanel" (reż. Anne Fontaine) |
Coco Chanel („Coco Before Chanel”)
Reżyser: Anne Fontaine
Obsada: Audrey Tatou, Alessandro Nivola, Emmanuelle Devos
Kobiety z pasją
"Mastering the art of French Cooking" – książka od której się wszystko zaczęło. Julia Child zrewolucjonizowała amerykańską kuchnię, a Julie Powell wiernie odtwarzając zawarte w niej przepisy, dodała swojemu życiu szczyptę pikanterii – zdobyła popularność, w końcu spełniła się jako pisarka, a jej historia pokazała światu, że życie nie jest takie bezbarwne, jakim nam się wydaje. „Julie i Julia” to niezwykle soczysty kawałek, nasyconej wyrafinowanymi smakami i zapachami historii amerykańskiej kuchni, opowiedziany z dużą dawką humoru oraz cudowny spektakl aktorskich umiejętności duetu Streep i Adams, które są jak powiew świeżego powietrza w czasach, gdy od talentu aktorów ważniejsze bywają efekty specjalne. Film jest inspirujący, czarujący, skłaniający do refleksji nad własnym życiem, a w szczególności do zakupu kolejnej kostki masła, którego nigdy za mało. Bon appétit!
"Julie i Julia" (reż. Nora Ephron)
|
"Julie i Julia" (reż. Nora Ephron) |
“Julie i Julia” (“Julie & Julia”)
Reżyser: Nora Ephron
Obsada: Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucii
Oprac. na podstawie mat. prasowych
Anita Boharewicz