Odczyty w TR

Teatr Rozmaitości w Warszawie organizuje nowe odczyty.
/ 25.05.2007 12:31
Teatr Rozmaitości w Warszawie organizuje nowe odczyty.










Ósmy z cyklu odczytów na temat: "Linie podziału. Co nas dzieli? Co nas łączy? Po której stronie jesteśmy?".

Odczyt odbędzie się 7 maja (niedziela) o godz. 15.00, wstęp wolny.

Gościem wieczoru będzie Wiktor Osiatyński, a spotkanie poprowadzi Sławomir Sierakowski.

Wiktor Osiatyński (ur. 1945) – prawnik konstytucjonalista, doktor socjologii, dr hab. prawa, specjalista z zakresu konstytucjonalizmu i praw człowieka, wykładowca wielu uczelni w Polsce i za granicą, w tym University of Chicago Law School oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Członek Komitetu Helsińskiego w Polsce.
W latach 1990-1997 był doradcą komisji konstytucyjnej w Polsce i w innych krajach, a także współdyrektorem Centrum Badania Konstytucjonalizmu w Europie Środkowej w University of Chicago.
W 1991 roku, jako dyrektor Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu Fundacji im. Stefana Batorego dopomógł we wprowadzeniu programów leczenia uzależnień w polskich więzieniach.
Od 1995 roku jako członek Rady Open Society Institute oraz przedstawiciel OSI w organizacji Prison Reform International bierze udział w opracowywaniu oraz wdrażaniu reform więziennictwa w wielu krajach.
Autor kilkunastu książek z różnych dziedzin, m.in. poświęconych historii Stanów Zjednoczonych, amerykańskiej myśli społecznej, politycznej i prawnej, nauce oraz jej konsekwencjom światopoglądowym, konstytucjonalizmowi, a także tematyce sportowej.


Kolejny odczyt - dzień później, 28 maja (poniedziałek) o godz. 19.00, wstęp wolny.

W cyklu NOWA DRAMATURGIA odbędzie się czytanie sztuki Artura Urbańskiego,
"Życie i śmierć Barbary Krapp".

W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Magdalena Kuta, Andrzej Chyra, Lech Łotocki.


Fot. Wojtek Wieteska

Czytanie dramatu Artura Urbańskiego odbędzie się zamiast planowanego wcześniej czytania sztuki Piotra Czerskiego.

Artur Urbański – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. W 1990 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. W 1995 roku na tej samej uczelni, uzyskał dyplom na Wydziale Reżyserii.
Jeszcze w czasie studiów reżyserskich nakręcił ciekawe filmy krótkometrażowe, "Moją ostatnią kobietę" (1994), "Smród" (1994), "M plus M" (1995), które nagrodzono na festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W 2000 roku w ramach projektu Pokolenie 2000 wyreżyserował swój debiut fabularny, film "Belissima", który przyniósł mu m.in. nagrodę dla najlepszego debiutu reżyserskiego na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2001) oraz nagrodę za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Wenecji (2002).
W TR Warszawa wyreżyserował sztukę Marka O'Rowe "Howie i Rookie Lee" (2001) oraz "Obróbkę" (2002) Martina Crimpa. Spektakl "Howie i Rookie Lee" został wyróżniony nagrodą dla reżysera na II Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2002) oraz nagrodą główną na XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Na Granicy" w Cieszynie (2003).
Artur Urbański pracował także w Teatrze Telewizji, dla którego zrealizował znakomicie przyjętą "Gwiazdę sezonu" Johna Patricka (1998).

Materiały: TR
Oprac. MTC