One

Współczesną reinterpretację klasycznej sztuki Czechowa „Trzy siostry” już wkrótce można będzie obejrzeć w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
/ 12.12.2006 10:45
Współczesną reinterpretację klasycznej sztuki Czechowa „Trzy siostry” już wkrótce będzie można obejrzeć w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Reżyserka Monika Pęcikiewicz przekłada świat trzech sióstr na wrażliwość dzisiejszych kobiet, dojrzalszych od literackich pierwowzorów. W przedstawieniu nie będzie Czechowowskich zachodów słońca, ogrodowych altan, wiśniowych sadów i samowarów – autorka scenografii Karolina Benoit zabierze nas w przestrzeń ni to muzeum, ni to pałacu. Na scenie oprócz znanych bohaterów znajdzie się chór prawosławny.

Równolegle z próbami do spektaklu „One” Teatr Polski we Wrocławiu zorganizował akcję artystyczną, której bohaterkami są kobiety. Po to, by spojrzeć na rzeczywistość z kobiecego punktu widzenia, poproszono kilkadziesiąt Pań w różnym wieku i różnych zawodów o sfotografowanie ich świata. Uczestniczki projektu miały do dyspozycji proste, jednorazowe aparaty fotograficzne, żeby w nieskomplikowany technicznie sposób udokumentować swoją codzienność.

„One” Moniki Pęcikiewicz również podejmują próbę opisu świata kobiety. Reżyserka uwspółcześniła realia sztuki – zrównała w ten sposób świat Czechowowskich postaci z tym uchwyconym na fotografiach przez uczestniczki artystycznego projektu.
Zdjęcia będące pokłosiem akcji zostały wykorzystane w materiałach promocyjnych spektaklu, na stronie internetowej przedstawienia oraz w programie.

Obsada:
Olga – Bożena Baranowska
Irina – Kinga Preis
Masza – Halina Rasiakówna
Natasza – Anna Ilczuk
Pani Alinka – Jadwiga Skupnik
Aleksander Ignatiejewicz Wierszynin – Wiesław Cichy
Fiodor Iljicz Kułygin – Stanisław Melski
Aleksy Pietrowicz Fiedotik – Michał Mrozek (gościnnie)
Włodzimierz Jarłowicz Rhode – Michał Opaliński
Andrzej Siergiejewicz Prozorow – Tadeusz Szymków
Iwan Romanowicz Czebutykin – Andrzej Wilk
Wasilij Wasiljewicz Solony – Maciej Zabielski (gościnnie)
Mikołaj Lwowicz Tuzenbach – Wojciech Ziemiański
Dzieci Maszy – Aleksandra Rzadkosz, Tomasz Rzadkosz
oraz
Chór „Sinaxis”

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.one.teatrpolski.wroc.pl

„One”, reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski we Wrocławiu, premiera na scenie im. J. Grzegorzewskiego 16 grudnia 2006