"Opowieść Wigilijna"

Do kin wchodzi kolejna ekranizacja powieści Karola Dickensa "Opowieść wigilijna". W polskiej wersji językowej głosów udzielili Piotr Fronczewski, Jan Peszek i Anna Dereszowska.
/ 19.11.2009 10:35
O filmie
Londyn, lata czterdzieste XIX wieku. Stary, bardzo skąpy, oschły i źle nastawiony do ludzi kupiec Ebenezer Scrooge dzień Wigilii Bożego Narodzenia spędza w swym sklepie. Oddaje się ulubionemu zajęciu – podliczaniu zysków. Niespodziewanie odwiedza go duch byłego wspólnika, Marleya. Zjawa przestrzega go przed kontynuowaniem skrajnie egoistycznego stylu życia. Zapowiada także przybycie trzech kolejnych duchów, które pomogą Scrooge’owi zrozumieć prawdziwy sens ludzkiej egzystencji. Ta przepowiednia zaczyna się spełniać, co wywoła w życiu kupca szereg poważnych konsekwencji…

W polskiej wersji językowej głosów użyczą znani polscy aktorzy:
Piotr Fronczewski
jako Scrooge,
Jan Peszek jako Cratchit,
Grzegorz Damięcki jako Fred,
Anna Dereszowska jako BelleTak o swoim najnowszym wcieleniu mówi Piotr Fronczewski: - Mam skłonność do czarnych charakterów. Zdajemy sobie sprawę, że zło jest mocarne i zostawia za sobą zgliszcza. Ale nie jest ono monolitem. Chcę wierzyć w to, że jest w nim rysa, przez którą sączy się światło. I dodaje: - Scrooge na pewno nie zasługuje na potępienie, pomimo jego ohydy fizycznej, duchowej i moralnej. Dokonuje się w nim przecież przemiana.

Jan Peszek o swoim bohaterze: - W filmie mam przyjemność po raz kolejny użyczać głosu postaci granej w oryginalnej wersji przez Gary'ego Oldmana, aktora, którego niezwykle cenię. Oldman nie schodzi do poziomu banału, infantylnego grania dla dzieci. Postać Cratchita, człowieka biednego, bez szans, z pokorą znoszącego swoją sytuację, Oldman obdarza poczuciem dowcipu i inteligentnego dystansu. Cratchit nie przejmuje się biedą aż tak bardzo, bo wie, że istnieją inne wartości. Cratchit Oldmana nie potrzebuje od życia nic więcej ponad to, co otrzymuje, bo jest z życiem pogodzony. Jak zauważa Jan Peszek, film ten dotyka w przejmujący sposób prawdy o człowieku i robi to w sposób ogromnie wzruszający: - To jeden z lepszych prezentów, jakie można sobie wyobrazić na nadchodzące święta Bożego Narodzenia!

"Opowieść wigilijna" (A Christmas Carol), Reżyseria: Robert Zemeckis, Scenariusz: Robert Zemeckis na podstawie opowiadania Karola Dickensa „Kolęda prozą, czyli Opowieść wigilijna o duchu”, Czas: 96 min., Premiera polska: 20.11.2009 r., Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)