Po sezonie

Jeden mężczyzna. Trzy kobiety. Z każdą z nich łączą go inne tajemnice.
/ 24.03.2006 12:43
po-sezonie-copy.jpg
 
Mały pensjonat nad jeziorem. W pensjonacie przebywają trzy kobiety: jego właścicielka Rita (Ewa Wiśniewska), jedyny gość Emilia (Magda Cielecka) i uwodzicielska służąca Dasia (Małgorzata Socha). Pewnego dnia przyjeżdża tajemniczy mężczyzna Leon (Leon Niemczyk). Między Leonem a każdą z kobiet wytwarzają się pełne odmiennego napięcia relacje.

Dom na odludziu, a w nim mężczyzna wśród samotnych kobiet, rodzące się między nimi związki, tajemnice, zagadki... to jest motyw, który "odkrył" i przepięknie opowiedział w polskim kinie Andrzej Wajda w "Pannach z Wilka". Temat nieobcy jest zresztą samemu Januszowi Majewskiemu. Jego świetny debiut, komedia „Sublokator”, opowiada historię samotnego naukowca powoli pochłanianego przez „kobiecy żywioł” w postaci kilku mieszkających z nim lokatorek. Jednak tym, co bardziej zbliża film "Po sezonie" do "Panien z Wilka", jest jego poetyckość, wyciszenie i kameralność. I może jeszcze uproszczenie intrygi na rzecz pokazania złożoności emocji narastających między postaciami.
Współczesne „panny” Majewskiego nie należą do jednej rodziny i związki między nimi są luźne. Leon zaś jest o całe pokolenia starszy od Wiktora, a i charakterologicznie to zupełnie inna postać. Mimo tych różnic i komediowych epizodów ubarwiających akcję pytania bohaterów „Po sezonie” są fundamentalne i wciąż te same: czym jest życie, miłość, przemijanie. Osadzona w przepięknych zimowych krajobrazach Mazur akcja toczy się niespiesznie. Uwaga kamery skupiona jest na detalu: urodzie chmur, słońcu na twarzy Emilii, ogniu w kominku. Niepostrzeżenie wkraczamy w intymny świat opustoszałego pensjonatu i małych tajemnic jego mieszkańców.

Oto jak sam reżyser wspomina historię powstania filmu: Gawędziliśmy sobie z Leonem Niemczykiem o tym i owym, opowiedział mi dużo o sobie i wtedy zaświtała mi myśl: to jest temat na film! Zacząłem wymyślać postać na szkielecie pewnych cech i predyspozycji konkretnej, autentycznej osoby, ale rzecz jasna całkowicie fikcyjną.(...) Tak jak „pod” Leona [Niemczyka] pisałem także „pod” Magdę Cielecką, Ewę Wiśniewską i Zbigniewa Buczkowskiego.

Może właśnie w pisaniu „pod” aktorów tkwi część niezwykłej siły tego filmu, jego wnikliwości i autentyczności.
Kreacje Leona Niemczyka i Magdaleny Cieleckiej są tak prawdziwe, że aż nieco ekshibicjonistyczne.
I choć romans pary kochanków, których dzieli 50 lat, wydaje się mało realny, to przecież przekazuje pewną prawdę o dzisiejszych związkach i oczekiwaniach kobiet. Może właśnie dlatego scena tanga tańczonego przez Emilię i Leona jest tak pełna zmysłowości...

Film wchodzi na ekrany kin 31 marca
.

Aleksandra Grzyb

„Po sezonie”, reż. Janusz Majewski, Polska 2005, Kino Świat; występują: Magdalena Cielecka, Leon Niemczyk, Ewa Wiśniewska, Małgorzata Socha, Zbigniew Buczkowski


Uwaga, uwaga, uwaga!
Konkurs dla Poznania, Łodzi i Krakowa rozwiązany! Zwycięzcy otrzymają powiadomienie mailem! Prosimy sprawdzać skrzynki mailowe!

Zwycięzcy otrzymują dwuosobowe zaproszenia na dowolny seans "Po sezonie" 3 kwietnia (poniedzialek) w kinach:

Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205, Łódź, tel. 042/ 636-00-92
Kinepolis, ul. B. Krzywoustego 72, Poznań, tel. 061/871-56-00
ARS, ul. Sw. Jana 6, Kraków, 012/ 429-30-63